Kombi Vitopend 100, Sıcak suyu kullandıktan sonra pompa bir daha durmuyor

zkaraca

Üye
Merhaba,
Vitopend 100, kombiyi açıyorum (petek kapalı yaz modunda) , sıcak suyu belirli bir sıcaklıga getirdikten sonra ateşleme sönüyor ve bekleme konumuna geçiyir ama silkilasyon pompası kombi 5 saat de açık kalsa kendini kapatmıyor. sıcak suyu prostatan kapatıgımda pompa ancak öyle devreden çıkıyor. tekrar prostatı açtıgımda sıcak su musluguna açana kadar devreyre girmiyor olması gerektigi gibi.

sorun silkilasyon pompası muslugu açıp kapatıktan sonra hiç bir zaman devreden çıkmıyor devamlı çalışıyor. bu arıza neden olmuştur acaba,
şimdiden cevapler için teşekür ederim.

termostat (ısı termiği) arızası olabilir. ölçüp kontrol etmek lazım.

Merhaba,prosestattan açma kapatma mantığını anlamadım.Kapağı açıp hortumunu mu söküyorsunuz?
Ntc sensörü,prosestat veya kart sebepli bir arıza yaşıyorsunuz. Nokta atışı ''net arızanız budur'' denecek bir durum değil.
Öncelikle su basıncınız 1,5 bar mı onu da kontrol edin lütfen.Alev sönünce fan, pompa ile birlikte sürekli çalışıyor mu bilgisini de ekleyin.
Oda termostatınız var mı?

8b3880e.jpg

Şöyle açıklıyayım,
Petekler kapalı konumda.
muslugu açıp sıcak suyu 2,3 dakika kullanıyorum.
ateşleme ve sürkülasyon pompası devreye giriyor.
muslugu kapatıyorum, ateşleme normal olarak kapanıyor.
ama pompa çalışmaya devam ediyor. ancak kombiyi kapatma tuşu veya şalterden kapatana kadar.
silkilasyon pompası devreden çıkmıyor yani. kombi 10 saat de açık kalsa pompa devamlı çalışıyor.
not : aynı şekilde , petek sistemini test ettim orda bu problem oluşmuyor. sadece sıcak kullanırsam oluyor.
potans yazacagıma prostat yazmışım :).
1.ntc test ettim.
2. akış şalterini test ettim.
3. 3 yollu kontrol ettim.

kombide her şey normal sadece böyle bir sıkıntı var.

Şöyle açıklıyayım,
Petekler kapalı konumda.
ama pompa çalışmaya devam ediyor. ancak kombiyi kapatma tuşu veya şalterden kapatana kadar.
silkilasyon pompası devreden çıkmıyor yani. kombi 10 saat de açık kalsa pompa devamlı çalışıyor.
not : aynı şekilde , petek sistemini test ettim orda bu problem oluşmuyor. sadece sıcak kullanırsam oluyor.
1.ntc test ettim.

Mutfak ile banyoya giden sıcak su dolaylı ısıtılıyor ise sürekli çalışabilir.
Kireçlenme olmaması için bunları kalorifer hattından ayrı tutuyorlar.
Çeşmeyi kapasan bile istenildiği an sıcak su alabilmek için plaka eşanjor yazan yeri sürekli ısıtmak zorunda.
Mutfağa gelen sıcak suyun sıcaklığını el yakmayacak seviyeye düşürürsen belki durur.
kombi-ic-yapi.jpg

Son düzenleme:
Bu söyledikleriniz yaptım daha önceden, min, orta, max sıcak su ayarlarını yaparak da test ettim.
silkilasyon pompası durmak bilmiyor min ayarada bile pompa 20 dakika sonra alev gibi oluyor.
sıcak suyu 1 kere bile kullansam artık pompayı durdurmak için kombiyi kapatmak zorunda kalıyorum. dün gece test ettim.
kombiyi açtım.
10 dakika hiç bir şey yapmadım b ve c kapalı konumda , kombi bir şey yapmıyor = ok
sadece b yi min düzeyde açtım pompa ve yanma devreye girdi.
sıcak suyu kullandım , muslugu kapatım , yanma sonlandı.
pompa gene devreden çıkmadan kesintisiz çalışmaya devam etti (burda su kullanmıyorum da)

Şöyle açıklıyayım,
Petekler kapalı konumda.
1.ntc test ettim.

Geçmiş olsun.

Bu sorun sıcak su konumundaki gibi kaloriferde de ( petekler çalışır ) halde sürkülasyon pompası devamlı çalışması durumu varmı ?

Bende vitopent 200 kombi var .
Aynı durum başıma geldi.
Kombide sorun olmuştu servis geldi düzelti sonra yazın sıcak su konumunda devamlı sürkülasyon pompasının çalıştığını fark ettim .

Vitopent 200 servis kitapçığını açtım sürkülasyon pompasının devamlı çalışma kodu girilmiş kodunu değiştirdim düzeldi.
Servis yanlış kod girmiş.

Benim düşüncem
Servis ayarlarından yazılımın kodu varsa kombi yazılımı kodu değiştirilerek düzeltilecek.. ( sürkülasyon pompası devamlı devrede veya sürkülasyon pompası normal fabrika ayarı gibi )

Testinize göre yol çizmek.
Kombi kabloları sorunu olabilir.
Ana kart röle arızalanmiş olabilir.
Yada yazılım sorunu.

Sirkülasyon pompası kapasitör değeri düşmüş ise pompa düşük devirde sürekli çalışır. 3 Uf değerindedir ve sirkülasyon pompası üzerinde bulunan siyah kutu içerisindedir.Ntc sensörü ölçümde sağlam gözükebilir;Lakin ucu kireç tutmuş veya çatlamış olabilir.
Velhasılı kelam öncelikle ntc sensörünü değiştiriniz.

7p6j3h2.jpg

Son düzenleme:
Şöyle açıklıyayım,
Petekler kapalı konumda.
1.ntc test ettim.

Kombi kartı üzerine hafifçe vurarak duracak mı? bakın, belki kart üzerindeki röle takılı kalıyordur.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,968
Son üye
ibrahimkalebayir38@gmail.

Yeni konular

Geri