kapasitif

degerli üstatlar aranıza yeni katıldım aslında ben tesisatçıyım ama kompanzasyon a meragım var ve sizlerinde yardımıyla öğrenecegim inşallah sorun yaklaşık bir yıldır sorumsuz çalışan panomuzun 45 gündür kapasitif yazması panomuzun özelliği entes rg3-12c/cs sayacımız köhler akım trafolarımız 150/5 sistemde ups var 7 kademede 2,5-5-5-5-5-10-10 kvar kondansatörlerimiz mevcut panomu 8 10 aydır proplemsiz çalışıyordu yaklaşık 1 saat kadar sayacı kontrol ettim kondansatörler devre dışı iken 4reaktif 1kapasitif sayıyor sayacımız, acaba sayaç arızalımıdır yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Tesisinizin yükünde bir azalma oldu mu? Eğer bir azalma olduysa UPS'lerden dolayı kapasatif yazması normal, miktarınca şönt reaktör bağlarsınız problem çözülür. Yok eğer yük 1 yıldır olduğu gibi devam ediyorsa sayacı kontrol etmenizde yarar vardır.

Kondansatörlerin ölçümünü yaptınızmı.Özelliğini yitirmiş olabilir.

tesisimizde sabit yük yok yükte azalma olmadı ups tesis kuruldugumda vardı ilk kurulumdan bu yana sorun olmuyordu sorunsuz çalışıyordu son 45 gündür bu sorun var ups yi devreden nasıl çıkarır denerim ilginize teşekkürler

degerli üstadım 5 aylık endeks dökümanıma baktıgımda normal degerlerde zaten ortalama yüzde 10-12 kapasitif yazıyor buda bence ups nin etkisi olabilir son zamanların degerleri çok farklı yüzde 25 30 40 gibi fark var kondansatörlerde yapışma falan yok sayaçtan şüpem var tam olarak sayacın arızalı oldugundan nasıl emin olabilirim teşekkürler

degerli üstadım 5 aylık endeks dökümanıma baktıgımda normal degerlerde zaten ortalama yüzde 10-12 kapasitif yazıyor buda bence ups nin etkisi olabilir son zamanların degerleri çok farklı yüzde 25 30 40 gibi fark var kondansatörlerde yapışma falan yok sayaçtan şüpem var tam olarak sayacın arızalı oldugundan nasıl emin olabilirim teşekkürler

--- Faz sırası ters olabilir mi?

Elbette sayacın arızalı olma ihtimali de var...

Ben şöyle test ederim ;

Tüm çıkışları açarım ...
3 adet 1000 W resiztans (Omik yük -aktif) , 3 adet 1000 W metal halide balast (Reaktif yük için) , 5 kVAR kondansatörün içini açarak (keserek) çıkardığım üç adet 1,6 kVAR kondansatör ile , ile bunları tek tek , Yıldız ,üçgen bağlayarak deneme yapıyorum...

Tabii daha önceden sağlamlığı kesin bir sayaç ile bunların Dakika -saat gibi peryotlarda ne kadar enerji sarfettiği ve ne kadar akım çektikleri elimde kayıtlı...

Bunlarla ölçüm yaparım...

Bu şekilde 7-8 arızalı sayaç yakalayıp , onları ebedi istirahgahlarına gönderdim...:)

Son düzenleme:
Teknikadam analizör kullanır sn mesutelb. Tesisin işletmecisiysende şart,dışarıda bu işi yapan teknik elemansan da.

Bu sahinim7612 için acil müdahale planı için geçerli bir tavsiye ise elbette alıp kullanabilir... Bişey diyeceğim yok...

Benim için şartmı ? diye sorarsam kendime , şimdiye kadar ihtiyaç duymadım... Olsa nasıl olur... E tabiiki iyi olur...
Selamlar...

Sn mesutelb
Neticede çalışan bir sistem var. Siz elinizdeki yükleri başka bir sayaçta test ederim dediniz. O anki Şebeke değerleri sistemin değerleriyle bir olmayacaktır. Ayrıca bu ölçümü yaparken tüm tüketim değerlerini görebilmek için otomatik kompanzasyon sisteminide devre dışı bırakmanız gerekecek tıpkı diğer bir sayaçla yaptığınız ölçümünüzdeki gibi. Bana hiçte mantıklı gelmedi. Birebir mukayese her zaman daha doğru netice verir.

sayın şahinim sisteminizde güç dengesizliği varmı?kondansatörlerin hepsi devre dışı iken sayacınızın 4 endüktif,1 kapasitif yazması güç dengesizliğinin sonucu.eğer UPS'niz üç faz besleniyorsa her fazdan yaklaşık aynı değerde kapasitif çeker.ups'ye bağlı tüketiciler eğer fazlara düzgün dağıtılmadı ise eksik olan faz kapasitif fazla olan faz da endüktif yazdırır.
size tavsiyem tüm güçleri kapatın sadece devrede ups kalsın.bahsettiğiniz röle ile fazlardaki kapasitif güçleri ölçün.ona göre bir endüktif şönt reaktörü devreye alın.
röleye bağlı kademelerin içinde monofaz varmı bilgi vermemişsin ama güç dengesizliğinden dolayı monofaz kondansatörde bağlaman gerekecek.

örneğin ben 60kva'lık bir ups'nin kapasitif etkisini nötrlemek için 3 fazlı 2,5kvar değerinde bir şönt reaktör kullandım işlem bitti.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri