kompanze şartmı ?

manyeto

Üye
merhaba arkadaşlar,çalışma yaptığımız bir makinada 12 adet 15kw 3 faz
ac motor var,toplam olarak 180 kw güç demek bu.

yanlız bu 12 motorada ac sürücülerle yol verilyor,18,5kw ac sürücü
bağlı tüm motorlara.şimdi benim öğrenmek istediğim,bu tamamen motorlardan oluşan indüktif sisteme kompanzasyon yapmak gerekirmi
gerekmezmi.

deneyimli ustalardan fikir almak amacıyla bu başlığı açtım.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
arkadaşım yönetmelik gereği 9kw üzerine zaten kompanzasyon gerekiyo. ayrıca senin kullandığın güç gayet yüksek. ve 2008 de yürürlüğe giren 50 KVA üzeri için
endüktif/aktif<%20 göz önünde bulundurursak faturayı cezalı ödememeniz için kompanzasyon şarttır. en basititinden faturanın düşük gelmesi için şarttır.

arkadaşım yönetmelik gereği 9kw üzerine zaten kompanzasyon gerekiyo. ayrıca senin kullandığın güç gayet yüksek. ve 2008 de yürürlüğe giren 50 KVA üzeri için
endüktif/aktif<%20 göz önünde bulundurursak faturayı cezalı ödememeniz için kompanzasyon şarttır. en basititinden faturanın düşük gelmesi için şarttır.

dostum motorlar sürücüyle yol alıyor diye belirttim.

180 Kw >144 Kva eder ve kompanze etmek zorundasınız.

edit büdüt: 144 Kva değerini cosfiyi 0,8 alarak hesapladım bilginiz olsun.

Son düzenleme:
Motorlar sürücüyle yol alınca şebekeden endüktif güç çekmiyorlar mı ? yani öyle bir şey yazdınki keskel alaka.

evet çekmiyorlar dostum çünkü ac gerilim dc gerilime çevrilyor,sürücüler üzerinde bol miktarda dc kondansatör var ve elde edilen dc gerilim tekrar
ac gerilime çevrilyor,

Sn. manyet0, size tek birşey söyleyeceğim:
Sayacınız bu motorlar çalışıyorken indüktif yazıyorsa (ki bana göre yazması gerekir), kompanzasyon yapılması gerekli.

böylesi bir sistem için kompanze yapmaya gerek yoktur
çünkü zaten sürücüler üzerinde bir hayli kondansatör vardır,
hatta sisteminiz kapasitif yazabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler