Kendi işim var ama sıkıntılıyım

Sizce ne yapmalıyım ?

• Kullanılan toplam oy
    6
  • Anket kapatılmış .
Merhaba arkadaşlar,
genellikle forumlarda hep herkes maaşlı çalışıyorum, kendi işimi kurmak ıstıyorum, maaşlı çalışmak mı kendi işinde çalışmak mı sorularına tabıkı kendı işin derler. Ama şunu anladım ki
bu sorulara cevap verenler ya maaşlı çalışanlar ya da maaşlı çalışıp sıkılanlar.
ben 2014 yılında 6.5 yıl elektrik muhendıslıgını okuyup mezun olan, aynı zamanda babamın elektrık şirketinin olması yazın onun yanında olmamız, emekliliğinden dolayı 2015 te şirketi üzerime aldım. Şirket dediysem oyle buyuk bir şirket değil, Ltd.
Arkadaşlar 2015 ın son aylarında Kamu kurumunun taşeoren şirketinde çalışıyodum. Babamın yuzunden ayrılmak zorunda kaldım. Bana imza yetkın var iyi iş yaparsın dedım. Şu an kontrol hızmetı yaptıgım 4 musteri var ve bana aylık getirisi 1500 Tl ve ben bu parayı aylık alamıyorum bıle cogu musterım 4 ayda odedı kımı 1 ayda oduyor. Ve şu an vergı daıresıne yaklaşık ıkı yuz bın yanı eskı para ıle ıkı yuz mılyar ve bagkura borcum on milyar
bu porçlar varken kendi işin daha ıyı dıyen arkadaslar bır daha dusunsen.
Tecrubelı ınsanlardan yardım ıstıyorum. Ben ne yapmalıyım. size soruyorum.
Babanızdan kalan bir borçlu şirket var ve kalkmışsınız yok pısırık ınsan başarılı olamaz da yok başlamak başarmanın yarısıymışta bılmem ne kahramanlık sozlerı yazıyorsunuz burda
şimdi soruyorum ben ne yapım peki
maaşlı işe mı başlayım kendı işimde devam mı edeyım

Hocam öncelikle Allah ödeme kolaylığı versin.
210.000 TL botrcunuz görünüyor yazdıklarınızdan.
Maaşlı işe girseniz bunu ne kadar zamanda ödemeyi düşünüyorsunuz?

Yani battı balık yan gider hsabı gözünüzü karartıp çok iş kovalamanızı tavsiye ederim. Ha çok para kazanamıyorum gelen gidiyor arada çorba kaynıyor olsa idi her ihitmale açıktınız bence.
Ama şu durumda maaş kurtarmaz sizi bence...

bence yürümüyorsa fazla zorlama istediğin parayı bulursan devret vergi borcunuda yapılandırıp yavaş yavaş ödeyebilirsin ama önce iyi bir iş bulman gerekir moralini bozma hayatta herşey insanlar için her inişin bir çıkışı vardır yeterki gayretli ol slm

pek anlamam bu işlerden ama o kadar vergi borcu olan firmanın bişeyler kazanmış veya kazanıyor olması gerekmez mi. kazanılmayan paraya devlet vergi borcumu çıkarıyor nasıl oluyor bu işler pek anlamam dediğim gibi.

Son düzenleme:
istersen akademik kariyerin en üst ucuna eriş;Gerçek olan hayatta eğer yanlız isen,organizasyon yok ise çıraklık,kalfalık,ustalık silsilesi olmadan sonuç hep bu olacaktır.O yüzden zaman her daim en iyi hocadır,ve insanı olgunlaştırır.Şimdi yapacağın tek şey şirketin varlıklarını nakte çevirip borçları ödemek ve ileri tarihlerde ben ne istiyorum sorusuna cevap bulmak.Şirketin varlığı yoksa 5-15 sene sıkıntı çekersin bir iş bulup ailenin attığı kazığı bir şekilde temizlersin.Meşakkatli bir yol ama oluyor.Ben 1991 Saddam krizindeki kazığı 1.200.000Mark ödeyerek 2001 de ancak çalışarak temizliyebilmiştim.Kolay gelsin ,sıkma canını olmuşla ölmüşe çare yok...

Merhaba arkadaşlar,
genellikle forumlarda hep herkes maaşlı çalışıyorum, kendi işimi kurmak ıstıyorum, maaşlı çalışmak mı kendi işinde çalışmak mı sorularına tabıkı kendı işin derler. Ama şunu anladım ki
bu sorulara cevap verenler ya maaşlı çalışanlar ya da maaşlı çalışıp sıkılanlar.
ben 2014 yılında 6.5 yıl elektrik muhendıslıgını okuyup mezun olan, aynı zamanda babamın elektrık şirketinin olması yazın onun yanında olmamız, emekliliğinden dolayı 2015 te şirketi üzerime aldım. Şirket dediysem oyle buyuk bir şirket değil, Ltd.
Arkadaşlar 2015 ın son aylarında Kamu kurumunun taşeoren şirketinde çalışıyodum. Babamın yuzunden ayrılmak zorunda kaldım. Bana imza yetkın var iyi iş yaparsın dedım. Şu an kontrol hızmetı yaptıgım 4 musteri var ve bana aylık getirisi 1500 Tl ve ben bu parayı aylık alamıyorum bıle cogu musterım 4 ayda odedı kımı 1 ayda oduyor. Ve şu an vergı daıresıne yaklaşık ıkı yuz bın yanı eskı para ıle ıkı yuz mılyar ve bagkura borcum on milyar
bu porçlar varken kendi işin daha ıyı dıyen arkadaslar bır daha dusunsen.
Tecrubelı ınsanlardan yardım ıstıyorum. Ben ne yapmalıyım. size soruyorum.
Babanızdan kalan bir borçlu şirket var ve kalkmışsınız yok pısırık ınsan başarılı olamaz da yok başlamak başarmanın yarısıymışta bılmem ne kahramanlık sozlerı yazıyorsunuz burda
şimdi soruyorum ben ne yapım peki
maaşlı işe mı başlayım kendı işimde devam mı edeyım
Dün KOTON firmasına gittim iş görüşmesine 15 yıllık elektrik tecrübem var beni o firmaya gönderen arkadaş Koton çok iyi maaşlarıda yüksek dedi gebze güzeller organize sanayii bölgesinde adam bana 1700 tl çalışırsan gel çalış dedi.Ben ancak mühendise 3000-3500 tl maaş veririm diyor.200 bin borç var diyorsunuz sanırım bu borç sizin ticari faaliyetlerden değil 200 bin tl vergi çıkan işten en az 1-1,5 milyon tl cirolu iş yapmış olmanız gerekli.Aksi takdirde bu kadar vergi borcu çıkmaz!Mühendissiniz ve eğer kamuda veya çok iyi bir firmada işe girmezseniz özel sektörde alacağınız maaş 3000-4000tl arasında eğer bu maaş la ben 200 bin tl borcu öderim diyorsanız hemen bir işe girin!
Benim şahsi düşüncem ödeyebileceğinizi sanmıyorum bu maaş la ama çevrenizde bir bakan veya sözü geçen bir milletvekili varsa bir kamu kuruluşuna veya tüpraş,pirelli veya lassa gibi (ben kocaeli de yaşıyorum buyüzden buradaki iyi maaş veren özel sektör fabrikalarını yazdım) kadrolu işçisine 2500-3000 tl veren bir firmaya işe girin önce bir kaç ay taşeronda 1800tl çalışır daha sonra torpilinizin sayesinde direk kadroya geçer 4000-5000 tl maaş la çalışır ve borcunuzu ödeyebilirsiniz!
Siz anladığım kadarıyla taahhüt işi yapmıyorsunuz size tavsiyem yanınıza bir iki tane iyi usta bulun mutlaka çevrenizde vardır böyle ustalar fabrikalara ve toplu konutlara teklif verin ve taahhüt işleri yapın sadece imza işiyle para kazanmanız zor zaten mühendislik imza atmakla olmaz diplomanız var madem proje çizimi de yapabiliyorsanız bence dediğim işi düşünün ama sakın olaki iş tutarının bir miktarını ki bu yüzde 40 olursa hiç başınız ağrımaz peşin almadan işe başlamayın.Yoksa çalıştığınız firma sen biraz yap ben sonra ödeme yaparım der bir iki ay da ödemeyi erteler veya ödemezse daha kötü batarsınız!

Cevaplar için teşekkür ederim .
Öncelikle babamın kendisi de elektrikçi oldugu için başkasının yanında çalışmamamızı istiyor 20 senelik firma vergi ssk borclarını hep biriktirmiş ve daha önce malzeme aldıgımız yer battıgı için almış oldugumuz malzemeleri de banka ile ödenmemiş devlette yeniden kdv beyannamesi düzenledi geçmişe yönelik dikkatsizlikleri yüzünden bu borc uzerıme kaldı yeni yapılandırmada ne kadar iner bilmiyorum ama babamla çalışmak istemiyorum
Bende kendi işyerimde çalışmak isterim ama ltd şti nin gideri fazla
Maaş bile alamıyorum bağkur borcum birikiyor
Kamu kurum tesisinin işletilmesini alan taşörende işe başlamıştım ocakta onun yuzunden ayrıldım daha çok iş yaparız dedi durum ortada orda en azından 3000₺ maaş alıyordum ssk dahil kendi işyerimde 30 60 90 güne yayılan 1500₺ var
Bu yüzden yıl sonunda bu işi bitirmek istiyorum çünkü babamla bu iş yürümüyor verdiği teklifler hep pahalı müşteri bir yaptıryo sonra yok yüksek gerilim işi sürekli olan bi iş değil benim durumum maglum hep onun eline bakıyoruz

Merhaba,
@mmetin Beye katılaraktan bende şirkete dair ne varlığınız var ise satılıp nakte çevrilerek acil ödenmesi gereken faiz işleyen borçların ilk etapta pay pay ödenmeye başlanması ve bu süre zarfında da aylık net getirisi olan bir işte çalışmanızın taraftarıyım. Anladığım kadarıyla babanız vurdumduymaz bir yapıda olup bu durumdan pek rahatsız olmasa gerek ama şuan için zararın neresinden dönseniz kardır. 210 Bin TL bizler için büyük bir meblağ ama ödenemez değil, ne borçlu batakta olupta düzgün emin adımlarla ilerleyerek kurtulanlar var. Allah yar ve yardımcınız olsun, borçlarınıza ödeme kolaylığı versin. Bence iyi bir hesap yapıp gerekirse ne var ne yok elden çıkartıp kalan borcuda yapılandırarak sıfırdan başlamanızda fayda var gibi duruyor.

Bazen ayağınızın yerden kesildiği noktada kalan gücünüzle kıyıya dönmekte fayda vardır.

6.5 yıl elektrik mühendisliği okudum diyorsunuz.. sizi okutan kim baba ? sonrada diyorsun babamın batık borçları ve onun eline bakıyorum ..bağkur borcu vergi borcu bekleyebilir bu seni sık boğaz etmez neden 4 müşteri... 114 müşteri değil ,senin pasif davranışların olmasın bu olay diye düşünüyorum lakin ,üzülüyorumda
1. ben senin bağkur ve vergi borçlarını ödesem .
2 sana tertemiz bir sayfa açsam
3. 10 yıl sonra sana bu borcu öde desem
4. sen hala zor geçinen ve ağlayan biri olarak karşıma çıkarsın
5. sümüğünü sil silkelen at gözlüğünü çıkar ,,
6. hayata sımsıkı sarıl.

Forum istatistikleri

Konular
128,371
Kullanıcılar
450,246
Son üye
faruk can