Kaçak akım hakkında bılgi

Hocam,her katın toplam gucu 30 kwt yanı ıkı kat ıcın toplam guc 60 kwt ve dolayısıyla 3x80 amper mantıklı.Ben dısardakı panoyu 200A yapmam ve 1. katdakı panonun ana salterı 150A yapıp 3x80 amperden dagıtım dusunuyorum sız ne dersınız?Panonun ıcını su sekılde dızayn etmem nasıl olur sızce?1.kat 3x150A normal otomat,3x80A normal otomat,3x80A-300ma Kacak akım ve diger monafazeler normal w otomat(lamba b16,priz c25,klima c25)yani monafazelerin hepsını kaçak akım yapmammı gerekir yoksa bu sekılde olurmu?hepsını kacak akım yapsam sureklı atar dıye dusunuyorum.sız ne dersınız hocam gercekden çok tesekkur ederım ılgılendıgınız için.
Toplam gücünüz 60 kw ise,
P=u.i.Kok3.cos fi formülünden cekeceginiz akımı bulup sigorta değerlerinizi buna göre belirleyin..Aydınlatma için b6-10 ,priz için b16,motor için c tipi w otomatlar kullanin..Monofaze yükleriniz panolarda çok fazla ise 6 sarli veya 7 şerli gruplar halinde, yine her kakr rolesinn notru çıkışları birbirinden bağımsız olacak şekilde sigortalarinizi ve kakr larinizi gruplandirin..K tipi otomatik sigortalar benim bildiğim 125 ampere kadar.(150 yok)ayni şekilde 125 ampere kadar kakr rolesi bulmaniz mümkün.bu değerden sonrasi için TMS koymanız gerekir.

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Aynen dediğiniz gibi olacak..Yalnız nötr baglantilari için panolara bir bara olustursaniz daha sağlıklı olur..İleride panolara ilave sigorta vs takacaginiz zaman notr iletkenini takmakta zorlanirsiniz..
Evet hocam dogru dıyorsunuz trifazeler k, monafazeler w otomat bunları soyledıgınız ıyı oldu.Ben dusundum dısardakı panoya 1 adet 3x 150A TMŞ, 2 adet3x 80A Ksigorta, koysam her ıkı katın beslemesını cıksam panolarına gotursem ve panoların herbırını su sekılde yapsam sıkıntı olmaz degılmı hocam:1.kat pano: 1adet3x80A k sıgorta,1adet 80A 30ma kak ve sızın dedıgınız monafazeler.nötr dısardan geldı ılk kak a gırdı ordan cıktım alıcıların notr barasına ve ıkıncı katda dısardan ayrı lınye aldı ve aynı işlemı yapıyorum burada gozunuze carpan ters bır işlem varmı hocam?

Kablolar çekili mi? Sigorta akımlarını ezbere yükseltmeyin. Yüklerin ne olduğu fazlara nasıl dağıldığı önemlidir. Tüm yükler bir fazlı yükler mi? Üç fazlı motor var mı?

Saygılar....

Sigortalari belli ediyorsunuz ancak kablo kesitleri belli mi ve çekili mi,ayrica hesapladiginiz güç kurulu güç mu talep gücü mü, bunları netlestirmeden gereksiz masraflar oluşabilir.

Sigortalari belli ediyorsunuz ancak kablo kesitleri belli mi ve çekili mi,ayrica hesapladiginiz güç kurulu güç mu talep gücü mü, bunları netlestirmeden gereksiz masraflar oluşabilir.
Hocam olay su sekılde iki katlı işçi yatakhanesi düsünün her katda saglı 6 oda, sollu 6 oda oda var.Yani 1.katda 12 oda,2.katda 12 oda var.Her odaya,2 adet 2li prız,1 adet 2x36 ve 1 adet 12000 btu klima butun odalar standart.Bu durumda çekılecek kablo dizaynı ve her iki katın kapı grısıne yapacagım sıgorta kutusu yada panonun dizaynı nasıl olmalıdır sızce.Enerjiyide dısardan jeneratorden alacagımı dusunursek,diş panoda sizce nasıl olmalıdır.Tesekkur ederım.Saygılarımla.

Kablolar çekili mi? Sigorta akımlarını ezbere yükseltmeyin. Yüklerin ne olduğu fazlara nasıl dağıldığı önemlidir. Tüm yükler bir fazlı yükler mi? Üç fazlı motor var mı?

Saygılar....
Hocam olay su sekılde iki katlı işçi yatakhanesi düsünün her katda saglı 6 oda, sollu 6 oda oda var.Yani 1.katda 12 oda,2.katda 12 oda var.Her odaya,2 adet 2li prız,1 adet 2x36 ve 1 adet 12000 btu klima butun odalar standart.Bu durumda çekılecek kablo dizaynı ve her iki katın kapı grısıne yapacagım sıgorta kutusu yada panonun dizaynı nasıl olmalıdır sızce.Enerjiyide dısardan jeneratorden alacagımı dusunursek,diş panoda sizce nasıl olmalıdır.Tesekkur ederım.Saygılarımla.

Odalarda elektrikli termosifon veya şofben var mı? Oda içinde elektrikli ocak vs minik bir mutfak bölümü var mı?

Bu misafirhane il olarak nerede? Klimalar ne kadar açık kalacak onu tahmin etmek için soruyorum.

Bu belirttikleriniz dışında ortak mahal yükü var mı? Salon tipi klima yada küçük bir yemekhane gibi.

Saygılar....

Odalarda elektrikli termosifon veya şofben var mı? Oda içinde elektrikli ocak vs minik bir mutfak bölümü var mı?

Bu misafirhane il olarak nerede? Klimalar ne kadar açık kalacak onu tahmin etmek için soruyorum.

Bu belirttikleriniz dışında ortak mahal yükü var mı? Salon tipi klima yada küçük bir yemekhane gibi.

Saygılar....
Dogru soyluyorsunuz hocam,yanlız odalarda 12000 btu klıma var baska bırsey yok.2 adet priz konulacak odada 6 kişi kalacak artık onlar ne kullanırlarsa prızde o olacak,lambalar 2x36 her odaya 1 tane odalar boyle,Unuttugum sadece bamyo ve wc her katın ayrı olacak.Wc de 4 adet 2x36watt u tipi aydınlatma.Banyoda aynı sekılde 4 adet 2x36 u tipi.önemli olan banyoda şofbenmı yoksa termosıfonmu onu bılmıyorum ama biz bir tanesını ornek verecek olursak daha sonra konulacak sayıya gore şofben yada termesıfon u aynı sekılde hesap ederım.Bunlar Cezayirde firmanın işçi yatakhanesı olarak kurulacak mekan.Sızın goruşlerınızı almak ısterım hocam.

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri