Led Işık yapımı

fatih4343

Üye
Arkadaslar merhabalar
100 mantar ledli bir aydınlatma yapmak istiyorum şeması hakkında bilgi verebilecek varmıdır?

4 erli seri guruplar yapın. Ben o şekilde 12 volt vererek kullanıyorum. Bir sorun çıkmadı.

Ancak ledinizin tam özelliklerini verirseniz daha detaylı bakabilirim.

Siradsn duzbir led her 5ledte bir 300ohm direnc kullanmami soylendi dogrumudur

yanlış

beyaz ledler 3.2 - 3.6 volt ile beslenir. 5 ile çarparsanız 3.2 bile alsanız 16 volt yapar. Akü gerilimi bu seri ledleri süremez. Düşük kalır.

Dediğim gibi ben uzun zamandır 4 ledi seri bağladım 12 volt aküye bağlıyorum sorunsuz kullanıyorum. 12.8 volt yapıyor. ben 12.3 volt ile besliyorum sorunsuz kullanıyorum.

Seri direnç olayına gelince diyelimki 12 voltta 3 yada 2 led çalıştıracaksınız ledlerin total voltajı akü voltajından düşük ise araya akımı sınırlamak için seri direnç koyulur.

Gece kullanımı için projektör yada avda filan mı kullanacaksınız?

Bir pcb yada pertinaksta 4 erli seri guruplari birbirine uygun sekilde paralel baglayarak 25 adet gurubu 12 volta baglayabilirsiniz. 100 led yapar.
Peki onu anladım.Bir de şu kafama takıldı.Bildiğiniz üzre ledler 20 ma civarı bir akımla çalışır max.bunu sağlamak için akım sınırlayıcı bir direnç 12/R=20*10^-3 600 ohm luk bir seri direnç bağlamamız gerekmez mi bir de ledlerin iç direnci var mıdır düşük te olsa bu değer ne kadardır,bilgilendirirseniz sevinirim.

gerçi böyle de tüm gerilim dirence gidiyor 3 led bağlarsak 9 v desek 150 ohm luk direnç yeter.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,944
Son üye
önder sem

Yeni konular

Geri