led patlaması hakkında yardım

vecivicivokke

"Elenktirink elaktirinik olurmu onsuz evlilink? "
Yönetici
Yönetici
merhabalar. dün arabama 1.5 metre 12 volt şerit led bağladım. bazıları yavaş yavaş sönüp sonra hiç yanmamaya başladı. sanırım tek tek patlıyorlar, akü 12 v 75 A araç opel kangoo. ne yapabilirim yardımcı olabilirmisiniz lütfen ?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Bence 1,5 metrede 75 amper yüksekliğinden patlıyordur.
:) Üzülüyorum meslektaşım olan birinin böyle bilgisizliğine.
Akünün 75 A olması kaldırabileceği yükü belirtiyor. 75 Amperin hepsini lede vermiyor. Bu şu demek aküye 75 amper çeken bir yük bağlarsak 1 saat dayanırım, 37,5 amper yük bağlarsan 2 saat dayanırım diyor.
Aracınızın devrine bağlı olarak gerilimde yükselme oluyorsa ledleri patlatıyor olabilir. 12 voltu sabitleyin bence.

:) Üzülüyorum meslektaşım olan birinin böyle bilgisizliğine.
Akünün 75 A olması kaldırabileceği yükü belirtiyor. 75 Amperin hepsini lede vermiyor. Bu şu demek aküye 75 amper çeken bir yük bağlarsak 1 saat dayanırım, 37,5 amper yük bağlarsan 2 saat dayanırım diyor.
Aracınızın devrine bağlı olarak gerilimde yükselme oluyorsa ledleri patlatıyor olabilir. 12 voltu sabitleyin bence.
Orta sahadan yine güzel bir asist geliyor !

Ben Makina Mühendisiyim lakin bu forumdan öğrendiklerim ile cevap vereyim : 1 adet 7812 al sol bacaktan + 12 yi gir ,orta bacak -, sağ bacaktan da + 12 yi al götür LED'leri besle. LED'leri bağlamadan önce kaç amper Akım çekiyor ölç . 1 amperden (12 Watt ) fazla çekiyorsa (1,5 ampere kadar yani) 7812 ye soğutucu bağla . 2 amper ya da üstü çekiyorsa BU FORUM A ŞIMDI NE YAPACAĞIM DIYE YAZ SOR . Buradan bir bilen yardımcı olur .çünkü ben daha o konuyu işlemedim ( elektrükler kesikti) [emoji39].
Sayın Bylent gibi biraz fazlaca emir kipi kullandım ama , herhalde bilmenin verdiği özgüvenden oluyor [emoji12]

Cevaplar icin tesekkur ederim ledlerle basim biraz belada alti ustu led diyerek tesis ettim yanildim .evde kullandigim ledlerde patlama olmadi fakat sarardilar. Bu neden olabilir ?

Son düzenleme:
Sayın Vecivicivokke benimde aynı şey başıma geldi de oradan biliyorum . Gerçi siz daha iyi bilirsiniz de , Araba çalışırken gerilim 12 Voltta kalmıyor ,14,2-14,4 e kadar çıkıyor. Sanıyorum bu voltaj yüksekliği zarar veriyor .

Selamlar, konuşmam hakkında bahsedeyim, benim anlatımım ben olsam nasıl yaparım düşünür ve öyle yaparım yani düşündüğümü kelimelere dökerim öyle algılanmasa keşke, özgüven durumu değil başka deyişle. Bir de profile bakar yaş yazmamışsa ve foto yoksa yaşıtım kabul ederim.

HAldun Bey doğru noktaya parmak bastı, araç çalıştığında voltaj yükselir kapandığında tam şarjlı akü bile 12,6-12,8v tur. Lm 317 kullanın derim online hesaplayıcılar var kullanabilirsiniz veya bunu sabit akım devresi, şerit ledler de 3 erli seri paralel gruplardan oluşur. http://www.catamaranvega.com/elektro/docs/led.html
ledler.gif

Sayın Bylent , sizi incitmek için yazmadım . Aklım sıra latife yaptım. Özür dilerim

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,942
Son üye
Nzmtekin

Yeni konular

Geri