Kilitleme Yardım?

ujuz

Üye
Merhaba ben öğrenciyim bi devre yapmamız gerekiyo. yukardaki gibi devre tamam. start butonuna basınca biribci led yancak. stopa basınca söncek.

diğer led de öyle olcak ama biri yanarken diğeri yanmıycak.

Hoca bu olayı transitör ekleyerek yapabilirsiniz dedi ama yapamadım.

Acil yardım edermisiniz?

bugün bu devreyi yapmam gerek

önce araştırmanı tavsiye ederim güzel kardeşim. Araştırın diye veriyor hocanız bu ödevleri. Önce araştır bakalım scr nedir nasıl çalışır tetıkleme sınyalı artımı eskimi. Araştırma yapmadan aklında kalmaz. Şimdi yazsam buraya alıp aynen kopyala yapıştır snr hocana yaptım ben de. Kendine zarar olmaz.

önce araştırmanı tavsiye ederim güzel kardeşim. Araştırın diye veriyor hocanız bu ödevleri. Önce araştır bakalım scr nedir nasıl çalışır tetıkleme sınyalı artımı eskimi. Araştırma yapmadan aklında kalmaz. Şimdi yazsam buraya alıp aynen kopyala yapıştır snr hocana yaptım ben de. Kendine zarar olmaz.
Ben perşembeden beri araştırıyorum. ama her denememde bi sorun çıkıyor. mesela pnp transitörle yaptım. birinci çalışırken ikinci yanmıyor ama birinciyi sönürüp ikinciyi çalıştırmak istediğimde tekrar birinci yanıyor. farklı bağlantılar denediğimde de yanıyor ama stop butonlarına basınca sönmüyorlar

Stop butonuna basınca sönmez çünkü SCR DC devrede tetiklendiğinde enerjisi kesilmedikçe bırakmaz.

kesilir çünki stopa basılınca gate ucuna ( - ) polarma gider.

haklısınız ama
Ben perşembeden beri araştırıyorum. ama her denememde bi sorun çıkıyor. mesela pnp transitörle yaptım. birinci çalışırken ikinci yanmıyor ama birinciyi sönürüp ikinciyi çalıştırmak istediğimde tekrar birinci yanıyor. farklı bağlantılar denediğimde de yanıyor ama stop butonlarına basınca sönmüyorlar

sevgili ujuz,
çalışmalarında yapacagın işi küçük parçalar ayırıp, sıralama yaptıktan sonra kendikendine şöyle sorular sorarak ve cevap aramaya başlarsan kısa süredeyapacagın işi başarırsın.
_konu nedir? ne yapılması gerekiyor?
_bu iş için hangi kaynaktan bilgi edinebilirim?
_yapılacak iş hangi elemanlarla gerçekleştirilebilir?
_kullanılacak elemanlar nasıl çalışıyor?
_yapılacak devrenin çalışma mantıgı nasıl olmalı?
_devre şemasının çizimi?
_devrenin simülasyonu veya gerçekleştirilmesi
........
gibi.
Gelelim devreye ;
Tristörleri dc gerilimle iletime geçirmek için tetik ayagından tetikleme akımı akıtılır, tristörü kesime sokmanın yollarından biride Anot -Katod geriliminin 0 yapılması ile olur. Devreni aşagıdaki sesimde görüldügü gibi kurup, uygun eleman degeri seçip baglayarak simülasyonu yap. Bakalım istedigin gibi çalışıyormu?

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri