Katsayı Kalktı Bize Ne Olacak?

Arkadaşlar,
KKTC de ben üniversitelere baş vurdum fark derslerini çıkardılar ve 2 yıl okumamı istediler. ben kabul etmedim çünkü bizim diplomamız bu kadar ucuz değil. Ayrıca katsayı değişiminin bizim mühendis olmamıza yardımcı olabileceğini düşünüyorum, ve umarım öylede olur.

millet beni ii dinleyin!!!

tef leri önümüzdeki yıllarda kaldırılacak. bunların yerine kalifiyeli eleman yetiştirmek için fakülteler kurulacak. kısacası 2 yıllıklar 4 yıllığa çevirilecek.
bununla beraber; evet katsayı kalktı bu da (meslek liseleri için) 4 yıllığa gitmek isteyen ara elemanlar için geçerli.

gelelim tef lere; sadece marmara ve gazi üniversitesinde tef ler kalacakmış. geri kalan bütün tef ler dediğim fakültelere dönüşecekmiş. yani meslek liseleri çok artacakta bize iş çıkacak demeyin. zaten yılda ortalama 500 mezun veriyoruz. ama atama ortalaması (son 4 yıl için KADROLU) 4-5 kişi. geri kalan hesabı siz yapın :(

anlatmak istediğim diğer konu da; (marmara ve gazi hariç) tef lere bu sene son mezunlar alınmış. yani mühendislik konusunu açıcam.
okuyan ve yeni giren tef liler için bi müfredat hazırlanıyomuş (mezunlar belli değil). bunda; okuyan öğretmenler, okul bitince 1 sene formasyon derslerini verdiğinde mühendis olabilecekler. yani okuyan adamlar, okurken seçeceklermiş hangi yola gideceklerini.

bende bir tef liyim. bu sene 3. sınıf oldu.

bu kaynak gazi üniversitesinde çalışan öğretim üyelerinden gelmiştir.

aslında bu proje bu sene içerisinde yürürlüğe geçirilmeye çalışılmış ama yetiştirilememiş. size ne kadar mantıklı gelir bilemem ama ben beğendim (ne kadar kafamda soru işareti olsada). ki mühendis olmaya çalışmasam bile.
tabi ki bu proje olur mu bilinmez. çünkü gerekli aşamalar bittikten sonra ilk önce YÖK'ten sonra cumhurbaşkanlığından geçmesi gerek, bildiğim kadarıyla.

tef leri önümüzdeki yıllarda kaldırılacak. bunların yerine kalifiyeli eleman yetiştirmek için fakülteler kurulacak. kısacası 2 yıllıklar 4 yıllığa çevirilecek.
bununla beraber; evet katsayı kalktı bu da (meslek liseleri için) 4 yıllığa gitmek isteyen ara elemanlar için geçerli.

gelelim tef lere; sadece marmara ve gazi üniversitesinde tef ler kalacakmış. geri kalan bütün tef ler dediğim fakültelere dönüşecekmiş. yani meslek liseleri çok artacakta bize iş çıkacak demeyin. zaten yılda ortalama 500 mezun veriyoruz. ama atama ortalaması (son 4 yıl için KADROLU) 4-5 kişi. geri kalan hesabı siz yapın :(

anlatmak istediğim diğer konu da; (marmara ve gazi hariç) tef lere bu sene son mezunlar alınmış. yani mühendislik konusunu açıcam.
okuyan ve yeni giren tef liler için bi müfredat hazırlanıyomuş (mezunlar belli değil). bunda; okuyan öğretmenler, okul bitince 1 sene formasyon derslerini verdiğinde mühendis olabilecekler. yani okuyan adamlar, okurken seçeceklermiş hangi yola gideceklerini.

aslında bu proje bu sene içerisinde yürürlüğe geçirilmeye çalışılmış ama yetiştirilememiş. size ne kadar mantıklı gelir bilemem ama ben beğendim (ne kadar kafamda soru işareti olsada). ki mühendis olmaya çalışmasam bile.
tabi ki bu proje olur mu bilinmez. çünkü gerekli aşamalar bittikten sonra ilk önce YÖK'ten sonra cumhurbaşkanlığından geçmesi gerek, bildiğim kadarıyla.

O öğretim üyeleri hangileri çok merak ettim doğrusu.Çünkü bahsettiğin hocalara derste sorduğumuzda herbiri farklı cevaplar veriyolar.Şu dedğin doğru gazi tef 2010-2011 de öğrenci almayacak.

Tamam almayacakda ne olacak diye sorduğumuzda hepsi farklı bişeyler diyo.Kimi fazla umud etmeyin kimide gayet umutlu laflar ediyor.Anlayacağın kimsenin bişeyden haberi yok...

arkadaşlar benim kardeşim bi kaç sorundan ötürü sbs sınav sonucu kötü geldi ama ortalaması iyi bir çocuk 80 ortalaması var (diploma notu yanii ) neyse bu katsayı kalktıktan sonra sizlere şöyle bir sorum olacak bu çocuğu yazdırdık diyelim meslek lisesine yine ani bir kararla değiştirildi diyelim bu çocukların kazanımış hakları olur değilmi 1999 da bu katsayıların düzenlenmesin de meslek lisesinde 1. sınıfta olan öğrencilere bu hak verilmeyip sadece 2-3-4 verildi acaba yeni bir karar değişikliği sonucu değştirir mi? ağustos 2. hafta kayıtlar bitiyor... cvp larınızı bekliyorum....

arkadasım eger suan lıseye kaydını yaptırır .2 ve 3 sınıftayken meslek lıselerının katsayısı yıne 0.3 ıle carpılcak dıye yenıden eskıye donen bır karar cıkarsa .. ne yazıkkı o karardan kardesımızde etkılenır .. eger ek madde konmazsa ..cunku gecmıs yılları hatırlarsak ımam hatıplerde okurken bu karardan sonra bırcok arkadasımız baska lıselere gecmıstı .. herhalde bunu sordunuz ..

Ben de Gazi'den gelecek ay mezun oluyorum ve bizim görüşmelerimizde de olumlu birşey denmedi hele ki mezunlar için durum daha belirsiz ne olacağı ne fayda getireceğinin mezun ve okuyanlar için şimdilik bi önemi yok...

Bu bahsettiğiniz Teknoloji Mühendisliği oluyor. Yeni birşey değil 15 sene önceki mezunlara da sorarsanız hep birşey olup iptal edildiğini görürsünüz yani buna çok fazla bel bağlamanızı önermem..

Teknik öğretmenlere mühendislik yolu açılacağını zannetmiyorum. Böyle bir durumda hemen hemen tüm teknik öğretmenler bu yöne kaymaya başlar bu da sıkıntı yaratır diye düşünüyorum. Meslek liselerinin katsayı problemini çözdükleri çok güzel oldu. ancak ortada şöyle bir sıkıntı var. Dikey geçiş ile öühendisliğe gelen öğrencilerin çok ciddi sorunları oluyor matematikle ilgili. Mühendisliği ben matematiksel modelleme olarak görüyorum ve bu konuda bu arkadaşlar çok yetersiz. Çalışarak kapanabilir diyebilirsiniz ama istisnalar hariç aradaki farkın kapanmadığı görülüyor. Katsayı ile birlikte liselerde matematik ve fizik öğretimine ağırlık verilmesi gerekiyor.
Bence yapılan yanlış eğitim sistemini değiştirmek yerine habire öss nin değiştirilmesi. Sanırım bu hep böyle sürüp gidecek.
Katsayı eşitliği getirildi deniyor. Ancak ben eşitlikten değil adaletten yanayım. Yeni getirilen bu sistemle birlikte yeni madurlar ortaya çıkacaktır.
Şu an ara sınıflarda okuyanlar için eski sistem uygulanmalı bence. Yani sisteme göre karar alıyorsunuz ve zamanınız geldiiğnde sistem sizi oyun dışı bırakıyor.

Meslek liselerinde matematik,fizik veya biyoloji gibi derslerin saatlerini arttıracaklarını sanmıyorum.Öyle olursa meslek lisesi (normal lise+meslek lisesi) durumuna gelir.
Bu durumda veliler bakarlar hem meslek hemde normal dersler görülüyor.Ben enayimiyim
normal liseye göndereyim çocuğumu der.Meslek liselerine hucum başlar.
Oy avcılığı için pusuda bekleyen siyaset hemen olayın üzerine atlar.İşhanından bozma
meslek okulları açılmaya başlar.İşhanından bozma lise olur mu demeyin.Üniversite olursa
lise neden olmasın!Kalitesiz eğitim başlar.Şikayet olunca bu sefer siyasetçi liselere
birkaç teknik eleman ataması yapıp normal liseleri meslekimsi lise haline getirmeye çalışır.
Çocuk büyür,bir bakarsın bir eli uzun ,bir ayağı kısa,başı küçük ve geriye doğru bakan bir şey olmuş.Bunu düzeltmek için tekrar operasyonlar başlar ve bu durum sonsuza kadar sürer gider

:D

Meslek liselerinde matematik,fizik veya biyoloji gibi derslerin saatlerini arttıracaklarını sanmıyorum.Öyle olursa meslek lisesi (normal lise+meslek lisesi) durumuna gelir.
Bu durumda veliler bakarlar hem meslek hemde normal dersler görülüyor.Ben enayimiyim
normal liseye göndereyim çocuğumu der.Meslek liselerine hucum başlar.
Oy avcılığı için pusuda bekleyen siyaset hemen olayın üzerine atlar.İşhanından bozma
meslek okulları açılmaya başlar.İşhanından bozma lise olur mu demeyin.Üniversite olursa
lise neden olmasın!Kalitesiz eğitim başlar.Şikayet olunca bu sefer siyasetçi liselere
birkaç teknik eleman ataması yapıp normal liseleri meslekimsi lise haline getirmeye çalışır.
Çocuk büyür,bir bakarsınbir eli uzun ,bir ayağı kısa,başı küçük ve geriye doğru bakan bir şey olmuş.Bunu düzeltmek için tekrar operasyonlar başlar ve bu durum sonsuza kadar sürer gider

:D

Evet mesleki eğitime rağbet olacağı doğrudur ancak iş hanında meslek lisesi kısmı kusura bakmayın saçma olmuş...

Bende marmara üni elektrik öğretmenliği 3. sınıfa geçtim.(yaşımda22) KATSAYI kalktığı için bu sene öss ye hazırlanıp ( üniye giderken ) elektrik-elektronik mühendisliği için çabalasammı ? ne olur yardım edin :(

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri