kapasitif sorunu(yardımmm işten kovulabilirim)

maniactech

Üye
arkadaşlar bugün elektrik faturasında kapasitiften cezaya girdiğimizi farkettim.değerler aişağıdaki gibi

aktif endüktif kapasitif

son end. 26770 1582 997
ilk end. 25858.480 1582 825.300
tüketim 54691 0 10302

çarpan 60

kontaktörlerden yapışıklar vardı.değiştirdim.kondansatörlere yarın pensampermetre ile bakacağım.sorun ne olabilir.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Kapasitif %18.83 de
Reaktifinizde doğal olarak 0 da

Kusura bakmayın ama şimdi dövünmenin hiç mi hiç yararı yok.
Kompanzasyon kondansatörlerinin yapışık olduğunu son gün farketmeniz hiç de iyi bir durum değil.Ama atalarımız derler ki "Bir musibet bin nasihat dan iyidir".Bundan sonra günü gününe kompanzasyonunuzu takip ederseniz sorununuza cezaya girmeden müdahale etme şansınız olur.
Sorununuz da sizin belirttiğiniz gibi kondansatörlerden kaynaklanıyor.

düzeltme (onarımdan) sonra endeks aldın mı?
aldıysan düzeliyorsa yardıma ihtiyacın yok demektir

arkadaşlar bugün elektrik faturasında kapasitiften cezaya girdiğimizi farkettim.değerler aişağıdaki gibi

aktif endüktif kapasitif

son end. 26770 1582 997
tüketim 54691 0 10302

çarpan 60

kontaktörlerden yapışıklar vardı.değiştirdim.kondansatörlere yarın pensampermetre ile bakacağım.sorun ne olabilir.

Sistemde hiç bir yük bağlı değilken ve kondansatör kademeleri devrede değilken sayacın kapasitif endeksini takip edin ve ilerlemediğinden emin olun...

Uzaktan takip sistemleri var ödediğiniz cezadan daha ucuza mal oluyor. Yada en azından üçgünde bir, haftada bir sayaç takip ederseniz oranların artıp artmadığını görürsünüz.

bunun tek çözümü önce gidip cezanı ödeyeceksiniz sonra şu işlem basamaklarını kontrol edin
panoda malzemalrin sağlamlık kontrolünü yapın
işletmeyi güç analizinden geçirin
sistemin günlük hafatalık haftaiçi hafta sonu gündüz gece çalışma durumlarını kontrol edin
sistem üzerindeki yüklerin durumunu inceleyin fazlar dengelimi yoksa dengesizmi ona bağlı olarak sistem için monofazlı kondandsatör ve röle kullan
1 ay boyunce günlük endeksleri al durumu gözlemle

aktif endüktif kapasitif

son end. 26770 1582 997
tüketim 54691 0 10302

çarpan 60

Kompanzasyon kontaktörüne ne gerek var.
Kompanzasyon kontaktörü kullanmam kardeşim bir üst amperajda kontaktör işimi görür ne gerek var.

Diyenlere güzel bir örnek...

İşletmede yük durumu nedir? Eğer ki halen akım çekilmekte ve sayaç okuma tarihine daha var ise durum düzeltilebilir.
Siz günde birkaç defa endeks alın. Fatura bazında hesap yapın ve kapasitif yüzdenin ne hızda düştüğünü görün. Eğer ki fatura tarihine kadar inecekse biraz uğraşın.
Rölenin kademe bırakma süresini en aza indirin.

Sakin ol endeksleri al:) Gün gün takip et muhtemelen yapışan kontaktörlerdendir. Forumda kompanzasyon takip çizelgesi var(excel) Aldığın endeksleri gün gün yaz eğer kapasitif halen varsa buraya yaz.

süren az ise kompanzasyonu kapat bu sayede endüktifin hızla çıkacak ve bu oranları bir an önce normale çekecektir ama bunu yaparken günlük kayıt ve ilk son kayıtlarıda degerlendir bu kesde endüktiften ceza yeme 5 veya 6 günün varsa kurtarırsın ceza ödemekten

soruna gelince bakarsan bag bakmazsan dag olabilir :)

Forum istatistikleri

Konular
128,303
Kullanıcılar
450,142
Son üye
efe_2.0s

Yeni konular

Geri