kaçak akım rölesi

tramp67

Üye
slm arkadaslar simdi benim evimin yarısında topraklama yok mutfak ve banyo sonradan yapıldıgı ıcın orda topraklama var bende salondan baslayarak sigorta panosona kadar yeni bir priz hattı cektım ve buna kaçak akım rölesi aldım fazınıda sigortaya gıren fazdan aldım ama nötrü nereye baglayacagımı çözemedim fazı aldıgım sigortanın nötürüne baglasam ordada devre kendini tamamladıgı ıcın faz geciyo sizce nereye baglamalıyım hatta dıyorumkı dırek saatden gelen faz ve nötüremi baglasam hangsi daha saglıklı olur yardım edersınız cok memnun olurum simdiden tesekkürler

eger tesisatın sağlıklıysa sayaç çıkışına koyarsan tüm tesisatı kaçak akım korumasına almış olursun

direk sayaç paosuna koy sistemin tamamını korumaya alır kaçak akım rölesinin mantğını bilmelisin öncelikle kirşofun akım kanunlarını biliyorsan giren akım çıkan akıma eşittir kaçak akım röleside o mantıkla çalışır eger fark varsa mekanizma devreye girer akımı keser

Biraz karışık anlatmışsınız tam anlayamadım ama anladığım kadarıyla cevap vereyim. Öncelikle tabiki bütün evinize toprak hattı çekmenizi tavsiye ediyorum. Ama tesisatınız bu haliyle de olsa siz dairenin girişine kakr takın bütün daireyi kapsasın. Topraklama olan odalarda faz-toprak ya da nötr-toprak arası temas (kaçaklarda) kakr açar diğer odalarda da cihazın gövdesine kaçak olupta siz dokunup çarpıldığınızda açar.:)

daire içine yani sigorta kutusuna 30mA (hayat koruma) dışarıya yani sayaçın oraya 300mA (yangın koruma)koyarsan hem gunumuzdekı yonetmelıge uygun olur bunu geç kendın ve ailen ıcın en iyi tedbiri almış olursun.kolay gelsin

Arkadaşlar bir triblex villanın her dağıtım tablosuna kakr kolon sigortası yerine kullandık ana taploda da bundanönce 40a kolon sigortası atamıştık sistem 1 fazlı 17875 toplam güç var eşzamanlık katsayısı alındığında 2x 10 kurtarırken biz 4x10 çektik 2 si boşta. Ancak sadete gelirsem
katlar arası merdiven boşluğunda 2 vaviyen 2 lamba gurubu yeralıyor. Örneğin 1. gurup 1. Kat tablosundan enerjilenirken lambanın 1'i 1 kat tablosundan devreyi tamamlaken diğeri zemin kat tablosundan devreyi tamamlıyor. buda kirşof kanununa ter düşüyor Ne dersiniz bu her kattaki kakr sini iptal edip sadece ana kolona mı takalım direk sayaç çıkışına aslında bizi bu duruma yönelten 80A yada 63A'kakr sinin malzele alınan yerde olmaması 40A az gelir çabuk atar diye bölme yapmak istemiştim şimdi ise uğraştırıyor beni nasıl ediceğim.
Lütfen yardım edin bu sigorta tmasına başka bir şey neden olabilir mi kısa devre, hat teması felan..

Forum istatistikleri

Konular
128,215
Kullanıcılar
449,996
Son üye
Serhan10

Yeni konular

Geri