Kurumuş kondansatörleri canlandırmak

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
@izmirli_m O eğri dediginiz yerler var ya,

Kapasitorun orjinalinde var. :D:D;)

@karaapak bu kapasitor yaklasik 700 kW gucundeki bir elektrik motorunun trifaze sürücüsünden söküldü. Her faza ait blokta 9 tane bu kapasitorlerden var. Birde harmonik filitrede de bu kapasitorlerden var.
İş yerinde taburesi yoktur. Gelenlere otursunlar diye kondansatörü vermiş :)
Durum böyle olunca da kondansatör yamulmuş :)
Amma da komediye dönüştü bu konu :)
Ben yaptım oldu arkadaş :)

İş yerinde taburesi yoktur. Gelenlere otursunlar diye kondansatörü vermiş :)
Durum böyle olunca da kondansatör yamulmuş :)
Amma da komediye dönüştü bu konu :)
Ben yaptım oldu arkadaş :)

Ben orjinalinde var diyorum sen tabure diyorsun dalga geçiyorsun sonra ben yaptım oldu.. Tamam literatüre geçir bende kabul edeyim olduğunu :D :D :D

Ben orjinalinde var diyorum sen tabure diyorsun dalga geçiyorsun sonra ben yaptım oldu.. Tamam literatüre geçir bende kabul edeyim olduğunu :D:D:D
Arkadaş denesen ne olur yani :)
Ben bulamam o sendeki kondansatörün aynısından.
Sizde varmış
Ne olur deneseniz.
Ne kaybedeceksin :)
Zaten ölmüş atacaksın yada hurdacıya satacaksın yada tabure olarak kullanacaksın :)

Arkadaş denesen ne olur yani :)
Ben bulamam o sendeki kondansatörün aynısından.
Sizde varmış
Ne olur deneseniz.
Ne kaybedeceksin :)
Zaten ölmüş atacaksın yada hurdacıya satacaksın yada tabure olarak kullanacaksın :)

Denemem çünkü bilimsel ve mantıklı değil. Kondansatörün yapısında suyun işi ne bu iki kondansatör seri bağlanıp 550 volt DC veriliyor üzerine. Ben sana göndereyim içine suyu sen koy ve 550 volt DC voltajı sen ver. Sonra akşam haberlerinde seni izleyelim.

Saçma sapan bilgiler ile milleti yanıltma. Biri bundan zarar görecek. Bu tür saçmalıklardanda vazgeç.

Denemem çünkü bilimsel ve mantıklı değil. Kondansatörün yapısında suyun işi ne bu iki kondansatör seri bağlanıp 550 volt DC veriliyor üzerine. Ben sana göndereyim içine suyu sen koy ve 550 volt DC voltajı sen ver. Sonra akşam haberlerinde seni izleyelim.

Saçma sapan bilgiler ile milleti yanıltma. Biri bundan zarar görecek. Bu tür saçmalıklardanda vazgeç.
Saçma olduğu için deniyorum zaten.
Benim bilimsel sonuçlarla ne işim olur.
Benim amacım zaten bilimsel olarak kabul edilmeyen işlerle uğraşmak :)
Bilimsel olan her şeyi kabul eden biri olsam böyle şeylerle neden uğraşayım.
Konuyu açtım okuyanlar en azından doğru mu diye kondansatörler hakkında baya bilgi sahibi oldular.
Beyin jimnastiği iyidir.
Amaç yazılan her şeyi kabul etmek değil. Amacımız gerçekten neyin ne olduğunu bilmek.

Saçma olduğu için deniyorum zaten.
Benim amacım zaten bilimsel olarak kabul edilmeyen işlerle uğraşmak :)
Bilimsel olan her şeyi kabul eden biri olsam böyle şeylerle neden uğraşayım.
Konuyu açtım okuyanlar en azından doğru mu diye kondansatörler hakkında baya bilgi sahibi oldular.
Beyin jimnastiği iyidir.
Amaç yazılan her şeyi kabul etmek değil. Amacımız gerçekten neyin ne olduğunu bilmek.

Yani bundan anladığım yaptığın işlemin yanlış olduğunu anlamış oldun. Tebrik ederim. :D :D

Yani bundan anladığım yaptığın işlemin yanlış olduğunu anlamış oldun. Tebrik ederim. :D:D
Burada anlatmak istediğim asıl olay aslında şudur.
Kurumuş bir kondansatörünüz var atıl durumda.
Bu kondansatörü değerlendirmek istiyoruz.
Nasıl bir şekilde canlandırabiliriz.
Ben kondansatörleri pil olarak kullanmayı amaçladım.
İçine saf su ilavesi yaptıktan sonra düzeldi ve istediğim şekilde çalıştı. Ancak kurumuş olan bir kondansatörü devre üzerine bağlamadım. Benim amacım zaten kondansatörü söktüğüm devreye tekrardan takmak değildi. ;)

...
...
Amacımız gerçekten neyin ne olduğunu bilmek.
Bilimsel demek temelde bilgiye dayalı demek.
Diğer cümlelerde çelişkili ifadeler zaten.

Kuyuya taş atıyorsun bizde çıkarmaya çalışıyoruz.

Bu deneyi en azından onlarca, yüzlerce kapasitörde denemelisin.
Bu yaptığın tekrar edilebilir olmalı,
sonuçlardan muhtemel nedenleri mantıki bağlarla kurmalısın.
Deney malzrmeleri ve sonuçları hakkında yeterli bilgi bermelisin.
Bundan sonra şu an yaptığın kadar iddialı konuşabilirsi.

Aslında yaptığın başlangıç olarak güzel bir şey.
Sıfırdan kendi kapasitörünüde yapabilirsin.
Bu konudada youtube videolarından
hatırı sayılır bilimsel makalelere kadar birçok kaynak mevcut.
Bu açıdan bir anlamda heveslendirmişte olabilirsin birilerini.

Abiler, ben her zaman derim liseyi 8 senede bitirdim diye.alibanadan hani bir ucuna 18650 bağlıyorsunuz öbür ucundan 4 kW veriyor ya ondan aldım ve kendi üzerinde denedim. Gerçekten çok can acıtıyor. Azıcık aptalligima verin de, bu güne kadar eskiyen, yorulan, yaşlanan hiç bir elektronik bileşen yenisi ile değişme den işe yaramıyor, ne kadar kaba kaçacak bilmiyorum ama bizim burada bir deyiş vardır. Eski dikme iplik yabana ihtiyar s.,...... me tohum yabana. Anlayan anladı sanırım

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,252
Kullanıcılar
450,067
Son üye
ERENLER04

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri