Kablo taşıma kapasitesi

artık ne maydanoz oluyorum, ne salça, ne de tuzluk. mantıklı makul sorular istiyorum. jeneratör kw bilgisi yok, kullanılacak cihazların tüketeceği kw ve cinslerinin bilgisi yok, sen tut bana kablo bilgisi sor. neyin hesabını yapayımda neyin çapını vereyim? isteyen bana istediği kadar kızsın. böyle ucu açık sorulara cevap vermek bile abesle iştigal. konu sahibi arkadaşın kullanacağı cihazlar ve jeneratör kapasitesi devlet sırrı değilse bilmek isterim forum adına. şimdi sıfat kültürümü pasifize ediyorum.
Basit bir şekilde kaç kw jeneratörden güç alacaksınız diye sorsanız yazarım yani cevap vermeyede bilirsiniz ama bu kadar uzun uzun ne gerek var tartışma gibi.
150kw jeneratör den güç alacam en fazla yukarıda belirttim 50 amper bir güçlük cihaz çalışacak 9 -15 btu klima buz dolap çamaşır makinesi su ısıtıcısı.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
V=izin verilen maksimum voltaj düşümü volt (bu değer kullanılan cihazlara göre değişebilir)
I=kablodan geçem maksimum akım amper
q=bakırın özdirenci =0.0172mm^2/m
L =kablo boyu metre
A=kablonun kesit alanı mm^2
A=(q*I*L)/V

Örnek:
L=300 metre
I=50 amper
V=10 volt

A=(0.0172*50*300)/10
A=25.8 mm^2
d=karekök(4*A/pi)
d=5.73 mm

Son düzenleme:
Basit bir şekilde kaç kw jeneratörden güç alacaksınız diye sorsanız yazarım yani cevap vermeyede bilirsiniz ama bu kadar uzun uzun ne gerek var tartışma gibi.
150kw jeneratör den güç alacam en fazla yukarıda belirttim 50 amper bir güçlük cihaz çalışacak 9 -15 btu klima buz dolap çamaşır makinesi su ısıtıcısı.
evet 50 amperi ben de okudum ama 7. postta. ilk postta yazsan da bir kerede doğru cevap alsan olmaz mı?

Herhalde zamanın süzgecinden geçmiş , iyice demlenip olgunlaşmış bir formül. Ajandamin en önemli yerine kaydedeceğim. Benimde motor akımını bulmak için motor kw değerini 3 e bölüp 4 ile çarpan şahane bir ustam vardı.
Ben, kw. degerını yarıya böler akımı heaplarım..Ali okulu mezunu yöntemi..

Merhaba,

Ecodial in 80M mesafe için önermiş olduğu kablo kesiti aşağıda. Sigortası da 63A olması gerekmkete.

1701873576005.png

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri