LDR UYGULAMASI YARDIM BEKLENİYOR

eeesemih

Üye
Arkadaşlar iki tane analog datayı ilk pic e okuttuktan sonra rf ile diğer pic e aktararak bunların değişimini 2x16 lcd de göstermek istiyorum.Analog datalardan birisi LDR kullanılarak ışığın değişimi,diğeri ise potansiyometreyle oynanarak değiştirilen voltaj değeri.Bununla ilgili örnek devreleriniz ya da tavsiyeleriniz varsa bekliyorum.Ben devreyi kurdum yazılım sorunum var sadece

ldr için okunan değeri aşağıdaki formül ile voltaja çevirebilirsin.

Vldr=hamdeğer * 5 /1024

ldr tam karanlıkta kaç kohm ise bunun aynı direncinde pullup yada pulldown takılmalıdır. ldr +5 e bağlı ise pulldown. gnd ye bağlı ise pullup. orta uctanda pic analog girişine

çok teşekkürler peki şöyle bir sorum olacak şimdi ışık değişimini volt olarak değil de lux veya candela olarak nasıl çevirebiliriz?Örneğin ben LDR üzerinde 3 volt ölçtüm bunu ışık akısı ya da ışık şiddetine nasıl çevirebilirim?Çünkü hoca sadece voltaj olarak istemeyebilir değişimi.

Selamun Aleyküm
Son sorunuz kalibrasyon sorusudur. Işık şiddeti belirli iken kaç volt gösterdiğini ve değişen şiddetle volt değişimini inceleyerek, değişkenlerin formüldeki etki derecesine göre gerilim..ışık şiddeti bağıntısı yazabilirsiniz. Buna sıcaklığında etkidiğini düşünüp hem förmülatif hem de hata katsayıları ile kombine kalibrasyon edilebilir.
Başarılar dileriz.

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
450,002
Son üye
enginyayl

Yeni konular

Geri