Katsayı Kalktı Bize Ne Olacak?

HakanG

Üye
Evet arkadaşlar haberlerden gördüğüm kadarıyla meslekliselilere uygulanan katsayı uygulaması kaldırılmış bulunmakta. Bu durum sizce biz Teknik Eğitimliler için hayırlı mı yoksa zararlı mı olacak? Kanımca belki tefliler için mühendislik tamamlama programı filan açılabilir, ki açılsada yine öss tarzı bir sınavı geçmemiz gerekeceğinden bu iş bizim için aynı programlarada yerleşmek isteyen birçok kişi olacağından ve bu sebeple puanın artması dolayısıyla bu sınavda başarılı olmamız bunca seneden sonra zor olabilir. Veya özel üniversitelerde düşük puanla tamamlama programları açılabilir. Eğer bu tip bir uygulama yapılmazsa en çok darbeyi özel sektörde çalışan tefliler alacakmış gibi duruyor bence. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Hayırlı olur inş.:meslek liselerinde öğreetmenlik kontenjanları artabilir.
Ama benim canımı sıkan mühendislik mevzuu.Arap saçına çevirdiler olayı artık ama bişeyler olacak gibi Allah tan umut kesilmez...

Artık Y Ö K Tekniköğretmenlerin Mühendisliği için önlerini açmalıdır.

meslek liselerinde egitim kalitesi artaçagından dolayı katsayının kaldırıması iyi oldu bence.Hayırlı ugurlu olsun...

arkadaşlar benim kardeşim bi kaç sorundan ötürü sbs sınav sonucu kötü geldi ama ortalaması iyi bir çocuk 80 ortalaması var (diploma notu yanii ) neyse bu katsayı kalktıktan sonra sizlere şöyle bir sorum olacak bu çocuğu yazdırdık diyelim meslek lisesine yine ani bir kararla değiştirildi diyelim bu çocukların kazanımış hakları olur değilmi 1999 da bu katsayıların düzenlenmesin de meslek lisesinde 1. sınıfta olan öğrencilere bu hak verilmeyip sadece 2-3-4 verildi acaba yeni bir karar değişikliği sonucu değştirir mi? ağustos 2. hafta kayıtlar bitiyor... cvp larınızı bekliyorum....

Katsayının kalkması teknik öğretmenlere hiç fayda getirmez.Hangi öğretmenlere fayda getirir.Örneğin boşta gezen matematik veya fizik hocasına.Ama bir şartla.Meslek liselerinin (imam liseleri hariç,onların sorunu yok)müfredatı değişirse. 1. sınıftan sonrada bu dersleri alabilirlerse.ama böyle birşey mümkün değil.Çünkü milli eğitimin başında bulunanların böyle bir derdi yok.Meslek liselerinde(İHL hariç) zaten bu dersler bir iki saat ile geçiştiriliyor.Dolayısı ile yapılan düzenleme meslek liselerine eşitlik adı altında ağızlara bir parmak bal çalmadan öte gidemez.Eşitlik isteyen müfredatı da eşitler.atama bekleyen bir sürü öğretmene yol açılır.Kim düşünüyor ki bu öğretmenleri!

Meslek liseleri bazı dersleri görmüyor; Fakat teknik liseler bütün dersleri görüyor. Sizce bu iş Teknik Lisede okuyanlaramı daha fazla yarar sağlar yoksa Meslek Lisesinde okuyanlara mı?

Ben teknik lisede okuyan bir öğrenci olarak bu durumda kendi alanım dışında istediğim bir bölüme gidebilirim. Sonuçta matematik, fizik, kimya gibi dersleri görüyorum dersane takviyesi ile istediğim bölüme eskisine nazaran daha rahat gideceğimi düşünüyorum. Görüşlerinizi bekliyorum...

Teknik lisede okunan fizik, kimya,matematik,biyoloji gibi derslerin saati normal liseler ile aynı ise katsayının kalkması size fayda sağlayacak.Ama meslek liselilerin durumu fazla değişmeyecek.(İHL hariç)Katsayının kalkması için çalışanlar meslek liselerinin bu dezavantajı içinde çalışacaklar mı acaba?Meslek lisesi mezunu biri olarak müfredatın sıkıntısını çektim.O zamanlar katsayı herkes için aynıydı.
Keşke amaç eşitlik olsa.

Katsayının kalkması biz mezun TEF'liler için getireceği yarar, tekrar ÖSS'ye hazırlanmak iyi bir puan alıp mühendislik kazanmak ardından kayıt olduğun programa aldığın dersleri saydırmak üniversitenin vereceği karar ve inisiyatifle 1-2-3 sene fark derslerini verip bölümü bitirerek mühendis olmak. Ama şu wakitten sonra tekrar sınava hazırlan kazanmaya uğraş, dersleri oku....vs çok zor yani bizlere faydası olcağını sanmıyorum şu hal itibariyle...

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri