Kasetçalar Teyp Motoru Arızası

Merhaba arkadaşlar. Herkese selam ve saygılar. Elimde eski model FISHER marka çift kasetçalar bulunmakta. Cihazdaki arızaya gelince; kasetçaların PLAY tuşuna bastığımda kaset dönmüyor. Aynı şekilde ileri-geri sarma tuşlarına basınca da hiçbir şekilde dönmüyor ve diğer kasetçalar için de sorun aynı şekilde devam ediyor. Sorunun muhtemelen teyp motorunda olduğunu tahmin ettim ve cihazın içini açıp motorun çalışmadığını gördüm. Asıl problem olan ve benim bir türlü anlam veremediğim sıkıntı ise teyp motoru gövdesine veya motorun girişine bağlı kablo uçlarına tornavida ucunu temas ettirdiğimde motor dönmeye başlıyor ve cihaz sorunsuz çalışıyor. Ancak cihazı kapatıp enerjiyi kestikten sonra tekrar çalıştırdığımda ise aynı sorun tekrar devam ediyor ve cihazın içini tekrar açıp tornavida ucu ile dokundurmam gerekiyor çalışması için. Bu arızanın ne olduğu ve nasıl giderilebileceği hakkında bilgi ve tecrübesi olan arkadaşlar yardımcı olabilirlerse çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkürler...

Temas sorunu olduğu anlaşılıyor.Soket temizliği yapmanızda yarar var.Resim ekler misiniz lütfen?

Sevgili ustam; sorun sadece kablodaysa sözü edilen kabloda kablo iç kırıkları olabilir, o sorunlu kabloyu bulup keserek uçlarını açıp lehimlemek, üzerini elektrik bandıyla/makaronla izole etmek gerekir. Lehimli noktalar olan motor giriş noktasına tornavida ucu ile temasla motor çalışıyorsa bu noktalarda soğuk lehim vardır ve devamlı düzelmesi için lehimin/lehimlerin yeniden yapılıp tazelenmesi gerekir. Bu tutuk geçirim kablo içinden (kırılma, kopma) veya kablo sonu motor giriş lehim bağlantılarından (soğuk lehim) dolayı olabilir. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Düşüncelerine katılıyorum abim.
Yorumundaki nezaket için teşekkür ederim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,963
Son üye
farukeem31

Yeni konular

Geri