ilginç bir soru:

^ Transformatore kisa devre kayip testi yapilirken ag tarafin uc fazi kisa devre yapilir , yg tarafina uc fazli dengeli nominal akim uygulanir ^

Bu test esnasinda ag de cok cok dusuk voltaj ( 0 V denilebilir ) olusur , Olusan voltaj - kullanilan baranin direnci ile akimin genligine baglidir.

Bu test esnasindaki kapasitif iletimin ne duzeyde olacagi hk. bir hesaplama olacagini sanmiyorum , Bu deger de ihmal edilebilir. ( 0 V )

Trafo fabrikasinda ilk calismaya basladigimda ben de cok sasirmistim, bir kac teorik bilgiyi okuduktan sonra olay anlasilmisti.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İnsanı çarpan akımdır. Etkisi ise güçle alakalıdır. Diyelim ki trafonun AG tarafı akımı 1000 A olsun.

Bu durumda 13,8 kW bir güçle çarpılmış oluruz ki biraz titretir herhalde :rolleyes:

İnsan burada yazdığınızın aksine sisteme seri değil paralel direnç olarak girer. Ortada bir düğüm noktası var. İnsan ise düğüm noktası ile toprak arasında bir köprü vazifesi görmektedir. Direnci mertebesinde toprağa karşı akım akıtır. Bu durumda çarpılmayacağı fikri doğru değildir.

13,8 kW güçle çarpılmak ne demektir?????
insanın parelel yada seri olarak bağlı olduğunu şekil çizerek gösteriniz?
insandan kaç amper akım akacağını hesaplayınız?

bu fikir doğru değildir şeklinde açıklama yetersizdir. İnanacaksınnnn gibi bir repliğe dönüyor :)

eksiklerimiz varsa öğrenelim.

saygılar...

Forum istatistikleri

Konular
128,409
Kullanıcılar
450,314
Son üye
Şuayıp çelebi

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri