Kosinüs Fi'nin Eksi Olması

aynı sorunu bende yaşamaktayım. 8mva lık bir trafom var ve çalıştığı zaman kompanza devrede değilken güç faktörü - 0.98 civarında. Bir de 1 mva lık bir trafom var bunda da fazlardan çekilen güçleri eksi olarak görmekteyim.

Sn abdbilgili Osmaniye korkut Ata üversitesinin RMU ölçü hücresindeki değerlerden bahsediyorsanız ringe bağlı trafoların sabit kondansatörlerini ve ring hattının uzunluğundan dolayı kapasitif etkileri inceleyin. Ringe bağlı trafo köşklerindeki kompanzasyon sistemlerini gözle kontrol edin yapışan kontaktör falan var mı diye.

Cos Phi nin artı olması işletmenizin yük konumunda olduğunu yani şebekeden aktif güç çektiğini gösterir. Fakat negatif olması aktif güç ürettiğini ve şebekeye güç aktif güç bastığını gösterir. Bağlantılarla veya cihazla ilgili bir problem olduğunu düşünüyorum.

Eğer mümkünse başka bir Şebeke analizörüyle deneyebilir misiniz?
Hocam cosfi artı yada eksi olmasını biraz açabilir misiniz? Yeniyimde..

şebekeye aktif güç basıyor demişsiniz bu yanlış bir ifade şebekeye aktif güç basması mümkün değil çok eksterm şeyleri düşünmezsen...burada şebekeye reaktif güç basıyorsunuz aşırı kompanzasyon var sitemin kompanzasyonunu kim yaptıysa onu bulun derim ceza yemeniz ne yazıkki kuvvetle muhtemel:(
Kojenerasyonu olan ve Enterkonnekte sisteme ürettiği enerjiden fazlasinı veren gerektiğinde enerji alan sistemlerle tanışmamış olabilirsiniz ve böyle bir bilgi verilmemiş soruda
Hocam cosfi artı yada eksi olmasını biraz açabilir misiniz? Yeniyimde..
Cosinüs (fi) değeri bir sayıdır ve fi değerlerine göre değişir,cosinüs değerleri 0-90 ve 270-360 değerleri arasında pozitif, 90-270 değerlerinde negatif değer alır( bir açının 360 dan kalanları da aynı durumlardır) şimdi örneğin cos(120) değeri -0,5 değeridir bu durumu vektörel olarak anlatmak gerekiyor. Güç üçgeni ve cos(fi) 'nın ne anlama geldiğini anlamalısınız diye düşünüyorum

Son düzenleme:
Kojenerasyonu olan ve Enterkonnekte sisteme ürettiği enerjiden fazlasinı veren gerektiğinde enerji alan sistemlerle tanışmamış olabilirsiniz ve böyle bir bilgi verilmemiş soruda

Cosinüs (fi) değeri bir sayıdır ve fi değerlerine göre değişir,cosinüs değerleri 0-90 ve 270-360 değerleri arasında pozitif, 90-270 değerlerinde negatif değer alır( bir açının 360 dan kalanları da aynı durumlardır) şimdi örneğin cos(120) değeri -0,5 değeridir bu durumu vektörel olarak anlatmak gerekiyor. Güç üçgeni ve cos(fi) 'nın ne anlama geldiğini anlamalısınız diye düşünüyorum
Teşekkürler pioneer5900. Şekillenmeye başladı kafamda durum. Kompanzasyon rölesinde aktif gücün negatif olması bağlantı hatası vs. gibi durumlarla ilgili olduğunu biliyorum. Lakin cosfiyi hep 0 ile 1 arası değerlerine aşinayım. Negatif durumu dile gelince eksik bilgilerimin olduğunu farkettim..

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri