kablo kesit problemi

arkadaslar merhaba elimde 380 v ile çalışan 17.6 kw lık bir motor var bu motor için kablo (cu) ne kullnmam uygun olur.ve 100 metrelik bir besleme uzunluğu var.ben

%e=(100*L*N)/(s*56*u2) formülü ile %e değerini 3 olarak alıp yaptım kurtaran kablo değeri 4*16mm2 nym uygun olarak buldum sizce hatam varmı.şimdiden teşekkür ederim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Kabloyu 4x16mm2 kullandığında %e=1,36
4x10mm2 kullandığında %e=2,18 çıkıyor.

4x10mm2 kullanabilirsin. (100metre ve 17,6kW değerleri için!)

teşekkür ederim yardımların için ancak ben 4*16 mm2 kullanmayı düşünme nedenim ben bir yerde motor linyeleri için gerilim düşümü hesabında %e=1.5 olarak okumuştum ondan dolayı.ama daha sonra baska bir yerde tbek fazlı motorlar için gerilim düşümü hesabı yaparken %e=1.5 üç fazlı motorlar için yaparken %e=3 olarak okudum.bunun da dogrulugundan emin olmadıgım için 4*16mm2 kullanmayı uygun gördüm.eğer bu duydugum konu hakkında bilgin varsa sevinirim.yaniokuduğum sey doğrumu.malum doğruysa kablodan zarar etmeyelim dimi:D tekrar teşekkür ederim ilgine.

A.G. Şebeke için %5
Motor beslemesi için %3
Aydınlatma ve prizler için %1,5 değerlerinin altında olacak.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/kablo-kesit-tayini-formülü.874/

Kablo akım taşıma kapasitesinide dikkate almak gerekli:
4x10mm2'lik kablo toprakta 77A Havada 60A'e kadar akım taşıyabilir.
P=1,73.U.I.cos fi den cos fi:0,95 için I=28,18A yapar. 4x10mm2 için akım taşımada da sorun yok!

İlk kalkınma anında fazla akım çekeceği için otomatik sigortayı C serisi seçmeyi unutma! (B serisi takarsan yıldızda çalışır üçgene geçince sigorta atar)

Elektrik İç Tesisler Yönetmeliği

4x10 kesiti 94 metreye kadar önerilmektedir. 4x16 kullanmanızı tavsiye ederim.

saygılar,

Arkadaşım o 94 m 18 kW için seçilmiş taşınabilecek maksimum mesafe arkadaş da 17.6 kW kullanıyormus buradan da ufak bi kazançla 4x10 kullanmasının bir sakıncası yok bence :)

130 metrelik bir ag hattı direkten enerji alınmış yeraltı kablosuyla panoya kadar geliyor kablo nyy kablo kesiti ne olmalıdır gerilim düşümünü 0,5 mi 5 mi alınıyor anlamadım gitti yorum yaparsanız sevinirim.

130 metrelik bir ag hattı direkten enerji alınmış yeraltı kablosuyla panoya kadar geliyor kablo nyy kablo kesiti ne olmalıdır gerilim düşümünü 0,5 mi 5 mi alınıyor anlamadım gitti yorum yaparsanız sevinirim.

Kablodan iletilecek güç nedir?
Trafo çıkışındnaolsaydı %5 idi. Bu kabloyla motor çalıştıracaksanız eğer %3 alın.

5 ps lik motor gerilim düşümü hesabında 0,5 den büyük çıkıyor bunu düşürmek için 3x25+16 kablo kurtarıyor hesaba göre 130 metre panoya kadar direkten panoya kadar olan hattın gerilim düşümü 0,5 mi 5 mi onu anlamadım

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri