Seri paralel led hesaplama

İşaretli kısımdan On resistance yi seçip değerinide 0.1 olarak yazıp dener misiniz?

Ekli dosyayı görüntüle 104427

İşaretli kısımdan "series resistance" yi seçip değerinide 0.1 olarak yazıp dener misiniz?

Ekli dosyayı görüntüle 104427
Hocam deneyince atarım bi kaç günlüğüne bakamıycam bilgisayara maalesef

Hocam deneyince atarım bi kaç günlüğüne bakamıycam bilgisayara maalesef
Şimdi denedim benim dediğim gibi yapınca program hata verdi. Sizin aşağıdaki bağlantıyı yapıp 240 ohm dirençler yerine pile seri bir 5 ohm direnç bağlayınca çalıştı.
1704741724174.png

Teorik olarak 12 led 3 volt ike 36 volt eşik değeri oluyor. Pratikte çalışsa da teorik olarak simulasyonda iletime geçmiyor olabilir.

Proteus bazen bu tür konularda sorun çıkarabiliyor.

Şimdi denedim benim dediğim gibi yapınca program hata verdi. Sizin aşağıdaki bağlantıyı yapıp 240 ohm dirençler yerine pile seri bir 5 ohm direnç bağlayınca çalıştı.
Ekli dosyayı görüntüle 104436
Hocam o zaman programda güç yetişmiyor diye düşünüyorum çünkü yukarda abimizin verdiği formül doğru olmalı arge de bizde ordan yapıyorduk simülasyon hatası olabilir
Teorik olarak 12 led 3 volt ike 36 volt eşik değeri oluyor. Pratikte çalışsa da teorik olarak simulasyonda iletime geçmiyor olabilir.

Proteus bazen bu tür konularda sorun çıkarabiliyor.
Doğru diyorsunuz hocam sonuçta bilgisayar uygulaması hatalar olabiliyor birde ledlerin değerlerini değiştirincede olmuş olabilir

Led iletim gerilimi asla tek 3V olmaz. Belli bir gerilimde iletime geçer ve 1mA den sonra ışık vermeye başlar.
Uygun led akımı similasyon için 20mA olarak belirlenmiş. Bu standart ledler için geçerli değerdir. Eski tip standard ledler için devre kurulmuş olsaydı simulatörde sorunsuz çalışacaktı.
Ancak testi güç ledleri için yaptığımız için bazı parametreler sınırdışı kalıyor ve program hata veriyor.
Güç ledlerinin tüm parametreleri öğrenilip te sim kütüphanesine girilseydi sonuç anında çıkacaktı.
Hatta voltajı artırıp belli seviyeye çıkarttıımızda akım da artacağı için ledlerin max akımını aşma durumunda bile hata uyarısı alabilecektik.

güç kaynağından 5 wattlık ledlere güç ileteceksin 220 ohm diremç takacaksın her kola

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri