konik dişliler hakkında sorun

fgfm

Üye
arkadaşlar benim bi sorunum var konik dişliyi milden çıkarmada bayağı güçlük çekiyorum milin ortasından dişlinin oturduğu kısma giden bir kanal var acaba bu ne işe yarar bilen varmı ayrıca dişliyi nasıl çıkartabilirim bana yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

sn.fgfm

Şimdi ilk önce mekanik konular tamamen görsellik içerir dişli ve milin bir fotoğrafını çekip mesajınıza ekleseydiniz çok daha iyi olurdu

Ama sorularınıza kısaca bir cevap vereyim milin ortasındaki boşluğun aynısı dişlidede mevcuttur o boşluğun adı kama kanalıdır.Ne işe yarar diye soracak olursanız dişli mile çakıldığı zaman eger kama olmazsa doğal olarak yüke girince dişli milden sıyıracak ve mil boşa dönecektir bunu engellemek için dişli ve mile aynı boyutta kanal açılır ve içine kama çakılır.Bu şekildede mil ve dişli aynı senkronda dönebilir.

Dişlinin milden zor çıkması sorununuza gelince dişlide setüskur olabilir.Setüskur nedir peki? Setüskur; dişli - burç - kaplin gibi mile bağlanan malzemelerin üzerine bir delik açılıp diş çekilir sıkılan vida mile baskı yapar ve dişlinin mil üzerinde ileri geri oynamamasını sağlar.

Eğer setüskur yoksa cektirme bağlayıp çıkarmayı deneyin hala sıkışık ve çıkmıyorsa dişliyi oksijen yardımıyla ısıtın ozaman genleşir ve çıkartabilirsiniz.

Yinede resim yollarsanız daha isabetli yorumlar yapabilirim.

Saygılarımla...

Bir keresinde bende bu sorunla karşılaşmıştım Sn: BuRçin.' in açıkladığı gibi yapabilmiştik. Bilgilendirme için teşekkürler.

resim yollayabilirim ama sizin bahsettiğiniz kanal kama kanalı ben onu biliyorum milin tam ortasından yuvarlak bir kanal dişlinin altına gidiyor milin kanal başlangıcında diş var sanki dişlinin altına hidrolikle yağ basılıyo gibi ben birini çıkarttırdım ama uçuk fiyata adam 500 ytl aldı.Milin ortasından dişlinin altına giden kanal küçücük kanallara bölünüp diş gibi dişlinin mile oturduğu kısma dağılıyo tahminim oraya hidrolik veya yağ basılıyo ki dişli atması için.Dişliyi çıkarttırdığım adam 2 gün uğraştı ve dişliyi o kadar ısıttıki dişlinin suyu kaçtı demir gibi oldu.

sn.fgfm

Ozaman sizden milin çeşitli yerlerden çekilmiş bir kaç fotosunu rica edeyim.Ozaman daha kesin çözümler üretebiliriz.

eğer arkadaşların dediği gibi olmuyorsa sistem hidrolik sıkı geçme olabilir. hidrolik sıkı geçmede şaft çok küçük koniktir ve iki yüzey arasına hidrolikbasınç uygulanır bu arada bir somun veya hidrolik piston vasıtasıyla parça şafta sıkıca geçirilir (tıpkı gemi pervanelerinin ve bazı volanların sıkı geçirilmesi gibi). bu durumda çıkarma işi yine hidrolik olarak yapılır. eğer elinizdeki dişli bu şekilde bağlıysa şaftın ucundaki kanalın ağzında vida dişi olması lazım. buraya eltipi birhidrolik pompa bağlayıp yüksek basınç uygulamanız gerekir (ben 2500 bara kadar basınç uygulandığını gördüm). yüksek basınca çıkardıktan bir süre sonra kendiliğinden atacaktır. yanlız atma anı çok tehlikelidir. şaftın ucunda emniyet için somun takabileceğiniz vida dişi olmalı. ben 15 tonluk bir pervanenin kenidiliğinden attığını gördüm emniyet somunu olmasa felaket olurdu.

sn;mckayrak kardeşim aynen anlattığınız gibi ama bu dişli biraz daha küçük yani 5 kg civarında bir tanesini çıkarttım sizin anlatığınız gibi ama basıncın kac bar olduğunu bilmiyorum.Diğer dişliyi çıkaramadım çektirme olarak kullandığım saplamalar kırılıveriyo tornacıda çelikten yaptırdım ama yine kırıldı acaba ben dişliyi çektirmeden önce mile yüksek oranda basınç uygulayıp ondan sonra çektirme hidroliğinimi çalıştırsam

boyutun çok önemi yok. bence fiziksel olarak fazla zorlamamak şaftın şişmemesi için daha iyi olabilir. eğer hidrolik el pompan varsa kademeli olarak (mesela 250 barlık kademelerle) basıncı arttırarak deneyin. dişlinin fırlama ihtimaline karşılık dikkatli olun tabiiki. birde eğer hidrolik sıkı geçme ise dişlinin şafta geçtiği yerde de yağ kanalı olması gerek.

slm arkadasım cok sıkısık bır durumda en son care dıslıyı ısıtmak yerıne mılı sogutmak ıcın bı sıstem var bunu arastır ıstersen yanı mılı azot tupu baglayıp sogutarak cıkarabılırsın
o mılın ortasındakı delık ıse torna tezgahına baglamak ıcın kullanılan punta delıgı amacı sadece bu
ıyı aksamlar

arkadaşlar bana yardımcı olan herkeze teşekkür ederim dişlileri mile hidrolikle yağ basarak çıkardım eğer sorun yaşayan olursa ben yardımcı olmaya çalışırım iyi çalışmalar

Forum istatistikleri

Konular
128,289
Kullanıcılar
450,118
Son üye
TheTwize

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri