kompanzasyon sorusu yardım.acil!!

Crocky

Üye
arkadaslar yarın sınavda cıkacagini düsündügüm bir soru var kompanzasyonla ilgili.soruyu net bilmiyorum ama şöle anlatildi bana.kompanzasyon nasi yapildigini bliiyorum bu arada
soru şöle bir tane kolon şeması verilmiş.ana tablo dan cikan 2 tane tablo var.bu iki tablonun her birinde 5 er tane motor var.(seri mi paralel mi baglilar bilmiyorum).cos fi 0.95 yapilmak isteniyor.bastaki cosfi 0.75.nasi çözülür fikri olan var mi.acil yardim lzm

arkadaşlar cok acil ya fikri olan yok mu.tüm motorların güclerini toplayim bildigimiz qc=p(tanfi1-tanfi2) den qc yi bulup birakcaz mi yoksa daha mi degisik bi yoldan yapilr.fikri olan yok mu

Moderatör tarafında düzenlendi:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Gerekli formülü vermişsiniz zaten. Yapmanız gereken sadece hesaplamak.

Şimdiden başarılar...

genc arkadas.bu soruya ilaveten ayrica koruma elemanlarini secin demiş kompanzasyonun onlara nasıl karar vericez.ayrica burda c/k deerini hesaplamam gerekir mi.gerekiyorsa c/k formulundeki birinci kondansatör gücüne nasi karar vericem cünkü kactane baglanicagini sölememiş.

Merkezi kompanzasyonda kullanılacak röle, yeni nesil rölelerden ise c/k ayarı gerekmez. Ama eski tip bir röle kullanılacak ise c/k oranı röleye girilmelidir.
c/k için akım trafosu çevirme oranı da gerekli. Bunun için de motorların toplam gücü gerekli. Toplam güçten, sistemden çekilecek toplam akımı buluruz. Buradan da en yakın bir üst akım trafosu seçilir. c/k (ilk kondansatör gücü / akım trafosu çevirme oranı) röleye girilir.
Toplam kondansatör gücünü bulduktan sonra buna %20 tolaransı da ekledikten sonra Kademe sayısına göre kondansatörleri seçiyoruz. Kondansatörleri çeşitli güçlerde seçiyoruz ki hassas kompanzasyon yapılabilsin.

Koruma elemanları olarak da, kondansatörlerin çektikleri akımın 1,5 - 2 katı civarı sigorta (standart değerlerde) yeterli gelir.

Konu hakkında detaylı bilgileri https://www.kontrolkalemi.com/forum/kompanzasyon/4188-kompanzasyona-giris.html konusundan görebilirsiniz.

ilk kondansatör gücünü nasi buluyoruz ben yukarda yazdigim formulden gerekli olan qcyi buluyorum bu ilk kondansatörün gücümü oluyor

Qc toplam güçtür. + %20 ilave erilir.
Mesela Qc=100kVAr çıktı. 20 ilave edilir 120kVAr olur.
Küçük değerlerden başlanır. Sonlara doğru en büyükler yerleştirilir (Röle modellerine göre değişir.)

Dizilimler çok şekilde yapılabilir. Birbirlerinin katı şeklinde seçim yapılır:

10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10

5 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 15

2,5 5 10 10 10 10 10 10 10 10 15 17,5

Gibi...

İş rölenin çalışma mantığında bitiyor. Eskisi gibi ezberden kompanzasyon olayı geçerli değil. Çünkü her işletmenin talep ettiği dizilim farklı olabiliyor.

100kvar cikti yüzde 20 ekledik.yüzde 20 ekledigimz ilk kondansatör degerimiz mi oluyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,251
Kullanıcılar
450,067
Son üye
ERENLER04

Yeni konular

Geri