KAPASİTİF SORUNU YARDIM

Mrb arkadaşlar

Öncelikle mevcut sistemimden bahsedeyim sizlere;
400 KVA trafo üzerinde 5kvar kondansatör, sonrasında dağıtım panosu beslenmekte.Dağıtım panosunun yük dağılımı Kurulu güç olarak şu şekilde;

Kazan dairesi(Motorlar,Pompalar)---------275 kw
Kompresör------------------------------90 kw
Arıtma Tesisi(Motorlar,Pompalar,Aeratör)--60 kw
Isı geri kazanım Tesisi(Pompalar)----------40 kw
İdari bina ve Aydınlatma----10 adet Ups + 5 kw civarında fluoerasan aydınlatma
İşletme 24 saat sürekli çalışmaktadır.
Geçtiğimiz ay dağıtım panosunu yeniledik.Eski sistemde kondansatörlü kompanzasyon yapılıyordu.Yeni Sistemdede entes RG3-12C/S kullanıyorum.Kondansatör dizilimim 5-10-20-20-20-20-20-20-20-20-20-20 trifaze şeklindedir.Akım trafom 600/5 tir.Gerilim trafosu yok
Ancak Rölenin tüm ayarlarını yapmama rağmen kapasitifte sıkıntı yaşıyorum.Endüktif %0.60-%0.90 iken kapasitif %15-%40 arasında seyretmektedir.Ayrıca röle üzerinde okuduğum değerlerde frekans 800-1100 Hertz arasında gözükmektedir.Rölenin cosQ okuma ekranındaki değerler L1-0.600 L3- 1.000 gözükmektedir yanlış bilmiyorsam L1-endüktif L3-kapasitif değeri göstermektedir.Kondansatör devreye alma süresi 7 sn , çıkarma süresi 1 sn dir.Bu sorunuma çözüm bulamazsam kapasitiften cezaya girebilirim şu an için röle kondansatör kademesini düşürdüm ve 8 kademede çalışıyorum bu geçici bir çözüm.Kalıcı çözümlerinizi bilgisi olan tüm meslektaşlarımdan bekliyorum.Biraz uzun oldu ama sorunu tam anlamıyla anlatabilmek adına faydalı oldu sanırım .Şimdiden ilgilenen arkadaşlara teşekkür ediyorum.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
slm

Arkadasım kurulan sistemde 215 kvar kullanmıssın olması gerekende bu zaten
1- akım trafosu yönlerini kontrol edelim
2- fazların akım trafosuyla aynı fazda oldugu kontrol edelim
3- UPS lerin mevcutta kaç kvar şönt bobinine ihtiyacı var kontrol edelim (ups firmasından öğrene bilirsin)
4- Kondansatörlerin bağlandıktan sonra çektiği akımları karşılaştıralım ( yenide olsa problemli olan olabilir)
5- 3 fazlı kondansatör kullanıldığı için fazlar arasındaki akım dengesizlikleri kontrol et
eger mümkünse akım dengesizliğini ortadan kaldır.
6 - monafaze yüklerinde (tek fazlı motorlarda kondasatör vardır) fazlara dağılımını dengeli yapılmalı

Not: cos L1 deki değer eksi mi artı mı ona bakalım , eksi ise kapasitif artı ise endüktiftir.

ayrıca rölenin ön panel ( Var ) kısmına gelirsen orda ihtiyacın olan kapasitif ve endüktifi görürsün eger fazların ekranında led yanıp söner şekildeyse şönt ihtiyacını eger yanlızca rakam olarak sa kapasitif ihtiyacını gösterir.

iyi çalışmalar

Sn Mucit81
1-Akım trafosunun yönlerini kontrol ettim doğru
2-Akım trafosu fazlara uygun şekilde bağlı
3-ups lerin ihtiyac duyduğu şönt bobinini araştırıyorum (inform marka 600VA 10 adet)
4-Kondansatörler nominal akımlarını %95 karşılıyorlar
5-Fazlar arası akım dengesizliği (-+)30A Bu değer önemsenecek büyüklüktemidir eğer öyleyse çözümü nedir.
6-L1 (+) 0.60 L3 (+)1.00

Ayrıca frekansın röle üzerindeki göstergede 1kHz civarlarında seyretmesinin nedeni nedir
Ayrıca Röle üzerindeki okunan değerler şöyledir(3 faz toplamı)
I-450 A
P-160 kw
Q-221 VAr
S-288 VA
bu değerler için yorum yaparsanız sevinirim.

Son düzenleme:
I, P, Q ve S harflerinden sonraki çizgiler, eksi işareti midir? Yani rölede I eksi 450 A mı yazmaktadır?

Röleye yeniden auto search ( ya da auto setup mıydı) yaptırmayı denediniz mi ?

600 va UPS için şönt reaktör takmanıza gerek yok. Hepsi 6 kva yapıyor tüm sistem içinde çok küçük. Öncelikle röle ayarlarınızı ve bağlantılarını gözden geçirin.

Mrb arkadaşlar

Öncelikle mevcut sistemimden bahsedeyim sizlere;
400 KVA trafo üzerinde 5kvar kondansatör, sonrasında dağıtım panosu beslenmekte.Dağıtım panosunun yük dağılımı Kurulu güç olarak şu şekilde;

Kazan dairesi(Motorlar,Pompalar)---------275 kw
Kompresör------------------------------90 kw
Arıtma Tesisi(Motorlar,Pompalar,Aeratör)--60 kw
Isı geri kazanım Tesisi(Pompalar)----------40 kw
İdari bina ve Aydınlatma----10 adet Ups + 5 kw civarında fluoerasan aydınlatma
İşletme 24 saat sürekli çalışmaktadır.
Geçtiğimiz ay dağıtım panosunu yeniledik.Eski sistemde kondansatörlü kompanzasyon yapılıyordu.Yeni Sistemdede entes RG3-12C/S kullanıyorum.Kondansatör dizilimim 5-10-20-20-20-20-20-20-20-20-20-20 trifaze şeklindedir.Akım trafom 600/5 tir.Gerilim trafosu yok
Ancak Rölenin tüm ayarlarını yapmama rağmen kapasitifte sıkıntı yaşıyorum.Endüktif %0.60-%0.90 iken kapasitif %15-%40 arasında seyretmektedir.Ayrıca röle üzerinde okuduğum değerlerde frekans 800-1100 Hertz arasında gözükmektedir.Rölenin cosQ okuma ekranındaki değerler L1-0.600 L3- 1.000 gözükmektedir yanlış bilmiyorsam L1-endüktif L3-kapasitif değeri göstermektedir.Kondansatör devreye alma süresi 7 sn , çıkarma süresi 1 sn dir.Bu sorunuma çözüm bulamazsam kapasitiften cezaya girebilirim şu an için röle kondansatör kademesini düşürdüm ve 8 kademede çalışıyorum bu geçici bir çözüm.Kalıcı çözümlerinizi bilgisi olan tüm meslektaşlarımdan bekliyorum.Biraz uzun oldu ama sorunu tam anlamıyla anlatabilmek adına faydalı oldu sanırım .Şimdiden ilgilenen arkadaşlara teşekkür ediyorum.
monolog arkadaşım yapılacak işlemler:
1-)yük yokken tüm kondansatörleri devre dışı bırakıp, rölenin var hanesine gelip ups'lerden kaynaklanan kapasitif yük için, ihtiyaç olan reaktör yükü belirleyeceksin.çünkü rölede değer( -) görünür .
2-)yine kapasite kullanımına göre kondansatör seçimi:tüm kondansatörleri devre dışı, yükte tam kapasite kullanımda ise rölenin var hananesine gelip ihtiyaç olan kondansatörü belirleriz.
not:ölçüm sonuçlarını buraya yazarsan kondansatör seçimi ve reaktör seçimi konusunda yardımcı olurum.
kolay gelsin

I, P, Q ve S harflerinden sonraki çizgiler, eksi işareti midir? Yani rölede I eksi 450 A mı yazmaktadır?

Röleye yeniden auto search ( ya da auto setup mıydı) yaptırmayı denediniz mi ?
dostum o çizgiler tire anlamındadır değerler pozitif gözükmektedir. auto setup ta yaptım sorun düzelmedi.
Sn mehmet dikici ölçümleri yapıp değerleri size bildireceğim.Ancak yapmam gerekeni biraz daha açarak söyleyerseniz doğru tespit açısından uygun olur ayrıca memnun olurum teşekkürler

Arkadaşlar az önce rölenin tüm bağlantılarını söküp yeniden kurdum ve röle ayarlarını yapıp setupladım değerler normale döndü şu an için bi sıkıntı yok yarın endüktif ve kapasitif oranlarından belli olucak sorunun çözülüp çözülmediği.Mesaj yazan emek harcayan tüm arkadaşlara bilgilerinden ve ilgilerinden dolayı teşekkür ediyorum çalışma hayatınızda başarılar diliyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:
senin rölen akım yönlerini bulamamış 1-kademe ile 3.kademeyi yer değiştir sonra auto setup yaptır düzelir...

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri