Kaçak akım hakkında bılgi

Murat1978

Üye
Merhaba Arkadaslar bır sorum olacak.
İki katlı bır yatakhaneye dısarıdan ana panodan besleme kablosu gelıyor alt katdakı panoya ve bu panoyuda su sekılde duzenlıyorum dogrumu sızce.Toplam guç 30kwt her katın.Alt katdakı panoya 125 amper salter ve iki adet de 63 amper trifaze ve bir adet 63A trıfaze kak bırı alt katın dıgerı ust katın 63A otomatları koyuyorum,Ust katın 63A otomat ıle 63A kak ayrıca yukarı katdada var monafazeler harıç.Önce bu dogrumu ve kafama takılan diger nokta ise dısardakı ana panodan gelen nötr ü alt katdakı panoda şötleyıp once 63 amper kacak akıma ve aynı kacak akımdan notr alıp ust katdakı kak a vermek ve sonra alıcılara dagıtmak burada sızce bır yanlışlık varmı.Tesekkur ederım herkese kolay gelsın.

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Tek hat şeması çizip paylaşabilirseniz daha anlaşılır olur sanırım...Ana dağıtım panosuna 300 ma.tali panolara 30 ma kakr koymanız gerekli..Kakr ne kadar fazla olursa arıza durumunda problemi çözmeniz daha kolay olur..Ana panoya 125 A .Kadar kakr takmaniz mümkün..Katlardaki yüke göre sigorta değerlerini belirleyin.ne fazla ne eksik olmalı..Onun haricinde dediğim gibi çizim yaparsaniz daha anlaşılır olur.

Tek hat şeması çizip paylaşabilirseniz daha anlaşılır olur sanırım...Ana dağıtım panosuna 300 ma.tali panolara 30 ma kakr koymanız gerekli..Kakr ne kadar fazla olursa arıza durumunda problemi çözmeniz daha kolay olur..Ana panoya 125 A .Kadar kakr takmaniz mümkün..Katlardaki yüke göre sigorta değerlerini belirleyin.ne fazla ne eksik olmalı..Onun haricinde dediğim gibi çizim yaparsaniz daha anlaşılır olur.

Bırazdan cızecegım.su konu hakkında ne dıyorsunuz.30 kwt gucum var mesela oda 30000wt/526:57Amper bende 3x63 amper V otomat koymam gereklı degılmı.kafamı bırısı karıstırdı onun soylemesıde 60Amper olur 3 e bolersın 3x20 amper koyacaksın her ayakdan 20Amper gecer 60Amper olur dedı bana sacma geldı.

Hocam yapacagım panonun kabası bu incelıklerını cızmedım burda merak ettıgım ana panodan gelecek olan notr,1.katın panosunda kak ın notr une gırıp ordan cıkıp 2. katın panosunda kak ın notr une ve kak lardan cıkıp alıcıların notr une gırmemmı gerekıyor.yada sızın anlatımınızla ana panodan gelen notr için nasıl yol izlemelıyım.

Ekli dosyalar

• IMG_2559.JPG
    IMG_2559.JPG
    46.5 KB · Görüntüleme: 33
Bırazdan cızecegım.su konu hakkında ne dıyorsunuz.30 kwt gucum var mesela oda 30000wt/526:57Amper bende 3x63 amper V otomat koymam gereklı degılmı.kafamı bırısı karıstırdı onun soylemesıde 60Amper olur 3 e bolersın 3x20 amper koyacaksın her ayakdan 20Amper gecer 60Amper olur dedı bana sacma geldı.
Çekeceğiniz sürekli akım 57 amper ise 3x63 amper size sorun yaratabilir.3x80 takmanızı öneririm.
bu arada trifaze sigortalar K,monofaze sigortalar w otomat olarak adlandırılır..Arkadaşınızın yanlış biliyor.
3x63 amper sigortanın her fazı, 63 amper akım taşır.

Hocam yapacagım panonun kabası bu incelıklerını cızmedım burda merak ettıgım ana panodan gelecek olan notr,1.katın panosunda kak ın notr une gırıp ordan cıkıp 2. katın panosunda kak ın notr une ve kak lardan cıkıp alıcıların notr une gırmemmı gerekıyor.yada sızın anlatımınızla ana panodan gelen notr için nasıl yol izlemelıyım.
Çizdiğiniz şey tek hat şeması değil fakat resimden anladığım kadarıyla kısmen doğru.
Nötr hattını, Adp den 1 ve 2.katlardaki panoların Nötr baralarına atlamalı olarak bağlayın.
yani adp den çıksın 1.kat panonun nötr barasına,burdan da 2.kat panoya ulaşsın.
Kakr girişlerine bu baralardan bağlantı yapın.buraya kadar anladınız umarım..
kakr rölesi çıkışlarını ise ayrı olarak bir klelemense toplayın..monofaze sigortalarınıza bağlı alıcıların nötr iletkenleri bu klemensde toplanacak.1. ve 2.kat için aynı şeyi yapacaksınız..monofaze alıcıların nötr hatlarını ana baraya bağlarsanız kakr rölesini tutturamazsınız..
hepsi bu.

Son düzenleme:
Çizdiğiniz şey tek hat şeması değil fakat resimden anladığım kadarıyla kısmen doğru.
Nötr hattını, Adp den 1 ve 2.katlardaki panoların Nötr baralarına atlamalı olarak bağlayın.
yani adp den çıksın 1.kat panonun nötr barasına,burdan da 2.kat panoya ulaşsın.
Kakr girişlerine bu baralardan bağlantı yapın.buraya kadar anladınız umarım..
kakr rölesi çıkışlarını ise ayrı olarak bir klelemense toplayın..monofaze sigortalarınıza bağlı alıcıların nötr iletkenleri bu klemensde toplanacak.1. ve 2.kat için aynı şeyi yapacaksınız..monofaze alıcıların nötr hatlarını ana baraya bağlarsanız kakr rölesini tutturamazsınız..
hepsi bu.
Hocam iyi anlatmışsınız sagolun.Yani ana panonun nötr barasından çıkıyorum,1.kat kak girişine direk giriyorum.1.kat kak girdıgım yerden 1 tane daha cıkıyorum 2.kat kak girişine.Sonra 1.kat kak girişinden bir nötr cıkışı yapıp ayrı bir baraya baglıyorum ve o baradan çıkıp monafazelerın oldugu baraya nötr verıyorum.Aynı işlemi 2. katdada yapıyorum.Hocam bu şekılde anlattınız degılmı?

Ekli dosyalar

• IMG_2563.JPG
    IMG_2563.JPG
    97.6 KB · Görüntüleme: 11
Çekeceğiniz sürekli akım 57 amper ise 3x63 amper size sorun yaratabilir.3x80 takmanızı öneririm.
bu arada trifaze sigortalar K,monofaze sigortalar w otomat olarak adlandırılır..Arkadaşınızın yanlış biliyor.
3x63 amper sigortanın her fazı, 63 amper akım taşır.
Hocam,her katın toplam gucu 30 kwt yanı ıkı kat ıcın toplam guc 60 kwt ve dolayısıyla 3x80 amper mantıklı.Ben dısardakı panoyu 200A yapmam ve 1. katdakı panonun ana salterı 150A yapıp 3x80 amperden dagıtım dusunuyorum sız ne dersınız?Panonun ıcını su sekılde dızayn etmem nasıl olur sızce?1.kat 3x150A normal otomat,3x80A normal otomat,3x80A-300ma Kacak akım ve diger monafazeler normal w otomat(lamba b16,priz c25,klima c25)yani monafazelerin hepsını kaçak akım yapmammı gerekir yoksa bu sekılde olurmu?hepsını kacak akım yapsam sureklı atar dıye dusunuyorum.sız ne dersınız hocam gercekden çok tesekkur ederım ılgılendıgınız için.

Ekli dosyalar

• IMG_2564.JPG
    IMG_2564.JPG
    35 KB · Görüntüleme: 10
Hocam iyi anlatmışsınız sagolun.Yani ana panonun nötr barasından çıkıyorum,1.kat kak girişine direk giriyorum.1.kat kak girdıgım yerden 1 tane daha cıkıyorum 2.kat kak girişine.Sonra 1.kat kak girişinden bir nötr cıkışı yapıp ayrı bir baraya baglıyorum ve o baradan çıkıp monafazelerın oldugu baraya nötr verıyorum.Aynı işlemi 2. katdada yapıyorum.Hocam bu şekılde anlattınız degılmı?
Aynen dediğiniz gibi olacak..Yalnız nötr baglantilari için panolara bir bara olustursaniz daha sağlıklı olur..İleride panolara ilave sigorta vs takacaginiz zaman notr iletkenini takmakta zorlanirsiniz..

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri