Klima Sökümü

HakanG

Üye
Merhaba arkadaşlar

Evimde Demirdöküm klima var. Yakında taşınacağım için klimayı sökmem gerekiyor. Sökerken dikkat etmem gereken bir şey var mı? Yani direkt borulardan söküp götürsem bir şey olur mu, gaz vs için ayrıca birşey yapmam gerekiyor mu? Söktükten sonrada 4-5 ay yerine takılmayacak bu da klima açısından sorun olur mu ?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Klima bu Demirdöküm A-L 12HP Duvar Tipi Split Klima

+BTU+-+A+S%C4%B1n%C4%B1f%C4%B1+Klima+-+Split+Klima.jpg

gazı dış uniteye toplamanız gerekiyor yalnışlıkla gazı kacırır veya bakır boruları yamultursanız usta ya yaptıracağınız parayı bulur en iyisi işi bilen birine yaptırmanız bence .

bence de ısı ustasına bırakın dıyecem kı sıze sonradan kabarık ek masraf cıkmasın

Cevaplar için Teşekkürler. Ben elimi sürmeyeyim en iyisi :)

merhaba; bende sizin gibi arastırıp kendım yapmıstım.

1-Servis vanalarının kapaklarını açın.
2-Klimayı soğuk çevirimde çalıştırın.
3-Basma hattı “presyon” yani ince borunun servis vanasını kapatın.
4-1 dk yada tahmini 50 ye kadar sayın.
5-Hemen üzerindeki diğer kalın boru olan dönüş borusundaki servis vanasınıda kapatın.
6-Klimanızı sigortadan kapatın.Böylece soğutucu akışkanı dış ünite üzerindeki kondansere depolamış olacaksınız.
7-Elektrik ve haberleşme bağlantılarını sökerken kabloları kodlayın. Montaj sırasında yanlış bağlantıların önüne geçmiş olursunuz.
Yukarıdaki işlemi harfiyen uygularsanız, klima montaj maliyetiniz düşecek ve freon 22 olan soğutucu fakat çevreye zararlı bu sera etkisi olan gazı atmosfere salmayacaksınız.
Artık klimanız sökmeye ve yer değişimine hazır.Tekrar montajını yaparken dikkat etmeniz gerekenler.
1-Kesinlikle iç ve dış ünite montajlarını yaparken terazide kurun.
2-İç ünitenin boru çıkışını verirken eğimli verinki su gideri rahat olsun. Su gideri hortumu iç ünite boru çıkışı ile birlikte tahliye edilecektir.
3-Dış ünitenin plastik takozlarını mutlaka takın ki vibrasyonu alsın. Takmazsanız cihazınız kısa sürede mekanik arıza verebilir.
4-Haberleşme ve elektrik bağlantılarını önceden belirlediğiniz işaret ve kodlara göre bağlayın.
5-Rekorları yani boruların vidalı bağlantılarını sıkarken hassas olmanız gerekmektedir. Özellikle basma hattı olan ince boru kararınca ve hassas sıkılmalı kalın boruyu ise iyice sıkın . Rekor bağlantı havşaları patlatırsınız gaz kaçağı olur.
6-Dış üniteyi asarken eğer asacağınız duvar sağlam değil ise mümkünse saplama vidaları kullanın.
7-Şebeke yani elektrik bağlantısını yaparken KESİNLİKLE PRİZE YADA ÜÇLÜ FİŞE TAKMAYIN.Kullandığınız buatı başka bir cihazda kullanmayın ve buattaki kabloların minimum 3 x 1,5 olmasına dikkat edin.
8-Ve en önemlisi Mutlaka ama mutlaka toprak hattı olmadan işlemi tamamlamayın. Mümkünse bir elektrikçiye çektirin.
9- Klimanıza özel sigorta takdırmanız sizin ve cihazınızın emniyeti için önemli

bu yazdıklarım baska bır yerden buldum ancak harfıyen uyunca sorun cıkmıyor.montajdan sonra vanaları acarken vakum yapılması gerekıyormus, ben sadece bu durumu atladım, ama pıyasada fıslatma dedıklerı durumvar o da vakum kadar teknık bır durum olmasada klıma ıcıne borulardakı havanın karısmasını onluyormus.bır boruyu takıp sıkacan dıgerını de taktıgında tam sıkmıyorsun vanayı acınca obur taraftan gaz sesını duyunca hemen sıkıcınca havayı atıyorsun boyle yapınca pratık oluyormus. ben bunları sonradan arastırıp buldum. ama klımam ıkı yıldır saat gıbı calısıyor sımdıden sana kolay gelsın ıstedıkten sonra basarabılırsın.

benım klımam zibro s 2035

şiddetle işi bilen birisine yaptırmanızı tavfiye ediyorum. Aksi taktirde maliyet çıkma olasılığı yüksektir.

- - - Updated - - -

at binenin kılıç kuşananın bir bilene yaptır en iyisi dış ünite düşer şaşar vah töh deme

işin ustası da ekmeğini çiğnemeden gereken işlemleri yapmalıdır.

sökerken :

boruyu bükmeyecek. boru uçları söküldükten sonra kör tapayla veya bant ile kapatılacak.

iç dış ünite hasar vermeden sökülecek.

Montajda:

iç dış ünite terazisinde monte edilecek

borular bükülmeyecek. açılan deliğin etrafı alçı,macun vs. ile kapatılacak

montaj bittikten sonra çalıştırmadan önce Vakum yapılacak !!

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri