Katı yakıtlı kalorifer ve termosifon

orhan6161

Üye
Merhaba

Köy evimizde katı yakıtlı kalorifer kullanıyoruz. bu sisteme atıl durumda çalışır durumda 65 litre 1,8kw termosifon bağlamak istiyorum.

Amacım suyu 60 dereceye kadar kalorifer ile ısıtıp daha sonra termosifonu aktif ederek sıcaklığı sabit tutmak..

sorum şu böyle bir bağlantı yapılır mı ? güvenlik sıkıntısı olur mu

Diğer yandan suyu sabit sıcaklıkta tutmak için termosifon enerji sarfiyatı yüksek gelir mi _?

Konuya hakim olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim...

Kalorifer kapalı devre sistem
Kalorifer devresinin arasına foto veya benzeri ürün ilave edilip sıcak su elde edilebilir .

https://www.enucuztesisat.com/diger1

ani au ısıtıcı.png
ani au ısıtıcı 1.png

Isınmak içinse termosifon/elektrik pahalıya gelecektir. Yani 60 dereceye kadar katı yakıtla ısıtınca termosifon daha az enerji harcar diye düşünmeyin. Sonuçta ortamı sabit sıcaklıkta tutmak için ortamdan dışarı kaçan ısıyı yerine koymanız gerekir. Yani tasarrufun yolu iyi bir yalıtımdan geçer!
Ben de geçen yaz köy evimde çatı arasına benzer bir termosifon koydum. Yazın çatı arası hamam gibi oluyor, dolaysıyla o ısıyı kullanmak istedim. Otomat sigortasını da banyoya koydum. Yaz sıcağında elektriği açmadan duş alabilecek 34 derece sıcaklığı gördüm.

Köy evinizi katı yakıtlı ile ısıtmaya başlayıp belli bir seviyeye geldikten sonra termosifonla destekleme fikrinde iseniz

1- termosifonun ısıtıcı gücü yetersiz gelir.
2- termosifonun giriş çıkış bağlantı çapları küçük gelir yeteri kadar su dolaşması zor olabilir.

Son düzenleme:
Köy evinizi katı yakıtlı ile ısıtmaya başlayıp belli bir seviyeye geldikten sonra termosifonla destekleme fikrinde iseniz

1- termosifonun ısıtıcı gücü yetersiz gelir.
2- termosifonun giriş çıkış bağlantı çapları küçük gelir yeteri kadar su dolaşması zor olabilir.

suyu sabit sıcaklıkta tutamazsınız demek istiyorsunuz.
teşekkür ederim

suyu sabit sıcaklıkta tutamazsınız demek istiyorsunuz.
teşekkür ederim

Isıtmak istediğiniz alan kaç m²? Bina yapısı izolasyonu nasıl? Hangi şehirde yanı kışın dış hava en düşük kaç derece oluyor?

Ortalama yaparsak 15 - 20 kW ısıtıcı gücü olmadan mekanı ısıtmak zor.

Isıtmak istediğiniz alan kaç m²? Bina yapısı izolasyonu nasıl? Hangi şehirde yanı kışın dış hava en düşük kaç derece oluyor?

Ortalama yaparsak 15 - 20 kW ısıtıcı gücü olmadan mekanı ısıtmak zor.
trabzon-120m2 ev dış cephe izalasyon yapılmamış tuğla ...

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,984
Son üye
riki35

Yeni konular

Geri