jeneratör indükleme nasıl yapılır

cillop2006

Üye
arkadaşlar geçenlerde bir fırında elektrikler kesildi malum havalar
ancak çalıştırmamıza rağmen elektrik üretmedi daha önceden hatırladığım kadarıyla jeneratörün bobinine dc uygulanırsa indiklenir diye teorik biliyordum
ama hangi bobin yardımcı olumusunuz bide bir jeneratör binada kullanılacak ancak jeneratör panosu yapılması gerekiyor ve tabii sayaçlar yazmaması gerekiyor otomatikjeneratör değil ama marjlı elinizde döküman varsa lütfenn

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
uyartım tabiki dc ile yapılır ama hangi uçlar oldugunu gösterme şansı malesef yok.vede her jeneratörün uyartım dc voltaj seviyesi farklıdır.elinde jeneratör ile ilgili döküman veya jeneratör modeli varsa yardımcı olunabilir.

ikaz kaçma olayından bahsediyorsunuz.:confused:

ikaz kaçma değil sn feritt uzun süre atıl kalan jeneratör sargılarındaki artık mıknatisiyeti kaybetmesi yani kalkış için gerekli ilk uyartımı yapamayışı problemi yani zamanla kaybolan artık mıknatisiyetin dışarıdan dc üreteçle geri kazandırılması olayı.
sn korkmaz design konuyla ilgili gerekli açıklamaları zamanında yapmış.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/ups-amp-jeneratorler/2060-alternator.html

tamamda ben uyartım dedim siz yok dediniz ikaz diyorum yine aynı.soruyu soran arkadaşa göre cevap yazmaya çalışıtım.detaylara inersek olayın ordan kaynaklandıgını zaten bu işlerle ugraşan insanlar bilirler.

iyi çalışmalar....

peki bu voltajı neye göre ayarlayıp hangi uçlarına verecez dışarda sadece bilezikler gözüküyor arkadaşlar ve bu jeneratörü (marjlı) otomatik nasıl yaparız

teşekkürler

Arkadaşlar sizin bahsettiğiniz kömürlü jeneratörler. Fakat yeni nesil fırçasız jeneratörler artık mıknatısiyet ile uyartım akımını başlatmazlar. PMG diye (permanent magnet generator) adlandırılan uyartım akım devresinde kullanılan bir alternatörün çıkışı doğrultularak ikaz beslemesi yapılır.

Arkadaşlar sizin bahsettiğiniz kömürlü jeneratörler. Fakat yeni nesil fırçasız jeneratörler artık mıknatısiyet ile uyartım akımını başlatmazlar. PMG diye (permanent magnet generator) adlandırılan uyartım akım devresinde kullanılan bir alternatörün çıkışı doğrultularak ikaz beslemesi yapılır.

Bu konuda biraz daha bilgi verirmisiniz ?

Bu yeni nesil jeneratörlerle aram iyi değil... :mad:

Sabahtan beri uğraşıyorum... Hala ne 220 ne 12 çıkmıyor...

Endüvi üzerindeki diyotları da söküp ölçtüm. Sağlam...

gemilerde bu sorunla karşılaştığımız zaman uyartım sargılarının girişine bir akünün uçlarına bir anlık dokundururak artık mıknatisiyeti aktif hale getirirdik.

Forum istatistikleri

Konular
128,188
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri