iki merkezden start stop?

selam arkadaşlar benim bir sıkıntım var yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.
arkadaşlar benim elimde bir tane trifaze motor var ben bunu iki ayrı noktadan kumanda etmek istiyorum bu mümkünmü?elinizde varsa açık bir şema rica ediyorum sizlerden. iyi çalışmalar

arkadaşım şemayı baya bi emekten sonra oluşturduk buyur...

emek kutsaldır......... ???

sayın elektrik-çi
genel kural olarak aklınızda bulunsun.Bir kumanda devresini bir kaç yerden kumanda etmek isterseniz,
stop butonları seri,start butonları paralel olarak taşınır.
yani bildiğimiz kontaktörle start stop devresi yaptıktan sonra,
bunun startına bağladığınız paralel start butonları ile,istediğiniz sayıda değişik yerden start yaptırabilirsiniz.
yine stop butonuna bağladığınız seri stop butonu ile,istediğiniz kadar sayıda stop butonunuz olmuş olur.

beni pek ilgilendirmez ama elektrikçi bir arkadaşın bunun için yardım istiyor olması beni biraz düşündürdü...!

arkadaşlar zaman zaman elektrik mezunu insanların kablonun vs.. ne oldugunu bilmediğine şahit olduk.yadırgamamak lazım.olabilir herşey insanlar için.
biz bildiğimiz kadarı ile yardımcı olmaya çalışıyoruz.ama kimse tabiki buna mecbur değil...

cok doğru yadırgrmamak gerek bir cok düşünce icerisinde bir an kafayı toparlyıp doğru sistemi bulamaya biliriz

hsnuys ' Alıntı:
beni pek ilgilendirmez ama elektrikçi bir arkadaşın bunun için yardım istiyor olması beni biraz düşündürdü...!
arkadaşım benim sorum paylaşımdan yana olan mütevazi kişiler içindi sen neden üzerine alınıp böyle bir cvp yazma gereği duydun anlayamadım.

arkadaşlar emeğinize sağlık hepinize sonsuz teşekkürler

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,998
Son üye
Muharrem_Arslan

Yeni konular

Geri