Kalibrasyon sertifikası ?

ibosch01

Üye
Arkadaşlar kalibrasyon sertifikası almak icin başvuru yapacam.ağırlık ve sıcaklık sertifikası almayı düşünüyorum.bunların yanında önerebileceğiniz faydalı olabilecek başka bir sertifika varmı.

Sertifikadan kastınız nedir?Bir cihazınızı mı kalibre ettireceksiniz yoksa kalibrasyon yetki belgesi mi alacaksınız?
Birinci şıksa gereksinmenizi siz bilebilirsiniz.İkinci ise bu işe ayırabileceğiniz kaynağa bakar.Ağırlık,sıcaklık,uzunluk,debi,tur vs.Her ölçülebilen değer için kalibrasyon sertifikası alınabiliyor.Yanlız dikkat edin.bazı kalibratör cihazlar daha kendini ödemeden standartlar değişiyor.Cihazlar atıl kalıyor.
Yukarıdakilere ilâveten özellikle su arıtma ve sertlik ölçüm sektörleri gelişiyor.Bunlara yönelikte belgelendirme işine girebilirsiniz.

Sertifikadan kastınız nedir?Bir cihazınızı mı kalibre ettireceksiniz yoksa kalibrasyon yetki belgesi mi alacaksınız?
Birinci şıksa gereksinmenizi siz bilebilirsiniz.İkinci ise bu işe ayırabileceğiniz kaynağa bakar.Ağırlık,sıcaklık,uzunluk,debi,tur vs.Her ölçülebilen değer için kalibrasyon sertifikası alınabiliyor.Yanlız dikkat edin.bazı kalibratör cihazlar daha kendini ödemeden standartlar değişiyor.Cihazlar atıl kalıyor.
Yukarıdakilere ilâveten özellikle su arıtma ve sertlik ölçüm sektörleri gelişiyor.Bunlara yönelikte belgelendirme işine girebilirsiniz.

kalibrasyon yetki belgesi almayı düşünüyorum.ilerde lazım olabilir diye.aslında su andada lazım olabilir.fabrikada ağırlık kalibrasyonu yapıyorum fakat bir belgem yok.agırlık kalibrasyonu sertifikası yanında başka hangi sertifikayı almayı önerirsiniz

eğer fazla bir sermaye harcamayı düşünmüyorsanız boyutsal doğrulamayıda düşünebilirsiniz (metre, cetvel, kumpas vs. için). ama ciddi ciddi kalibrasyon işi yapmak istiyorum diyorsanız daha bir çok alanda belge almanız gerekir.

Kendi adınıza belge almak zahmetli bir süreç.Kurumlara öncelik veriliyor.TSE'nin düzenlediği kursları tamamlayıp sınavdan geçme zorunlu.
Uzunluk ,manometre ,ağırlık olabilir

Kalibrasyon nedir_?

Kalibrasyon ölçülebilen bir büyüklüğün doğrulanması ve gerekiyorsa yeniden ayarlanmasıdır.kalibrasyon ile doğrulama sıklıkla birbirinin yerine kullanılan iki ayrı kavramdır.
Örnekle açıklamak gerekirse:
Elimizde bir ağırlık var.Bunun ne kadar olduğunu Paris'teki metal ağırlığa göre kıyaslıyor ve şu kadar fark var diye kayıt altına alıyor ANCAK ağırlık üzerinde başkaca işlem yapmıyorsak bu doğrulamadır.Eksiltme veya ekleme yoluyla ölçüt ağırlığı ile aynı değere getiriyorsak bu kalibrasyondur.
Her ölçüm cihazının bir hata payı vardır.Bunun olabildiğince az olması istenir.Bu süreç genel olarak kalibrasyon sürecidir.Uygulamadaysa yapılan doğrulamadır.Çünkü pek çok ölçücünün ayar yapma olanağı ya hiç yok veya sınırlıdır.
Kalibrasyon işlemi özellikle İSO 9000 'den sonra önem kazanmıştır.İşlemin yetkili personel terafından veya yetkili labaratuvar tarafından yapılması gerekir.

arkadaşım sana kuvvetle ilgili kalibrasyon belgesi almanı önericem ve açıkçası hiç kalibre belgesi almadım ama şu şirketlerdeki örneğin benim firmamdaki osilaskop u kalibre etmeye geliyorlar belirli aralıklarla eğer bu kalibre sertifikası bunu da yani bu tür işleride kapsıyorsa şimdiden tebrik ederim baya yararını görürsün ama bir incele istersen bu ölçüm cihazları kalibre sertifikası nasıl oluyor
başarılı çalışmalar...

Firmam için konsiloskop ve kalibrasyon belgesi almam gerekıyor nerdenalmam gerektiğini bulamıyorumvegerekli belgelerin neler olduğunuda,konuya hakim biri yardımedebilirse sevinirim teşekkurler

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,968
Son üye
ibrahimkalebayir38@gmail.

Yeni konular

Geri