LED Sürücü akım ayarlama

rsimsek

Profesyonel Üye
Merhabalar arkadaşlar, elimdeki sıva üstü led tavan ışığında, ışık gücünü ayarlamak istiyorum. Resimdeki sürücüye bir potansiyometre gibi basit bir müdahale ile mevcut sınırlı akımı dimmer şeklinde daha da azaltmak mümkün mü? Ya da çıkışa akım sınırlayıcı LM317'li devre mi ilave etmek gerekiyor? LM317 de 65 voltu desteklemiyor sanırsam.

Ekli dosyalar

• ls1.jpg
    ls1.jpg
    61.3 KB · Görüntüleme: 292
  • ls2.jpg
    ls2.jpg
    69.8 KB · Görüntüleme: 284
  • ls3.jpg
    ls3.jpg
    37 KB · Görüntüleme: 286
Zavallı LED'ler ne hale gelmiş :D
Benim anlamadığım şey neden 65V. Bu gerilimle hangi ledler çalıştırılıyor?
Bu ledlerin normal çalışma gerilimi kaç volt acaba?

Seri bağlanmış led grupları oluşturuyorsunuz
ya da hazır alıyorsunuz. Bu led gruplarını da
bu tip sabit akım kaynakları sürüyor.

Bu tip basit sabit akım kaynakları ile
ışık ayarı yapmak sıkıntılı ve zor. Ayrıca
çoğu bu tip sürücü izolasyonsuz. Dikkatli
kullanmak gerekli.

Merhabalar arkadaşlar, elimdeki sıva üstü led tavan ışığında, ışık gücünü ayarlamak istiyorum. Resimdeki sürücüye bir potansiyometre gibi basit bir müdahale ile mevcut sınırlı akımı dimmer şeklinde daha da azaltmak mümkün mü? Ya da çıkışa akım sınırlayıcı LM317'li devre mi ilave etmek gerekiyor? LM317 de 65 voltu desteklemiyor sanırsam.
Üzerindeki kontrol entegresinin adını yazar mısınız?

95pk7o6[1].JPG
rtymem9[1].JPG

Merhaba. Örneğin başka bir LED sürücü 61.90 volt DC sabit gerilim ve akım çıkışıyla (2. resimdeki gibi) elimde mevcut olup LED'leri bozulan 32 watt 4'lü yuvarlak tip bir LED armatürünün kendi LED sürücüsüydü, sabit akım/gerilim verebildiğinden bu voltaja ve akıma çok uygun power LED'lerin beslenmesinde kullanılabilir. Sürücüdeki entegrenin teknik özelliği çok uygunsa yapılabilir belki ama dimmerleyip bir potansiyometreyle kullanmak oldukça zor görünüyor. Örneğin 62 volt DC çıkışından sonra bağlanan LED grup sayısı kendi içinden değiştirilip veya seri dirençlerle bu besleme voltajının düşürülmesi (ayni anda amperin de azalacağı kabul edilip) yolu denenebilir. Kolay gelsin.

@Mr_YAMYAM, akım sabit olunca voltajın önemi olmuyor ya (aslında bu işi de tam anlamış değilim!).

@serkan_48, TA3721. Bu da kendisi.

@binbaşı, şu an doğrudan bağladım ve uzağındayım. Aslında daha önce içini söküp bakmıştım. Yuvarlak kısmı içten çepeçevre çevreleyen şerit led benzeri led vardı. Bağlantısını hatırlamıyorum. Hatırladığım şerit led gibiydi. Potansiyometre ile olmasa da smps mantığında belki ilgili kondansatörle oynayarak akım düşürülebilir diye düşünüyorum. Bu şekilde de istenen ışık gücünü devreye alacak bir komitatör/anahtarla kademeli aydınlatma sağlanabilir mi?

Son düzenleme:
@Mr_YAMYAM, akım sabit olunca voltajın önemi olmuyor ya (aslında bu işi de tam anlamış değilim!).

@serkan_48, TA3721. Bu da kendisi.

@binbaşı, şu an doğrudan bağladım ve uzağındayım. Aslında daha önce içini söküp bakmıştım. Yuvarlak kısmı içten çepeçevre çevreleyen şerit led benzeri led vardı. Bağlantısını hatırlamıyorum. Hatırladığım şerit led gibiydi. Potansiyometre ile olmasa da smps mantığında belki ilgili kondansatörle oynayarak akım düşürülebilir diye düşünüyorum. Bu şekilde de istenen ışık gücünü devreye alacak bir komitatör/anahtarla kademeli aydınlatma sağlanabilir mi?

Devre de D2 diyodunun solunda 1.6 ohm direnc var. Bu direnc current sense direnci olabilir.

Bu direnci takip led devresine serimi bakabilir misiniz? Bu direnc akim algılama direnci ise bu direncin değeri ile oynayarak ( değerini arttırarak ) ledlerin ışık akışını azaltabilirsiniz. Ancak bu direnci çok yukseltmenizi tavsiye etmem. Minimum duty değerinin altında kalmamak lazım. Gerçi zaten boşta da dursa minimum değerin altına inmez diye düşünüyorum.

O direnci 1.6 ohm dan 2 ohm a veya 3.2 ohm a çıkarıp ledin ışık akışına bakın. Duruma göre hareket ederiz.

Devre de D2 diyodunun solunda 1.6 ohm direnc var. Bu direnc current sense direnci olabilir.

Bu direnci takip led devresine serimi bakabilir misiniz? Bu direnc akim algılama direnci ise bu direncin değeri ile oynayarak ( değerini arttırarak ) ledlerin ışık akışını azaltabilirsiniz. Ancak bu direnci çok yukseltmenizi tavsiye etmem. Minimum duty değerinin altında kalmamak lazım. Gerçi zaten boşta da dursa minimum değerin altına inmez diye düşünüyorum.

O direnci 1.6 ohm dan 2 ohm a veya 3.2 ohm a çıkarıp ledin ışık akışına bakın. Duruma göre hareket ederiz.
Teşekkür ederim. Mekana gidince deneyeceğim.

Anlamadığın için de böyle gıbızlanıyorsun :D
Şöyle anlatayım.
1- Sabit akım akıtmak.
Uygulama gerilimi yüksek tutularak yük (LED) üzerinde düşmesi gereken gerilim için sabit akım akıtılır ve yük üzerinde daima aynı gerilim olur.
Test için 2 tane seri dirençli bir devre kurup, bu dirençlerden yük olanının üzerinde sabit gerilim oluşturma şartlarını incele.
Bu durumda yük üzerindeki gerilim sabit olacağından dolayı, kalan gerilim farkı ilk direnç üzerinde (Burada LED SÜRÜCÜ devresi) düşecektir.
Bu da ciddi kayıp unsuru demektir ve ısı olarak karşımıza çıkacaktır.
2- Gerilim sabitlemek.
Yük üzerindeki gerilimi stabil yaparak yükün normal çalışmasının sağlanabilmesi.
Yıllardır bu yöntem uygulanmasına karşın, power ledlerin piyasaya çıkmasından sonra en adi ve ucuz yöntem ile ledler çalıştırılmaya başlanmıştır.
NEDEN?
Power ledler normal ledlere göre yüksek akımla çalıştırılmaktadır. Bu akım power ledin çalışma sınırlarını zorladığı için power ledler ısınmakta ve oluşan sıcaklıktan sonra üzerinden geçen akım daha fazla olmaktadır.
Bu durumda ledler bozulacağı için bazı ilkel yöntemlerle işi geçiştirmektedirler.
Adi üretim ledlerin piyasada satılabilmesi için öngörülen güvenli akımının daha üstünde çalıştırılarak daha parlak ışık vermesini sağlamak.
Bu sayede hem led maliyeti düşük tutuluyor hem de belli süre içerisinde bozularak atılması sağlanıyor. Böylece teoride binlerce (25000) saat ömrü olan ledler neredeyse akkor lambalar gibi 1000 saat gibi sürelerde çöp oluyorlar.
TAVSİYE:
Ledlerinin normal çalışma gerilimini ölç.
Eğer 12V civarında bir çalışma gerilimi varsa bir adet LM317 ile hem güvenli çalıştırma hem de DIMM (parlaklık azaltma) yapabilirsin.
LM317 1.5A olmasına karşın güvenlik amacıyla 1A de çalıştırılırsa bu sana 12W lık bir led sürülmesi sağlayacaktır. 12W lık aydınlatma son derece ideal denilebilir. Daha fazla güç isteniyorsa ikinci bir güç kaynağı yapmak hiç te pahalı olmaz.
Daha fazla güvenlik unsuru istersen regülatör çıkışına ikinci bir LM317 bağlayarak akım sınırlaması yapabilir ve adi ledlerden kaynaklanabilecek aşırı ısınma durumunda güvenliği sağlayabilirsin.
Diğer forumda Kazasker nikli arkadaş için bu uygulamayı yapmıştık ve çok memnun kalmıştı. Ancak konuya ulaşamadım.
Yerine devreyi buldum.
fan devr.png

Bu devrede görülen termostat yerine tek bir anahtar ile led parlaklığını azaltabilir böylece dilediğin ışık seviyesinde kullanabilirsin.

HAA NOT:
Ledlerin 12V civarı çalışıyorsa o adi adaptörleri atıp bir trafo kullanabilirsin.
Trafo kullanmak istemezsen bile 12V luk bir basit adaptör temin edip ucuza halledebilirsin.
O tür adi led sürücü ve adaptörleri hem tehlikeli, hem parazit kaynağı, hem verimsiz, hem de çabuk bozulabilen ÇÖP ürünlerden oldukları için bu önerilerimi sundum.

Ekli dosyalar

• LED&FAN DEVRESİ.rar
    5.9 KB · Görüntüleme: 6
Son düzenleme:
@Mr_YAMYAM, açıklayıcı bilgiler için çok teşekkür ederim. Emeğinize sağlık. Yeniden bir sürücü tasarlamak tabi ki mümkün. Benim amacım çok daha basit bir revizyonla işi halledebilmekti. Öncelikle @serkan_48'in önerisini denemek isterim. Konteyner kondum bulunduğum mekandan 132 km kadar uzakta. Dolaysıyla sürücünün çıkışındaki dc gerilimi de şimdilik ölçemiyorum (yanında aynısından olan ölçebilir). Makul değerlerdeyse LM317 li bir akım sınırlayıcı devre ile sorun çözülebilir.

Bu arada anlayamadığım konu şuydu; akım sabit olsa da gerilimin değişimi formül (P=V*I) gereği gücü de değiştirir. Led sürücülerde sanırım formül böyle işlemiyor, sadece akım üzerinden çalışıyor?

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,985
Son üye
sSait Başdaş

Yeni konular

Geri