JK Flip Flopun Başlangıç Değerini Ayarlayamıyorum.

zekiiSn

Üye
Merhaba arkadaşlar, 4 adet 74ls76 jk flip flop entegresini kullanarak bir devre tasarladım. devrenin amacı led display üzerinde bir sayı dizisini teker teker sırayla göstermek. osilatör ile periyodunu vs ayarladım ancak benim sayı dizim 2 ile başlarken led displayde dizinin içindeki ilk 0 dan itibaren saymaya başlıyor ve ilk göstermem gerekn 2 sonda gözüküyor. bunu düzeltmeye çalıştım ve 3. flip flopun preset değerini toprağa verdim bu seferde sabit olarak 2 de kalıyor hiç değişmiyor. Daha sonra kondansatör ile çözmeye çalıştım ancak her sayı arasında 1.6 saniye beklemesi gerekirken ilk başta gösterdiği 2 sayısında 2.2 saniye diğer sayılarda 1.6 saniye kalıyor. yani ilk sayıda hata çıkıyor yine. bu sorunu nasıl çözebilirim?
3. flip flopumun preseti sadece 0 0 0 0 ken aktif olmalı geri kalan bütün durumlarda pasif olmalı diye düşünüyorum ama bir türlü devreyi kuramadım
Ekran görüntüsü 2023-12-29 143448.png

Şemanuzun tamamını yayınlarsanız, yardımcı olunabilir.

Çizim hataları var, gönderdiğiniz, düzeltilmş şema mı?

Ekli dosyalar

• şema2.png
    şema2.png
    33.4 KB · Görüntüleme: 10
Tamam, işlevi olmayan şeyleri silip tekrar gönderin.
Hocam maalesef silebilecegim bir şey değil mavi çizgi direkt olarak sayfanın ortasını referans gösteren bir dikdörtgen. Eğer siliniyor bilmiyorum deneyeceğim.

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,972
Son üye
Emirhan6161

Yeni konular

Geri