Kaçak Akım Rölesi İkide Bir Atıyor

1 ay kdr önce benim kar da sık atmaya başlayınca bir elektrikçi buldum, ev kaç senelik, belli sayıda attıltan sonra değiştirmek lazım fln dedi, eğer deüiştirincede atarsa çok büyük ihtimalle nofrost buzdolabı attırıyprdur dedi.
Verdik 650 lira değiştirdi. 1 ay kadr sıkıntısız çalıştı son 1 haftada biri 2 günce gün önce gece 2 de, biri de bu sabah 8.30 da yine attı.
Bekliyorum tekrar attığını yakalarsam bağlı olan pizlerin hepsini sıcaklık kontrolü yapacam. Buzdolabının sağ tarafı bazen öyle ısınıyorki elinizi o yüzeyde uzun süre tutmanız zor.
Sırf bu ısınmayı fark edince ordaki mobilya kısmı sökmüştüm ama bazı zamanla hala o sıcaklık oluyor.

Geçmiş olsun

Siğorta panonuzun kablolar gözükür hali ile kaliteli foto çekimi önden , üst ve alttan % 45 eğimli fotosunu yayınlarsanız iyi olur ..
( Gerçi fotonunu önemi yok ama tesisatın bu kısmını görmüş olup monofaze trifaze siğortalar kakr vs gibi bilğiler edilinmesi )

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Geçmiş olsun

Siğorta panonuzun kablolar gözükür hali ile kaliteli foto çekimi önden , üst ve alttan % 45 eğimli fotosunu yayınlarsanız iyi olur ..
( Gerçi fotonunu önemi yok ama tesisatın bu kısmını görmüş olup monofaze trifaze siğortalar kakr vs gibi bilğiler edilinmesi )
Saolun,
Buzdolabını başka bir prize bağladım, muhtemelen 5 gün daha kar atmayacak. Sonra 24 saat arayla 2 kere atacak. Sonrasında elimdeki boş kar ile yedek bir hat çekip buzdolabını ona bağlayayıp bekleyeceğim atmasını

Ekli dosyalar

• 20230408_235024.jpg
    20230408_235024.jpg
    252.3 KB · Görüntüleme: 20
  • 20230408_234952.jpg
    20230408_234952.jpg
    212.5 KB · Görüntüleme: 14
  • 20230408_235009.jpg
    20230408_235009.jpg
    546.8 KB · Görüntüleme: 16
  • 20230408_234921.jpg
    20230408_234921.jpg
    93.8 KB · Görüntüleme: 16
  • 20230408_234938.jpg
    20230408_234938.jpg
    262.9 KB · Görüntüleme: 18
Son düzenleme:
Eliniz değmişken,sigortalarıda ! değiştirmenizde yarar var.
Bu konuda yapılan çalışmaları yetersiz buluyorum . Kacak akim mağdurları dernek kurup ( KAMDER ) , başına da başkan olarak da @arkaplan üstadı atamalı. Ülke ve dünya çapında girişimlerde bulunup insanların mağduriyetinin önüne geçilmesi lazım.

Saolun,
Buzdolabını başka bir prize bağladım, muhtemelen 5 gün daha kar atmayacak. Sonra 24 saat arayla 2 kere atacak. Sonrasında elimdeki boş kar ile yedek bir hat çekip buzdolabını ona bağlayayıp bekleyeceğim atmasını

Siğortalar B tipi 16A / 10A
Siğortaları projelendirmeniz ( hangi ürünleri kontrol ediyor ? )

Son düzenleme:
Siğortalar B tipi 16A / 10A
Siğortaları projelendirmeniz ( hangi ürünleri kontrol ediyor ? )
her 2 taraftan da 5. sigorta buzdolabının bağlı olduğu sigorta bunda, kombi, buzçözücü/ısıtıcı, su arıtma, bulaşık, ocak, airfray, ketıl bağlı. Ancak tahmin edeceğiniz gibi sadece buzdolabı ve kombi sürekli çalışıyor. En fazla 2 sine ek bir katılıyor ara ara

Saolun,
Multimetreyle buzdolabının rezistanslarini olcebilirsiniz. Benim bildiğim 8 saatte bir rezistanslar çalışıyor, 5 gün beklemez. Buzdolabını ayrı kaçak akımla uzatma kablosu çekerek deneyin derim. Baktınız buzdolabı değil diğer cihazları denersiniz uzatmayla.

Multimetreyle buzdolabının rezistanslarini olcebilirsiniz. Benim bildiğim 8 saatte bir rezistanslar çalışıyor, 5 gün beklemez. Buzdolabını ayrı kaçak akımla uzatma kablosu çekerek deneyin derim. Baktınız buzdolabı değil diğer cihazları denersiniz uzatmayla.
Acaba kaçak akımda birikiyormu sistemde? Çünkü bir başka konuda 3 faz KAR ı 3 e ayırınca sorunu çözmüş bir kar zede
Bu arada buz dolabını ayırdım şimdilik başka bir prize bağladım, bekliyorum. Buzdolabının arkasına baktım her yeri kapalıydı, bişey göremeyince elleşmedim.

Acaba kaçak akımda birikiyormu sistemde? Çünkü bir başka konuda 3 faz KAR ı 3 e ayırınca sorunu çözmüş bir kar zede
Bu arada buz dolabını ayırdım şimdilik başka bir prize bağladım, bekliyorum. Buzdolabının arkasına baktım her yeri kapalıydı, bişey göremeyince elleşmedim.
Her cihazın, hatta hattın bir doğal bir kaçağı vardır. Bu doğal kaçakların toplamı kaçak akım rölesinin atma değerine yakınsa röle zırt pırt zamansız atar durur. Örneğin sizin 30 mA röleniz 20mA de atıyordur sizin doğal kaçakların toplamıda bu değere yakındır röleniz zırt pırt atar. Röle sayısını arttırmak, bazende başka marka röle kullanmak probleminize çözüm olabilir. Bu olayı bizzat yaşadım. Bulaşık makinesi, çamaşır makinesi gibi aletlerin girişlerinde filtre olur. En büyük doğal kaçak sebebi de bu filtrelerdir.

Son düzenleme:
Her cihazın, hatta hattın bir doğal bir kaçağı vardır. Bu doğal kaçakların toplamı kaçak akım rölesinin atma değerine yakınsa röle zırt pırt zamansız atar durur. Örneğin sizin 30 mA röleniz 20mA de atıyordur sizin doğal kaçakların toplamıda bu değere yakındır röleniz zırt pırt atar. Röle sayısını arttırmak, bazende başka marka röle kullanmak probleminize çözüm olabilir. Bu olayı bizzat yaşadım. Bulaşık makinesi, çamaşır makinesi gibi aletlerin girişlerinde filtre olur. En büyük doğal kaçak sebebi de bu filtrelerdir.
Elimdeki diğer röle ile sistemi 2 ye mi bölsem, ama önce tek tek denemeliyim. Eğer bariz bir cihazda atarsa ne ala, yok bu şekilde devam ederse o zaman sistemi 2 ye bölerek denemeliyim. Önce şu civcivleri bi çıkarayım, öldürmeden. sonra KAR ın da icabına bakarız elbet.

Forum istatistikleri

Konular
128,272
Kullanıcılar
450,098
Son üye
akaremir31

Çevrimiçi üyeler

Geri