Lamba ile devre saglamlik kontrolü yapılabilir mi?

E
17075627464746656202985123868939.jpg
Elimde 2200w bir süpürge var . Bunun elektronik kartının sağlamlık kontrolünü yapmak istiyorum. Ampül ile yapabilir miyim? Multimetrem pek sonuç vermiyor çünkü

Motoru kartı devre dışı bırakarak doğrudan besleyip çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Çalışırsa devir kontrol kartını devreden çıkartıp en yüksek devirde çalıştırabilirsiniz. Diper türlü devredeki arızayı lamba ile tespit etmek pek mümkün değil

Motoru kartı devre dışı bırakarak doğrudan besleyip çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Çalışırsa devir kontrol kartını devreden çıkartıp en yüksek devirde çalıştırabilirsiniz. Diper türlü devredeki arızayı lamba ile tespit etmek pek mümkün değil
Teşekkür ederim bilgi için

seri lamba girerek enerji vermek devreyi korumaya yöneliktir. yani arıza varsa yanar ve devrenin çalışmamasını sağlar. yani sadece arıza var diye söyler. yerini yurdunu söylemez. bu arada eğer siz kart üzerinde bileşen değiştirseniz, kartın çalışmamasını sağladığı için değiştirilen parçanın tekrar yanmamasını sağlar. ayrıca @rsimsek ustamızın dediği gibi motora direkt 220 volt verilerek test edilebilir ama burada motorun dc veya ac olduğunu bilmek gerekir. bu tip makinelerde genelde ac motor kullanıldığı için pek sorun değildir.

Teşekkür ederim bilgi icin
seri lamba girerek enerji vermek devreyi korumaya yöneliktir. yani arıza varsa yanar ve devrenin çalışmamasını sağlar. yani sadece arıza var diye söyler. yerini yurdunu söylemez. bu arada eğer siz kart üzerinde bileşen değiştirseniz, kartın çalışmamasını sağladığı için değiştirilen parçanın tekrar yanmamasını sağlar. ayrıca @rsimsek ustamızın dediği gibi motora direkt 220 volt verilerek test edilebilir ama burada motorun dc veya ac olduğunu bilmek gerekir. bu tip makinelerde genelde ac motor kullanıldığı için pek sorun değildir.
Aslında süpürgenin motoru yanmış fakat süpürgesini tamir etmemi isteyen akrabam , süpürgenin devre kartını da bi kontrol etmemi istedi . Onun için bu başlığı açtım . Yoksa kart sağlam multimetre ile kontrol ettim. Fakat aklıma " Acaba ben bu kart kontrolünü sadece bir ampul ile de yapabilirmiyim" sorusu aklıma geldi . Çünkü multimetre ancak bağlantı yollarının sağlamlığını kontrol etti . Sağlam çıktı. Bilgileriniz için teşekkür ederim Ustaları ve Üstadlarım.

Son düzenleme:
Motorun yandığını nasıl tespit ettiniz? Bobinlerde gözle görünen bir yanma, kızarma yoksa kömürleri kontrol etmek lazım.

Bu fırça ve kollektör kısmı.

Yanma saegıdq olur. Burası sürekli hareketli bölge oldugu için bu kadar leke olması normal.

Sizin motorun saygılarını bakılmalı ölçülmesi gerekli. Fırça kollektör temizliği kurtarabilir.

Bu fırça ve kollektör kısmı.

Yanma saegıdq olur. Burası sürekli hareketli bölge oldugu için bu kadar leke olması normal.

Sizin motorun saygılarını bakılmalı ölçülmesi gerekli. Fırça kollektör temizliği kurtarabilir.
Ben bilmiyorum açıkçası. Bana duman çıktı dendi. Aslında kalın zımpara ile temizleyip , ince zımpara ile de parlatabilirdim. Fakat motoru yenisi ile değiştirdim. Bende eski motor ile motor sarımı alıştırmaları yaparım. Bu Bobinaj işine çok meraklıyım. Motor sarmak hoşuma gidiyor . Öğrenmekte isterim hatta kendi kendime öğrenmeye çalışıyorum. Bilgi için teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,973
Son üye
sfc16

Yeni konular

Geri