kullanılan akım trafosu ve t.m.ş ye göre kw hesabı yapılırmı?

100/5 akım trafosu kullanılıyor ve 25A 45A t.m.ş kullanılıyor güç hesabı bunlara dayanılırak nasıl yapılıyor fikri olan varmı arkadaşlar?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
45 amp. şalter için hesap ( akım trafosuna göre hesap yanlış olur ),N=1,73 * U * I * Cosq
P= 1,73 * 380 * 45 * 1 ( kompanzasyonun 1 olduğunu varsayarak ) =29583 w =29,5 kw
kabul edilebilir.Akımınız,45 amp. düşük ise,formüle göre,yeni gücünüzü hesaplayabilirsiniz.

R-s-t fazlarını ölçtüm ve r:21 amper s:35 amper t:65 amper yük çekiyor sizce toplam güç kaç kw tır? Tmş 25a-45a yazıyor ve ilk defa gördüm böyle bir tmş .kompazasyon yapılacak olursa kaçlık akım trafoları kullanmam gerekir?

Her fazın Cosq değeri bilinmediği sürece,güç hesabı yapmak zordur.Ölçümleriniz doğru ve
şalteriniz kaliteli ise,65 amp. akımda,şalterin açması gerekirdi.Kompanzasyon için,75-100/5
akım trafosu olabilir.Kompanzasyonun sağlıklı çalışabilmesi için,asgari 6 kademe monofaze,
6 kademe trifaze gurup içeren kompanzasyon yapmanız gerekir.Fazlardaki akımları denge-
gelemeniz halinde,12 kademeli röle ile,daha etkin bir kompanzasyon sağlayabilirsiniz.Yükleriniz
aynı karakteristikte ise,röleden alacağınız bilgiler ile,kısa sürede,küçük değişiklikler ile,nihai
çözüme ulaşabilirsiniz.Yükleri dengeleyebilirseniz,50/5 akım trafosu bile işinizi görür.

Sn :fahri yetiş. Magazada mevcut kompazasyon var çok eski herşeyi degiştirmek istiyorum bunu için lütfen bana yardımcı olun faturayı okudum aktif:son endeks:7632.000 ilk endeks:7339.000 ,endüktif:son endeks:4467.000 ilk endenks:4298.000,kapasitif:son endeks:1100.000 ilk endeks:1058.000 .. Sayaçtaki t:13251.926 , panodaki tmş:25ka 35ka ,tek tek gelen amperleri ölçtüm. R:fazı 21 (amper), s:fazı 35 (amper) t:fazı ise 65 (amper) yük çekiyor.akım trafoları 100/5 a bunun için bana gerekli malzeme listesi kaç kadme yapmam gerekiyor hangi tür röle kullanabilirim akım trafosu kaç olmalı kondansatör adımlarını nasıl yapmam lazım lütfen bana bu konuda yardım bekliyorum şimdiden emeginize sağlık diyorum...

1-Sayacınızın,1.6.0 değerinden yararlanarak,çektiğiniz max. gücü tesbit ediniz.
2-Armatür cinslerinizin,fluoresant olduğunu ( Cosq 0,45 ) farzedersek, 1.6.0 x 1,98 =......
kvar kondansatöre ihtiyacınız var demektir.
3-Tesisiniz çok dengesiz olduğundan,18 kademeli ( mesela,varkombi 18 ) röle kullanarak,
9 kademe monofaze,9 kademe trifaze ( tamamı yaklaşık 55-60 kvar civarında çıkabilir )
guruplar oluşturmalısınız.
4-Monofaze guruplar,3x1-3x1,5-3x2,5 ( mesela ),trifaze guruplar,2,5-5-5-7,5 -7,5-10-
vs. guruplar teşkil edebilirsiniz.
5-Yükleri eşit dağıtabilmeniz halinde,12 kademeli röle kullanabilirsiniz.6 kademeyi,benzer
şekilde monofaze seçebilirsiniz.
6-Tüm bu işleri yapmış olsanız bile,değerler tam oturmaz.O nedenle,tesis bittikten sonra,
röleden almış olduğunuz bilgiler ile,düzeltme yapmanız gerekir.
Kompanzasyon işi,uzaktan tarif ile,kesin sonuç alınabilecek bir konu değildir.Bu itibarla,bu
bilgileri tavsiye olarak görmelisiniz.Vermiş olduğunuz bilgiler ile,ancak bu kadar tavsiyede
bulunulabilir.Sonuç değerlerinize göre,ilave görüşler belirtebiliriz.

tşk ederim verdiginiz bilgi için yanlız 12 kademeli bir röle düşünüyorum 6 tane monefaze 6 tane trifaze yaparsak sorun çüzülür diye düşünüyorum. sizin verdiginiz kompazasyon hesabına göre q:px(tg@1-tğ@2) 78 kvar çıkıyor.. bunun dizilişini verdigim dengeziz yükleride göz önünde bulundurarak nasıl adımlama yapmam gerekiyor..12 kademeyi nasıl dagıtacagım tarif edebilirmsiniz. birde 100/5 akım trafosu çıkıyor hesaplamarda..

Magazada mevcut kompazasyon var bunu için lütfen bana yardımcı olun faturayı okudum aktif:son endeks:7632.000 ilk endeks:7339.000 ,endüktif:son endeks:4467.000 ilk endenks:4298.000,kapasitif:son endeks:1100.000 ilk endeks:1058.000 .. Sayaçtaki t:13251.926 , panodaki tmş:25ka 35ka ,tek tek gelen amperleri ölçtüm. R:fazı 21 (amper), s:fazı 35 (amper) t:fazı ise 65 (amper) yük çekiyor.akım trafoları 100/5 a bunun için bana gerekli malzeme listesi kaç kadme yapmam gerekiyor hangi tür röle kullanabilirim akım trafosu kaç olmalı kondansatör adımlarını nasıl yapmam lazım lütfen bana bu konuda fikri olan arkadaşlardan acil yardım bekliyorum şimdiden emeginize sağlık diyorum...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yükünüz,30 kw civarında görünüyor.0,45 ten 1 yapmak için,katsayı 1,98 dir.30*1,98=59
kvar olur.İlk üç kademe 1,5 kvar,2. üç kademe 2,5 kvar,diğerlerini 2,5-5-7,5-10-15-20 ile
başlayabilirsiniz.Israrla belirtiyorum.Öncelikle,faz dengelemesi yapınız.Bu uygulama sonu-
cunu,röleden alacağınız ölçüm sonuçlarına göre,yeniden ince ayarlar yapmanız gerekecek.
100/5 akım trafosu ile,değerleri tutturabilirsiniz.Bu hesaplama,en kötü duruma göre olduğu
için,kondansatörler,arıza durumunda,müdahale edilene kadar,sistemi normal götürebilir.

sn: fahri bey çok tşk ederim gerçekten bu bilgiler çok işime yaradı bilgi kirliligi ile doluydu kafam bende hesap yaptım ve sizin verdiginiz degerler çıktı. çok tşk ederim bildigim bir konuda bilgimi pekiştirdiginiz için:) son olarak röle hangi marka olsun birde 12 kademeli gözüküyor sizin verdiginiz adımlara göre son olarak eger bilginiz varsa akım trafolarının baglantı biçimini anlatırmısınız tşk ederim

kontaktör ve sigorta güçlerini verirseniz çok sevinecegim

son olarak adımlamanın 6 tanesini monefaze yapsam olurmu çünkü magaza burası. bu yaptıgım mone fazaları nasıl adımlayabilriim

Moderatör tarafında düzenlendi:
Varkombi12,Elektropan,Entes RG3-12,Tense RGT-12M gibi,tek faz kondansatör de devreye
alabilen röleler kullanabilirsiniz.Akım trafolarının bağlantı şemasını,aldığınız rölenin kullanım
kılavuzunda bulabilirsiniz.Sigortalar,C Tipi,10 kA,kondansatör akımının 2,5 katı,kontaktörler,
kondansatör gücüne göre seçilir.Kontaktör , kondansatör ve sigortaları,Merlin Gerin olarak
tavsiye ederim.1. kademe 1,5 kvar ( R fazı ) monofaze,2. kademe mon.1,5 kvar ( S fazı ).,3. kademe 1,5 kvar mon. ( T fazı ),4. kademe 2,5 kvar mon. ( R fazı ),5. kademe 2,5 kvar mon. ( S fazı ),6. kademe 2,5 kvar mon.( T fazı ) ,7-12 trifaze olarak bağlanacaktır.Faz dengelemesini,
linye sigortalarından çıkan uçları ,yüklü olandan çıkarıp,yüksüz fazlarla değiştirerek yapabilirsiniz.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,338
Kullanıcılar
450,178
Son üye
Esat YILDIZ

Yeni konular

Geri