LG LED TV Görüntü Gelmiyor.

cevap için teşekkür ederim cihaz üstünde ne kadar soket varsa soküp takdım inceledim board lar üzerinde en ufak bir anormallik gözükmüyor ama daha ölcüm yapmadım aynı tv nın 3d özellikli olanı var onun parcası bu cihaza olurmu hangi parcanın arzalı olduğunu tespit etmek acısından

Bakın,3D'dekinin iç devre yapısı belki çok farklı olabilir,sadece görüntü açısından değil iç devreleri açısından çok farklı olabilir,ama bu sadece kendi görüşümdür.Yani bu parçalar arasında bu takası denemeseniz çok daha iyi olur.Bu tv besleme katının bir açık devre şeması varsa eğer,bundan yararlanarak bu lcd tv'nin tv besleme katının çıkış voltajlarını ölçerek kontrol etmeniz ilk aşamada arıza açısından iyi olabilir.Kolay gelsin.

Evet,haklısınız,sn.Hasan Esin; eskiye göre crt kullanımı konusunda epeyce azalma,lcd'de daha artış vardır.Biz daha çok crt (Tüplü) leri evde tercih ediyoruz ailecek.32" lcd tv'yi fotoğraflarda veya çekilmiş olan resim detaylarına bakıp incelemede ve masaüstü pc'lerin monitörlerinde kişisel olarak genellikle tercih edip kullanıyorum.Forumda daha önceki arızalarda da daha ziyade tüplü tv arızaları da çoğunluktaydı,bu yüzden crt tv'dir büyük ihtimalle diyerek bu cevabı vermiş bulundum,ancak tv alıcısındaki asıl çalışma prensibi açısından sadece LCD (TFD) ekran ve geri aydınlatma,inverter,vb.katları arasında crt'lerle asıl büyük farkı vardır mutlaka,diğer katların çalışma prensibinde çok büyük farkların olmaması lazımdır .

"ne diyor bu ya diye kendi kendime sorarken notu okudum"

NOT:
Bir de "bu" sadece bir işaret zamiridir,bir ismi,canlı cansız bir eşyayı nitelendirip önünde bulunup neyi nitelendiriyorsa onu direk koymanız çok daha doğru olurdu,bir dip not olarak.Buradaki ifadenizde "bu" kelimesini çıplak olarak kullanmanız pek doğru (Yakışık olan şekliyle de) olmamıştır,buradaki tüm yazılarımızda hepimiz bazı hataları yapabiliriz,o anki ruh halimiz,memleketin son karışık hali,mevcut psikolojimizi veya o andaki dikkatimiz,tüm konsantrasyonumuzu direk olarak da etkileyebilir,sn.Hasan Esin.

Bu forumda değişik konulara yapılan yorumlar eğer birisinin hiç işine yaramıyorsa bir diğerinin (bazıları bu yorumları yerde gökte yerde ısrarla da arıyor,bu amaçla da konuyu silip yeniden lcd için tekrardan yazmadım,ayrı cevap verdim,dikkat ederseniz) işine yarayabiliyor ve böylece görünüşte çok farklı cevaplar,yorumlar yapılmış olsa bile bu yolla da insanlara yine bir yarar sağlayabilir diye düşünüyorum.Umarım ayni görüşlerde tam birleşebiliriz diye düşünüyorum.Kolay gelsin.Saygılarımla.

Selamlar,

Konuya basit bakış açısı ile bakarsak power ışığı cihazın açıldığı yönde renk değiştiriyor ama tv reaksiyon vermıyor. Ses yok görüntü yok. Bu demekki backlight arızası filan değil. Ses gelse idi görüntü olmasaydı bunu diyebilirdik.

Sorun cihazın beslemesinde yada görüntü işleme yani anakartında olabilir.

Yapılması gereken güç katının çıkış voltajları kontrol edilmeli. Sağlam ise görüntü işleme kartı anakarta geçilmeli. Cihazın içini açtığınızda güç kartının üzerinde test pointler var mı üzerinde çıkış voltajlarını yazıyorsa oradaki ile karşılaştırabilirsiniz. Yazmıyor ise tvnin şemasını elde etmeniz gerekebilir.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

Kolay gelsin.

Selamlar.
Ariza bence anten kartindan(yani bizde boyle diyorlar anten karti Main board )
Resm yuklemisim boyle kart var tvde ondandir.

Ekli dosyalar

• lg kart.jpg
    lg kart.jpg
    291.9 KB · Görüntüleme: 40
Bakın,3D'dekinin iç devre yapısı belki çok farklı olabilir,sadece görüntü açısından değil iç devreleri açısından çok farklı olabilir,ama bu sadece kendi görüşümdür.Yani bu parçalar arasında bu takası denemeseniz çok daha iyi olur.Bu tv besleme katının bir açık devre şeması varsa eğer,bundan yararlanarak bu lcd tv'nin tv besleme katının çıkış voltajlarını ölçerek kontrol etmeniz ilk aşamada arıza açısından iyi olabilir.Kolay gelsin.
cevap için teşekkürler bu olaya bencede denmeyeyim sağlam olanıda bozmak olmaz :)

Selamlar,

Konuya basit bakış açısı ile bakarsak power ışığı cihazın açıldığı yönde renk değiştiriyor ama tv reaksiyon vermıyor. Ses yok görüntü yok. Bu demekki backlight arızası filan değil. Ses gelse idi görüntü olmasaydı bunu diyebilirdik.

Sorun cihazın beslemesinde yada görüntü işleme yani anakartında olabilir.

Yapılması gereken güç katının çıkış voltajları kontrol edilmeli. Sağlam ise görüntü işleme kartı anakarta geçilmeli. Cihazın içini açtığınızda güç kartının üzerinde test pointler var mı üzerinde çıkış voltajlarını yazıyorsa oradaki ile karşılaştırabilirsiniz. Yazmıyor ise tvnin şemasını elde etmeniz gerekebilir.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

Kolay gelsin.
cevap için teşekkürler yarın ilk işim bunları yapmak olacak

Merhaba; MEB'lığının "Elektrik Elektronik Teknolojisi/Tuner ve Ara Fekans Katı" pdf dökümanına göre; https://www.kontrolkalemi.com/forum/attachments/523eo0099-pdf.32720/

Bazı arıza tanımlamaları;
Tarama var, resim ve ses yok.
1-Tuner (RF-mikser-osilatör) veya RF katı
ile ses ayrımının yapıldığı nokta arasındaki
katlarda arıza olabilir.
2-Ses ve resim katlarında arızalı transistör
veya eleman olabilir.
3-Anten veya iletim hattı bağlantısı kopmuştur.

Bütün kanallarda resim yok. Kuvvetli resim
gürültüsü var. Ses yok

- kanal seçici osilatör katı arızalı

Bazı kanallar için ses ve resim elde
edilemiyor.

-Tuner arızalı olabilir.
-İzleme işleminde dengesizlik vardır.

Arızanız çok büyük ihtimalle sn. Elnur'un anten giriş bağlantı modülü veya anten kartı (Main Board) diye tanımladığı direk TUNER (Radyo frekans-Mikser-osilatör) katından olabilir.Ama burada da yukarıdaki arıza örneklerindeki gibi çok değişik detaylar var.Örneğin sizinki bunlardan hangisine tam olarak uyuyor,görüntü yokken karlanma sesi gibi veya tarama işlemi hiç var mı? Bunlara dikkat edebildiniz mi? Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• 523EO0099.pdf
    2.3 MB · Görüntüleme: 13
Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba; MEB'lığının "Elektrik Elektronik Teknolojisi/Tuner ve Ara Fekans Katı" pdf dökümanına göre; https://www.kontrolkalemi.com/forum/attachments/523eo0099-pdf.32720/

Bazı arıza tanımlamaları;
Tarama var, resim ve ses yok.
1-Tuner (RF-mikser-osilatör) veya RF katı
ile ses ayrımının yapıldığı nokta arasındaki
katlarda arıza olabilir.
2-Ses ve resim katlarında arızalı transistör
veya eleman olabilir.
3-Anten veya iletim hattı bağlantısı kopmuştur.

Bütün kanallarda resim yok. Kuvvetli resim
gürültüsü var. Ses yok

- kanal seçici osilatör katı arızalı

Bazı kanallar için ses ve resim elde
edilemiyor.

-Tuner arızalı olabilir.
-İzleme işleminde dengesizlik vardır.

Arızanız çok büyük ihtimalle sn. Elnur'un anten giriş bağlantı modülü veya anten kartı (Main Board) diye tanımladığı direk TUNER (Radyo frekans-Mikser-osilatör) katından olabilir.Ama burada da yukarıdaki arıza örneklerindeki gibi çok değişik detaylar var.Örneğin sizinki bunlardan hangisine tam olarak uyuyor,görüntü yokken karlanma sesi gibi veya tarama işlemi hiç var mı? Bunlara dikkat edebildiniz mi? Kolay gelsin.
Güç isigi yaniyor açtığımda açıldığını anladığım renk değiştiriyor ama ekranda hiçbir görüntü yok ekran açılmıyor sesde mevcut değil

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri