Karavan elektriği

ardddaa

Üye
Merhabalar iyi akşamlar dilerim.Karavan yapmayı düşünüyorum yapmadan önce elektrik tesisatı ve aküler hakkında aklıma takılan bir kaç şey var. Öncelikle karavanıma 48V 200Ah akü koyup 48V 5.5KW çıkışlı bir inverter bağlasam ve bu inverter tam güçte çalışırsa kaç saat yeterli olur ? Formülü varsa paylaşırsanız çok sevinirim. Otobüs karavan yapmayı düşündüğüm için tepeye solar panel de bağlayıp enerji üretmek istiyorum. 4 tane 400Watt solar panel koyarsam yeterli olur mu ? Son olarak aküden invertere giden kabloları kaç mm2 kullanmalıyım ? Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhabalar iyi akşamlar dilerim.Karavan yapmayı düşünüyorum yapmadan önce elektrik tesisatı ve aküler hakkında aklıma takılan bir kaç şey var. Öncelikle karavanıma 48V 200Ah akü koyup 48V 5.5KW çıkışlı bir inverter bağlasam ve bu inverter tam güçte çalışırsa kaç saat yeterli olur ? Formülü varsa paylaşırsanız çok sevinirim. Otobüs karavan yapmayı düşündüğüm için tepeye solar panel de bağlayıp enerji üretmek istiyorum. 4 tane 400Watt solar panel koyarsam yeterli olur mu ? Son olarak aküden invertere giden kabloları kaç mm2 kullanmalıyım ? Tavsiyelerinizi bekliyorum.
Çok kısa bir süre dayanır, karavanda 5.5 kW' lık bir tüketimi nasıl yapacaksınız merak ettim.

Maalesef ki bu işin sonunda beklediğiniz performansı alamayacaksınız.
Çamaşır makinası, bulaşık makinası hele fırın çalıştırmak için gereken gücü elde etmek pek kolay olmayacak.
Bu gücü sağlayacak akü grubunu elde etsek bile,
Bu grubu şarj edecek paneller otobüse sığmayacak.

Maalesef ki bu işin sonunda beklediğiniz performansı alamayacaksınız.
Çamaşır makinası, bulaşık makinası hele fırın çalıştırmak için gereken gücü elde etmek pek kolay olmayacak.
Bu gücü sağlayacak akü grubunu elde etsek bile,
Bu grubu şarj edecek paneller otobüse sığmayacak.
herkes dmax te seyrettikleri karavanları hayal ediyor ama gerçekler acıdır. aslında acı da değiller gerçek gerçektir. karavanda elektrikli fırın??? çamaşır makinesi??? bulaşık makinesi??? karavanın ruhuna ters...
çok özür dilerim klima ile kompresörü görmemişim. oldu olacak bir de indüksiyon ocak kullan dermişim.

Son düzenleme:
Fırın, Bulaşık makinesi, Çamaşır makinesi, klima ve kompresör koyucağım.
Bulaşık makinesinde suyun sıcaklığı yüksek yani rezistans çoğunlukla devrede olacağından kuvvetli akım çeker, kısacası olmaz. Çamaşır makinesi soğuk suyla yada 20 derece gibi düşük sıcaklıklarda belki çalıştırılabilir.

Klimaların 12 ve 24 Volt olanları var.

Yüksek deşarj akımı akülerin de erken yıpranmasına sebep olacaktır. Eğer konaklayacağınız yerde dışarıdan 220 V almayacaksanız, kuvvetli akım çeken ürünleri kullanmanız çok zor olacaktır.

Benim esas merak ettiğim konu inverter gibi şebekeden bağımsız çalışan sistemlerde topraklama vb işlemlerin nasıl yapıldığı. IT sistem gibi mi? Bilen arkadaşlarımız katkıda bulunursa hepimiz için faydalı olur.

Fırın, Bulaşık makinesi, Çamaşır makinesi, klima ve kompresör koyucağım.
Bunları niye aynı anda çalıştıracak bir sistem kurmayı düşünüyorsunuz ki?

Sistemi olmazsa olmaz ihtiyaçlar + en yüksek güç çeken makine olarak kurgularsanız daha sağlıklı olur bana kalırsa. Diğerlerinide sıra ile çalıştırırsınız. Sistemde fırın çalışırken bulaşık makinesi ce çamaşır makinesi çalışmasın yani. Birinin işi bitince diğerini çalıştırmak daha makulu güç talebi ortaya koyar. Yoksa hepsini aynı anda çalıştırayım dediniz mi iş 7-10 KW lara kadar uzar gider.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,981
Son üye
Muhammeddt

Yeni konular

Geri