lazer cnc makinam lazer söndürme

Slm arkadaşlar konuyu görünce direk girdim üye oldum foruma bendede bir lazer cnc hobi amaçlı makina var kendine özgü bir programı var g code yorumlayıcısı olarak sim arkadaşlar ben auto cad de ölçülü çizimlerimi dxf olarak kayıt ediyorum sonra bunu artcam 2017 de g kod olarak çıktı almak istediğimde mesela bir çizimden diğer çizime geçerken malesef lazer kapatıp açmadığı için yollar oluşuyor bu lazer cnc de g code alırken nasıl yapıyoruz lütfen yardımcı olun bana 2.5 w lazer kafası 650 x 500 mm net işleme alanı var makinanın diode mavi lazer yahu kafayı yedim su g code bir alsam varya oh dicem şöyle bi arkama uzanacam lütfen acil yardima ihtiyacım var

Eğer geçişler çok değilse, lazeri kapatıp-açma komutlarını dosyada araya elle ekleseniz?
sayın hocam elle de eklerim başka bir yolu varsa onla da ama nasıl iste bi görüntü video ne biliyim artcam de takim yolu olarak kayıt ederken takim bilgisi kısmında uc ayarı felan var buralarda birşey yapmam gerekiyormu lütfen açık olarak biraz yardim
sayın hocam elle de eklerim başka bir yolu varsa onla da ama nasıl iste bi görüntü video ne biliyim artcam de takim yolu olarak kayıt ederken takim bilgisi kısmında uc ayarı felan var buralarda birşey yapmam gerekiyormu lütfen açık olarak biraz yardim

bu arada gecisler çok da olabiliyor azda yani bir şablon kesmek amacım simdili k yani bir kare diyelim 30 cm 30 cm olarak bunu çizdirmek amacım ama g code alırken bilmiyorum nasıl olacani
Haftalardır ugrasiyorum malesef doğru düzgün bir konu yok en son bir yerde inkspace diye bir program var indirdim laser g code olarak bir eklentisi var onuda indirdim m3 m5 leri otamatik ayarlıyor ama ben dxf olarak kaydettigim çizimleri laser g code cevirdigim için bu program isime yaramadı tek çarem autocad to artcam 2017 ama bulamadım malesef nasıl olcani

Moderatör tarafında düzenlendi:
inkspace ile dxf çizimleride açıp işleyebilirsin kullanmasını öğrendiysen bence isncape te yap çünkü artcam için ayrı bir post a ihtiyacın olacak
makinan nasıl z ekseni varmı artcamde nasıl g code çıkartıyosun şunu yapabilirsin z yi başlangıç olarak 0 alırsın dalma derinliği olarakta -1 daha sonra gkodu notdefteri ile açıp tümünü değiştir yapıp z0 ları m5 z-1 leri m3 yapabilirsin biraz daha az zahmetli olur. yada kullandığın postta bu değişikliği yapacak şekilde ufak bir değişiklik yapabilirsin bu kısım biraz karışık olabilir.

Komutları elle eklemeye gerek yok. Post processorunuzda değişiklik yapacaksınız.

post processorunuzda ne hocam bilmiyorum lütfen biraz açıklık örnek verin
Komutları elle eklemeye gerek yok. Post processorunuzda değişiklik yapacaksınız.
işte bu yüzden ben elle değiştirmeyide önermiştim bu kardeşimiz henüz o konulara hakim değil.
post proc. makina formatı diye biliriz o yüzden makinanla alakalı bilgileri paylaşırsan daha açıklayıcı bilgiler bulabilirsin z eksenin varmı z sabitmi. post proc. te değişiklikler yapmak biraz uzmanlık isteyebilir. o yüzden bence şimdilik ya inscape ile dxf çıktıları alabilirsin yada dediğim gibi z hareketlerini m3 ve m5 olarak not defterinde tümünü değiştir deyip yapabilirsin yada makinana göre birilerine post yazdırabilirsin. internetten arattırabilirsinde artcam laser post diye mutlaka bir dosya çıkar.

http://www.rckolik.com/diy-3dpburner-25w-lazer-kesici-yakici-vs-t13842.0.html
Linkte sizin aradığınız sorunun cevapları var. Tek yapmanız gereken z ekseni dir sinyalini kullanarak linkteki gibi bir devre kurup lazer açma kapama yapmak. Ben o şekilde kullanıyorum lazeri ve cambam kullanmanızı tavsiye ederim çok basit ve kullanışlı bir program basit işler için.

işte bu yüzden ben elle değiştirmeyide önermiştim bu kardeşimiz henüz o konulara hakim değil.
post proc. makina formatı diye biliriz o yüzden makinanla alakalı bilgileri paylaşırsan daha açıklayıcı bilgiler bulabilirsin z eksenin varmı z sabitmi. post proc. te değişiklikler yapmak biraz uzmanlık isteyebilir. o yüzden bence şimdilik ya inscape ile dxf çıktıları alabilirsin yada dediğim gibi z hareketlerini m3 ve m5 olarak not defterinde tümünü değiştir deyip yapabilirsin yada makinana göre birilerine post yazdırabilirsin. internetten arattırabilirsinde artcam laser post diye mutlaka bir dosya çıkar.

hocam çok ama çok tşkkür ederim verdiğin cevap için ne güzel sizin gibi inlarla paylaşımda bulunmak memnun oldum üstadım z eksenim sabit aşağı yukarı yok lazer kafası 2.5 w 7 w a kadar destekliyor açık kaynak yazılım desteğim var 650 mm 500 mm işleme alanım var grbl contreller tarzında bir yorumlayıcı program var makinamın kurulumunda settings ayarlarındaki stepper parametrelerini değiştirmeyin diyor tmm ben denileni yaptım ve buna uydum ancak artcamde dxfden aldığım kodlarda malesef uzunluk en 2 3 mm oynama oluyor makinamın hassaslığı 0.1 diye yazıyor ama malesef :( napsam bilemedim lazer aç kapayı şimdilik elle yapıyorum eyvallah ama bari boyutlar g codda istediğim çıksa iyi olcak ama malesef :( ...
http://www.rckolik.com/diy-3dpburner-25w-lazer-kesici-yakici-vs-t13842.0.html
Linkte sizin aradığınız sorunun cevapları var. Tek yapmanız gereken z ekseni dir sinyalini kullanarak linkteki gibi bir devre kurup lazer açma kapama yapmak. Ben o şekilde kullanıyorum lazeri ve cambam kullanmanızı tavsiye ederim çok basit ve kullanışlı bir program basit işler için.

verdiğiniz cevap ve yardımlarnız için çok teşekkür ederim cambam i indirebilirm inşallah minnetterım ...
inkspace ile dxf çizimleride açıp işleyebilirsin kullanmasını öğrendiysen bence isncape te yap çünkü artcam için ayrı bir post a ihtiyacın olacak
makinan nasıl z ekseni varmı artcamde nasıl g code çıkartıyosun şunu yapabilirsin z yi başlangıç olarak 0 alırsın dalma derinliği olarakta -1 daha sonra gkodu notdefteri ile açıp tümünü değiştir yapıp z0 ları m5 z-1 leri m3 yapabilirsin biraz daha az zahmetli olur. yada kullandığın postta bu değişikliği yapacak şekilde ufak bir değişiklik yapabilirsin bu kısım biraz karışık olabilir.
hocam çok ama çok tşkkür ederim verdiğin cevap için ne güzel sizin gibi inlarla paylaşımda bulunmak memnun oldum üstadım z eksenim sabit aşağı yukarı yok lazer kafası 2.5 w 7 w a kadar destekliyor açık kaynak yazılım desteğim var 650 mm 500 mm işleme alanım var grbl contreller tarzında bir yorumlayıcı program var makinamın kurulumunda settings ayarlarındaki stepper parametrelerini değiştirmeyin diyor tmm ben denileni yaptım ve buna uydum ancak artcamde dxfden aldığım kodlarda malesef uzunluk en 2 3 mm oynama oluyor makinamın hassaslığı 0.1 diye yazıyor ama malesef :( napsam bilemedim lazer aç kapayı şimdilik elle yapıyorum eyvallah ama bari boyutlar g codda istediğim çıksa iyi olcak ama malesef :( ...

inkspace ilk gördümde ha işte tamam bu iş dedim viraz kurcaladım sonra bi baktım gece saat 4 :D ancak inkspace de de şu sorunu yaşadım g cod m3 m5 ayarlı cıkıyor ama cadden aldığım dxf dosyalarının ölçüleri inanılmaz küçülüyor ve alakası olmayan ölçüler çıkıyor makinanın g kod yorumlayıcısına attığımda :Sboyut olayını nasıl kalibre edeceğim inkspacede bilmiyorum :S

Moderatör tarafında düzenlendi:
bende de benzer bir sorun olmuştu, belki bir gün birine yarar diye yazıyorum.
arduino + ramps olarak kullanıyorum ve lazeri fan çıkışına bağlamıştım. gcode da g1 ile başlayan satırlar konum belirtilken fanı (benim durumumda lazeri) kontrol eden gcode satırları m106 ile başlıyor ve bu iki satır birbirinden bağımsız çalışıyormuş. (5. satırdaki konumdayken 105. satırdaki lazeri aç/kapa komutunu uyguluyor gibi)
düzeltmek için tüm m106 satırlarından önce g4 p0 eklemişim, şu an tam olarak ne işe yaradığını hatırlamıyorum bu komutun ama bu satır işlenene kadar sonraki herhangi bi satırı okumasını engelliyordu sanırım, sorunuma çözüm olmuştu.

Forum istatistikleri

Konular
128,360
Kullanıcılar
450,231
Son üye
matrix96

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri