Kapasitif Ceza Oranı ?

arkadaşlar 2008 den önceki yıllarda kapasitif'e ceza gelmezken 2008 basından itibaren kombi sayaç olmasına ve oranı 50 Kw altı için kpasitifin % 15 'i geçmemesine ragmen faturada sayaç abone numarası yazan kısımda kapasitif için % 90 yazılıp alta ceza tutarı verilmiş. muhtemelen sayaç okuyan kişi daha önce okumadığını dikkate alarak buraya kapasitif kompanzasyonu yok gibi değerlendirerek ceza yazmış. benim ögrenmek istediğim 2008 de oranlar aşağıya çekildiğinde 50 kw altı için % kaç üstündekilere kapasitif zorunluluğu getirilmiş ve reaktifte -kapastifte abone numarası yerine% 90 yazığı zaman fatura tutarının gerçekte % Kaçı ? ceza olarak otomatik yazılıyor ? yardımcı olursanız sevinirim. % 90 yazıyor ama gercekte %90 cıkmıyor yanı safıyatın daha cok altında bır ceza verilmiş ve faturalarda farklılık gosterdıgı ıcın emın olaıyorum

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
% 90 ceza,sayacın endüktif hanesinin ( 5.8.0 ) endeks kaydetmemesi halinde uygulanacak
cezadır.50 kw altı için(sözleşme gücü 30 kw),33 / 20 oranı geçerlidir.

bilindiği üzere 2008 yılından önce 50 kw altı için kapasitif sayaç gerekli değil idi.bu yüzden tedaş ın kayıtlarında kapasitif sayacınız gözükmüyor.her ne kadar sayacınız elektronik kombi sayaç olup kapasitif reaktifide yazmasına rağmen durum böyle.
çözüm:tedaş'a bir dilekçe yazıyorsunuz ve mevcut sayacınızın kapasitif reaktifide ölçme özelliğinin olduğunu ve endekslerinin kontrol edilerek kayıt altına alınmasını istiyorsunuz o kadar.
aktifin %90'ı kadar kapasitif cezası ödemenizin sebebi bu.kapasitif sayacı yok sayıyorlar.
bir dilekçe ile işlem tamam.
aktifin tüketimin %90'ı oranında kapasitif tükettiğinizi varsayıyorlar.

Son düzenleme:
Arkadaşlar bildiğiniz üzere 2010 yılında oranlar %14 ve %10 sınırlarına çekilecekti,fakat gelen itirazlar sonucu sanırım,hala 2008 yılı oranları baz alınıyor işletmelerde.Bu konudaki fikirlerinizi merak ediyorum doğrusu,sizce bu %14 ve %10 sınırları hayata geçebilir mi?

1 ocak 2010 da %10 ve %14 oranlar yasalaştı diye biliyorum..

dostlar 50kva üstü %14 %10 olayına geçildiği taktirde küçük işletmelerin okulların hastahanelerin adliye binaları petrolar nerdeyse %60 endüktüf yada kapastif ceza öder şu anda yürürlüğe girmedi.50 kva altı tesislerde endüktüf %33 kapastif%20 olarak talep ediliyor %90 gibi birşey söz konusu olamaz vew birde sana tedaş ras gele endüktüfe girmiş diyemez senin saatin kombi deyilse sözüm yok amaki kombiyse .arkadaş seninbu işletme nedir birde otomatik kompanzasyon sistemin sağlıklı çalışıyormu iyi kontrol et yada ettir .

sayaç kombi de olsa kurum kayıtlarında sadece çok zamanlı aktif şeklendedir muhakkak.
Yapacağın kuruma bir dilekçe ile başvurup mevcut sayacını güncellemek olmalı. ayrıca;
diyelim ki kombi sayacın 2007 de takılmış olsun: işletmenin durumuna göre faturalarında hangi dönemden itibaren reaktif bedel tahakkuk etmiş ise sayacının son endekslerine göre toplamda reaktif cezaya girmiyorsan önceki reaktif ödemelerinin mahsuben sonraki faturalarınızdan tarafınıza iade edilmesi talebinizi de dilekçenizde belirtin.
Ayrıca şimdiki mevcut sayacınızın A-R-C güncellemesi yapılırken Ri ve Rc endekslerinizi de tespit ettirin ve başlangıç endeksi olarak kayıt edilmesini sağlayın, yoksa gelecek faturada aktif tüketiminiz bir dönem aralığı olurken Ri ve Rc endeksleriniz şimdiye kadar sayacın kaydettiği son değerlere göre alınırsa yine cezalı bir fatura ile karşılaşabilirsiniz..(15yıldır elk.kurumunda tahk.tahs serv görev yapan birinin tavsiyesi olarak dikkate almanı öneririm.)

arkadaşlar 1 ay arayla 2 fatura bilgilerini yazıyorum kapasitif cezaya giriyoruz ne yapmam gerekiyor bana acil bilgi verirmisiniz..

1. FATURA KAPASİTİF 183.57 YAZIYOR BU CEZAMI BİLMİYORUM DA KAPASİTİF TARAFINDA BU YAZIYOR FATURANIN AKTİF TARAFINDA DA 93.05 YAZIYOR ENDÜKTİF TARAFI SIFIR NE YAPMAM GEREKİYOR ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM

aktif: 35.339 - 34.907
endüktif : 13.184 - 13.115
kapasitif: 25.739. - 24.347

arkadaşlar sayaçta birde Eri :13186.770
Krc: 25741.138
p: 5.376 yazıyor

arkadaşlar 1 ay arayla 2 fatura bilgilerini yazıyorum kapasitif cezaya giriyoruz ne yapmam gerekiyor bana acil bilgi verirmisiniz..

1. FATURA KAPASİTİF 183.57 YAZIYOR BU CEZAMI BİLMİYORUM DA KAPASİTİF TARAFINDA BU YAZIYOR FATURANIN AKTİF TARAFINDA DA 93.05 YAZIYOR ENDÜKTİF TARAFI SIFIR NE YAPMAM GEREKİYOR ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM

aktif: 35.339 - 34.907
endüktif : 13.184 - 13.115
kapasitif: 25.739. - 24.347

arkadaşlar sayaçta birde Eri :13186.770
Krc: 25741.138
p: 5.376 yazıyor

Mevcut kompanzasyon sistemin düzgün çalışmıyor;

Uzman kişilerden destek almalısın

Forum istatistikleri

Konular
128,482
Kullanıcılar