Kompazsiyon Hata hk?

Yuzoniki

Üye
35 kw sözlemeli bir şirket var.. ve şirkette cekilen yuk oldugu gibi monafaze..
günlük cekilen yuk faz başı 4-Anper 6 Amper 7 Amper fazlar arası Amper
Degişken Ve dengeliye bildigim Kadar Dengeledim.. Sayac 3 Fazlı Sayac. akım trafosu 40/5 reaktif Güc Rölesi tek Fazlı Röle.. en fazla cekilen yukde akım trofası baglı kondansatörler ise 3 fazlı kondansatör ve ilk ilk sırada 1,5 kvar ve otomatik ck ayarı yaptırarak kondansatörü aktif edip bırakıyor ve ilk kondansantörü cekiyor.. ve cekilen kandansatör cos degeri 95 normal diyor
saat kapasitif yiyor. cos 100 yaptımda ise iki kademe cekiyor 1,5 kvar ve 2,5 kvar devreye alıyor. reaaktif ve kapasitif aynı anda yürüyor.. 3 fazlı kondansatörden manafozaye cevirdim. yine aynı sorunla karşı karşıyayım.
40/5 akım trafosu reaktif güc kontrol rölesinde manuel kac olmalı ve ck ayarı kac olmalı.. şimdiden tşk arkadaşlar..

sorun nedir ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
35 kw sözlemeli bir şirket var.. ve şirkette cekilen yuk oldugu gibi monafaze..
günlük cekilen yuk faz başı 4-Anper 6 Amper 7 Amper fazlar arası Amper
Degişken Ve dengeliye bildigim Kadar Dengeledim.. Sayac 3 Fazlı Sayac. Akım Trafosu 40/5 reaktif Güc Rölesi tek Fazlı Röle.. en fazla cekilen yukde akım trofası baglı kondansatörler ise 3 fazlı kondansatör ve ilk ilk sırada 1,5 kvar ve otomatik ck ayarı yaptırarak kondansatörü aktif edip bırakıyor ve ilk kondansantörü cekiyor.. ve cekilen kandansatör cos degeri 95 normal diyor
saat kapasitif yiyor. cos 100 yaptımda ise iki kademe cekiyor 1,5 kvar ve 2,5 kvar devreye alıyor. reaaktif ve kapasitif aynı anda yürüyor.. 3 fazlı kondansatörden manafozaye cevirdim. yine aynı sorunla karşı karşıyayım.
40/5 akım trafosu reaktif güc kontrol rölesinde manuel kac olmalı ve ck ayarı kac olmalı.. şimdiden tşk arkadaşlar..

sorun nedir ?

Siz yükü ne kadar dengelesenizde kullanımdaki değişimlere göre dengesizlik miktarı değişir. Tek fazdan akım bilgisi alan röle o fazın cosfi değerini verir sayaç toplam cosfi değerine göre işlem yapar.
Tek fazdan akım bilgisi alan röle ile sorundan kurtulmanız mümkün değil.

arkadasım benimde aynı dert başımda idi mumkün olduğu kadar küçük kva lı kondansatör kullan ör 0,5

arkadasım benimde aynı dert başımda idi mumkün olduğu kadar küçük kva lı kondansatör kullan ör 0,5

Rölem tek fazdan akım bilgisi alıyor diyor yani eski model diyor bu tip rölelere monofaze kondansatör bağlamanmaz çünkü tanıtamazsın.
Üç faz 15kvar yerine her faza 5kvar bağlamak gibi bir durum olur hiç birşey değişmez !

Dediğinizin geçerli olması için üç fazdan akım bilgisi alan monofaze kondansatör tanıtılabilen röle olmalıdır. Mesela Entes RG3-12C

röle yeni röle 8 kademeli entesin tek fazlı rölesi
1,5 kwar kondansatör cok diyor daha altında kondansator yok bildigim kadarıyla ve bunla beraber reaktif yürümüyor ama kapasatif yuruyor..

şunu yapamazmıyım yükler cok düşük maximin yuk 16 amper 6 kademe monafaze kondansatör kullansam bana cözüm üretmezmi ?

Bu konulardan hiç anlamam ama bu şekilde yardımlaşan insanları görünce gururlanıyorum doğrusu. MAŞALLAH :)

hayırlı günler arkadaşlar yardım başlığında yeni bi konu açmamak için bu konuya yazmayı uygun gördüm umarım sakıncası yokur biz cezaya girdik endeks değerleri aşağıda tamamlanması gereken bilgileri yazarsanız cevaplayabilirim
yapmam gerekenler hakkında yol gösterebilirseniz sevinirim

aktif endüktif kapasitif
12733,783 00284,934 01093,240
12749,575 00284,936 01097,011
12767,890 00284,948 01100,547

röle yeni röle 8 kademeli entesin tek fazlı rölesi
1,5 kwar kondansatör cok diyor daha altında kondansator yok bildigim kadarıyla ve bunla beraber reaktif yürümüyor ama kapasatif yuruyor..

şunu yapamazmıyım yükler cok düşük maximin yuk 16 amper 6 kademe monafaze kondansatör kullansam bana cözüm üretmezmi ?

Tek fazdan akım bilgisi alan , 8 kademeli röle ile sorununuza çözüm bulamazsınız.Rölenizi değiştirmelisiniz.

hayırlı günler arkadaşlar yardım başlığında yeni bi konu açmamak için bu konuya yazmayı uygun gördüm umarım sakıncası yokur biz cezaya girdik endeks değerleri aşağıda tamamlanması gereken bilgileri yazarsanız cevaplayabilirim
yapmam gerekenler hakkında yol gösterebilirseniz sevinirim

aktif endüktif kapasitif
12733,783 00284,934 01093,240
12749,575 00284,936 01097,011
12767,890 00284,948 01100,547

Kapasitiften ilk endeks son endeks arası değerlendirmede %21,42 değerindesiniz. Kapasitif endeksiniz fazla ilerliyor hedef cosfi değerinize bakın,kondansatör devreden çıkarma süresine bakın,en sık yapılan hata otomatik kompanzasyon sistemine sabit grup konması böyle bir durum varmı kontrol ediniz,yapışmış kontaktör varmı bakınız.

Sn Analizor öncellikle ilginize teşekkür ederim
sabit guruptan kastınız röleye bağlı olmayan direk enerjilendirilmiş kondansatörmü Bunu kasttettiyseniz yok Yanmış kondansatör vardı şehir dışında olduğumdan farkedemedik Yapışmış kondansatörleri değiştirdik Verdiğim değereler geçen hafta başına ait değerlerdir
Hafta sonu değerlerini incelediğimizde kapasitifin %19 küsürlere gerilediğini gördük Bu durumda herhangi bir müdahale gerekirmi yoksa bi süre daha takip etmeye devammı edelim hayırlı günler

Forum istatistikleri

Konular
128,329
Kullanıcılar
450,172
Son üye
ismailgurel39

Yeni konular

Geri