Laptop pili şarj

thebilo

Üye
Merhabalar
Laptop bataryasindan çıkardığım pilleri birleştirip 12v elde ettim fakat bu pilleri nasıl şarj edebilirim?

Merhabalar
Laptop bataryasindan çıkardığım pilleri birleştirip 12v elde ettim fakat bu pilleri nasıl şarj edebilirim?

Dostum bu pillerin dolusu 4.2V boşu 3-3.5V arası oluyor. Sen ya dolusu 3 tanesini yada boş 4 tanesini seri bağladın 12v u buldun.
Bu Lityum piller 4.2V ile şarj oluyor ve kapasitesinin 1/10 oranında akımla şarj oluyor. Notebook pilleri genelde 1500mah olduyor.
Bu durumda sen şayet 4 tanesini seri bağladıysan 16.8V ve 150mA ile
şayet 3 tanesini seri bağladıysan 12.6V ve 150mah ile şarj etmen gerekiyor ama
bu tür seri bağlantılarda birde balans sorunu çıkıyor. Yani biri 4.2 iken diğer 3.9 olabiliyor ve bu durumda 4.2v olan fazla şarj oluyor ve tehlike yaratıyor. Bunu dengelemek için arada bir balans yapmak gerekiyor.
Zahmetli bu lityum piller.....Genelde bu tür seri bağlantılarda imax b6 denen balanslı şarj aletini kullanıyorlar...
Ama seri değilde tek tek şarj yaparsan balans olayı ortadan kalkar ve şarj aleti seçeneğin çoğalır.

Birden fazla lityum pilleri seri bagladiysaniz kesinlikle balans sarj teknigini uygulamalisiniz.

2 yada 3 yada 4 v.b. seri bagli pilleri sarj icin ve desarj kontrolu icin kartlar var. 5 - 10 dolara satiliyor. Bu tur bir urun alip kullanabilirsiniz.

Bulamazsaniz ornek kart icin bir link verebilirim.

Birden fazla lityum pilleri seri bagladiysaniz kesinlikle balans sarj teknigini uygulamalisiniz.

2 yada 3 yada 4 v.b. seri bagli pilleri sarj icin ve desarj kontrolu icin kartlar var. 5 - 10 dolara satiliyor. Bu tur bir urun alip kullanabilirsiniz.

Bulamazsaniz ornek kart icin bir link verebilirim.

Yardımınız için teşekkür ederim, link verirsen iyi olur.

mesela asagidaki gibi bir urun.

bu linkini verdigim urun 4 seri pili sarj edebiliyor.

$_34545.JPG

http://m.ebay.com/itm/4S-Li-ion-Lithium-Battery-18650-Charger-Protection-Board-14-4-14-8-16-8V-30A-New-/272502096065?hash=item3f726400c1:g:f4gAAOSwA3dYZQUT&_trkparms=pageci%3A2f259938-2b0a-11e7-9cb2-74dbd18052cd%7Cparentrq%3Aade0c22215b0ab6b44824531ffffd59b%7Ciid%3A16

benzer urunlerde mevcut mesela asagidaki gibi. hem nasil baglanacaginida anlatiyor.

$_3.JPG

Foruma ilk defa yazıyorum arkadaşlar. Herkesin merak ettiği gibi laptop batarya pili şarjı. 12v şarjli makkap bataryası yapmak icin: 3×3.7v pilleri seri bağlayıp, bunu normal 12.6v adaptör ile şarjını yapabilmek için; bu pil gurubunda ve bu adaptorumuzde ne gibi elekt. hazır kart eleman vs.ilavesi kullanirsak 3×3.7v pil gurubunun şarjını yapabiliriz??? PMC BMS gibi hazır devrelerden bahsediliyor forumda. Yardimci olanlara Şimdiden teşekkürler

Bakiniz yukaridaki bir onceki mesajim. Siz 3 adet pil bagladiysaniz 3s kart lazim.

Teşekkür ederim cevap için. Kısa ve öz olmuş. Yukarıdaki kırmızı renkli devreyi/malzemeyi gördüm. Bu devreyi pil grubu (3×3.7 lion) tarafında kullanacağız ve bu bize pillerin tek tek dolmasını/balanslı dolmasını sağlayacak doğru mu? Peki bu şarjı yapabilmek için normal adaptör (12.6v) kullanabilir miyiz? Bu narmal adaptöre ilave devre mi takilacak? Yoksa özel bir şarj aleti mi var piller dolunca adaptör akim vermeyi durduracak? Yukarida iki ayrı devre var. Kırmızı kartın altındaki küçük olan. Onu da kullanmak gerekir mi şarj için. Yoksa aynı amaçlı devre mi? Devrelerin isim ve amaçlarını yazarsanız sevinirim. Değerli bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

Ben matkap bataryasini lityuma çevirdim. 4 tane vtc5 i kullanınca ortaya manyak birşey çıktı.
Pilleri takmali cikarmali yaptığım için pilleri komple 4 lü şarj aletiyle şarj edip geri takıyorum. Böylece balans vs sorunu olmuyor.

ZZPbqg.jpg

5g156A.jpg

nR3831.jpg

vbv1BO.jpg

7qr0zv.jpg

Eşimin çok sevdiği el süpürgesi ve benim favori tornavidam artık bayram yapıyor.... :)

Yalnız bu konuda şöyle birşey söylemem lazım ;
Laptop bataryaları genelde 1500mah kapasiteli oluyor ve anlık verebilecekleri akımda 2 amper den fazla olmuyor. Zorlayıp fazla akım çekilirse ısınıp sorun yaratabiliyor ve ömürleri de kısalıyor.
El matkabı, akülü süpürge gibi şeyler küçük gözüksede çektikleri akımlar boylarından büyük oluyor. Mesela 12v black&decker matkap vida sıkarken çektiği akım 10 amperi geçti. Yine el süpürgesi kullanırken devamlı 4.5 amper çekiyor.
Diyeceğim o ki Laptop battaryaları bu tür şeyler için yetersiz ve tehlikede arz edebilir. Dikkatli olun.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri