Kapasitif değerim çok yüksek çıkıyor !!!

ahmet1994

Üye
Merhaba ustalarım kolay gelsın.
İşletmemiz 3 haftadır durağan çalışıyor kaynak makineleri ve tornalar falan var 3 haftadır sadece 2 adet torna çalışıyor.
kapasitif değerlerim çok yüksek çıkıyor kondansatör ölçümlerini yaptım bir sorun gözükmüyor .
işletme çalışma düzeni bozulmadan önce böyle bir sorun ile karşılasmamıştım çözüm olarak ne önerirsiniz.
Not : Kompanzasyon panosu sürücülü tip değil.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2023-08-11 at 14.44.56.jpeg
    WhatsApp Image 2023-08-11 at 14.44.56.jpeg
    587.3 KB · Görüntüleme: 58
  • WhatsApp Image 2023-08-11 at 14.44.53.jpeg
    WhatsApp Image 2023-08-11 at 14.44.53.jpeg
    343.1 KB · Görüntüleme: 54
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhaba ustalarım kolay gelsın.
İşletmemiz 3 haftadır durağan çalışıyor kaynak makineleri ve tornalar falan var 3 haftadır sadece 2 adet torna çalışıyor.
kapasitif değerlerim çok yüksek çıkıyor kondansatör ölçümlerini yaptım bir sorun gözükmüyor .
işletme çalışma düzeni bozulmadan önce böyle bir sorun ile karşılasmamıştım çözüm olarak ne önerirsiniz.
Not : Kompanzasyon panosu sürücülü tip değil.
Trafo için sabit grubunuz var mı ? Tüketiminizin düşmesi ile kapasitif değerler yüksek kalmış .

Sabit grup yok yanlız reaktif güç kontrol rölesi 3 adet kondansatöre çıkış veriyor sabit olarak bunların kVarları 7,5-7,5-2,5.
Büyük ihtimal akım trafonuz büyük kaldığı için hem akım trafonuz hem de kompanzasyon sisteminiz saçmalıyor . Bu konu forumda daha önce çok tartışıldı .
Edit : Sizin yukarıdaki fatura endeksleriniz de girilmemiş. Ayın birindeki hesapta yanlış .

Son düzenleme:
Sayaç AG mi OGmi
Eger OG ise trafoya ne kadar uzaklıkta
Bazı osb lerde sayaç osb nin kendi bölmesinde olduğu için kablodan kaynalı sistem kabasitife düşer.
Röleye göre oranlar normal ise kablodan kaynaklıdır.
Sistemde GES var mı

Sayaç AG mi OGmi
Eger OG ise trafoya ne kadar uzaklıkta
Bazı osb lerde sayaç osb nin kendi bölmesinde olduğu için kablodan kaynalı sistem kabasitife düşer.
Röleye göre oranlar normal ise kablodan kaynaklıdır.
Sistemde GES var mı
Arkadaş derdine derman buldu herhalde . Merakla bekliyorum kaç gündür bir geri dönüş yapar mı diye .

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri