Iki adet asenkron motorun devir sayılarını eşitleme

Enessahin

Üye
Merhabalar elimde iki adet 11kwlık redüktör çeviren tek invertere bağlı asenkron motor var bunların devir sayılarını nasıl eşitleyebilirim

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Hocam geri dönüşüm tesisinde çalışıyorum üzerine yük binince aynı devirde çalışmıyorlar dolayısıyla sürekli mil kırıyo

Soruyu ben gibi cahalın anlatacağı şeklide açsan, nasıl olur.
Ben şöyle anladım, doğrumu, İki adet motor, aynı iş milini çeviriyorlar, ama aradakı devir farkı, reduktör cıkıs farklılıkları vs vs nedenıyle mıl kırıyor.
Ve bu ikimotor aynı , tek bir invertörden güç alıyor. Sen, bu tek ınvertörden çalışan motorların devirini eşit tutmaak istiyorsun,
Bu kadarcıkmı..

tamam bu başka bir sorun zannımca yürüyen bir platformun yada vinccin iki başında motor bu .
bu ondan kaynaklı değil bu sistemin uydurukluğundan kaynaklı .. konum pozisyon olmadığından ve motorlar rasgele durduğundan kastırıyor vinç olarak düşün bunu rasgele motor oldumu ne olur biri önde dursa biri arkada dursa ne olur hep kasr hep kırar. bu devirden değil pozisyondan kaynaklı .. şimdi bu işler nasıl yapılıyor . iyi dinle ama az masraflı olacak ..
1--1 defa o inverteri atıyorsun
2- senkron çalışma özelliği olan 2 invertör alıyorsun
3- küçük bir plc takıyorsun
4- incremantel 2 enkoder takıyorsun
5- pozisyon kontağı alıyorsun

bunları bağladıktan sonra sürücüleri senkron yapıyorsun 0 noktasına geldiğinde pozisyon ayarlıyon ve çalıştırıyorsun ..

eğer sen her iki motorun yerşini bilmeyip ona göre hız ve birbirleri ile aynı adımda yürütemezsen kasma her zaman olacak .. tabi ben unu gezen vinç düşündüm ..
şöle düşün vinci götürdün durdurdun iki motor nerede durdu biri 3 santim ötede biri 1 santim geride ?
kim biliyor bunu ? sen biliyormusun ?
sürücü biliyormu ?
motor biliyormu ?
tabikide kimse bilmiyor .. tekrar getirecen vinci eeee biri 3 santim önde başladı bu kasıntı ne olacak ?
kapişşş?

Geri dönüşüm tesisi demiş arkadaş, öğütücü gibi düşünmüşdüm. Ben,mermer plaka makınasında buna benzer işlem görmüşdüm.
Sektör, makına ne kadar farklı olsada, çözüm, Syn servetd beyın anlattıgı gibi,

Son düzenleme:
Soruyu ben gibi cahalın anlatacağı şeklide açsan, nasıl olur.
Ben şöyle anladım, doğrumu, İki adet motor, aynı iş milini çeviriyorlar, ama aradakı devir farkı, reduktör cıkıs farklılıkları vs vs nedenıyle mıl kırıyor.
Ve bu ikimotor aynı , tek bir invertörden güç alıyor. Sen, bu tek ınvertörden çalışan motorların devirini eşit tutmaak istiyorsun,
Bu kadarcıkmı..
Aynen öyle doğrudur
tamam bu başka bir sorun zannımca yürüyen bir platformun yada vinccin iki başında motor bu .
bu ondan kaynaklı değil bu sistemin uydurukluğundan kaynaklı .. konum pozisyon olmadığından ve motorlar rasgele durduğundan kastırıyor vinç olarak düşün bunu rasgele motor oldumu ne olur biri önde dursa biri arkada dursa ne olur hep kasr hep kırar. bu devirden değil pozisyondan kaynaklı .. şimdi bu işler nasıl yapılıyor . iyi dinle ama az masraflı olacak ..
1--1 defa o inverteri atıyorsun
2- senkron çalışma özelliği olan 2 invertör alıyorsun
3- küçük bir plc takıyorsun
4- incremantel 2 enkoder takıyorsun
5- pozisyon kontağı alıyorsun

bunları bağladıktan sonra sürücüleri senkron yapıyorsun 0 noktasına geldiğinde pozisyon ayarlıyon ve çalıştırıyorsun ..

eğer sen her iki motorun yerşini bilmeyip ona göre hız ve birbirleri ile aynı adımda yürütemezsen kasma her zaman olacak .. tabi ben unu gezen vinç düşündüm ..
şöle düşün vinci götürdün durdurdun iki motor nerede durdu biri 3 santim ötede biri 1 santim geride ?
kim biliyor bunu ? sen biliyormusun ?
sürücü biliyormu ?
motor biliyormu ?
tabikide kimse bilmiyor .. tekrar getirecen vinci eeee biri 3 santim önde başladı bu kasıntı ne olacak ?
kapişşş?
Teşekkür ederim servet bey değerli yorumunuz için

Geri dönüşüm tesisi demiş arkadaş, öğütücü gibi düşünmüşdüm. Ben,mermer plaka makınasında buna benzer işlem görmüşdüm.
Sektör, makına ne kadar farklı olsada, çözüm, Syn servetd beyın anlattıgı gibi,
ahaha herkes bişi düşünür araba bile olabilir.

Uygulamanıza göre Master ve Slave Modu kullanılarak VFD ile yapılabilinir.

Acak, isteğinize uygun motor sürücüleri de var.
Teknik olarak "Multi-motor drive" veya "Group drive" diye adlandırılıyor.

Master / Slave modu kullanarak çift sürücü ile yapılan uygulamalarda bazı problemler oluyor.
Bunların en bilineni "dead time" denilen "ölü tepkime" alanı yani Slave denilen 2. motorun tepki süresi
kontrolde dalgalanmaya yol açıyor.

Kardan Mil/Şaft uygulamasında (Multi Drive) yüntemi, sistemi, hataya düşürmeden kullanılıyor.
Yalnız maliyet açısından bir probleminiz olmaması lazım, yani iş ucuz değil.

multimotor_drive.png

multimotor_drive2.png

Farklı güçlerde motor kullanılabiliyor:
csm_Figure_1_-_Structure_of_MMDS.jpg

Son düzenleme:
Uygulamanıza göre Master ve Slave Modu kullanılarak VFD ile yapılabilinir.

Acak, isteğinize uygun motor sürücüleri de var.
Teknik olarak "Multi-motor drive" veya "Group drive" diye adlandırılıyor.

Master / Slave modu kullanarak çift sürücü ile yapılan uygulamalarda bazı problemler oluyor.
Bunların en bilineni "dead time" denilen "ölü tepkime" alanı yani Slave denilen 2. motorun tepki süresi
kontrolde dalgalanmaya yol açıyor.

Kardan Mil/Şaft uygulamasında (Multi Drive) yüntemi, sistemi, hataya düşürmeden kullanılıyor.
Yalnız maliyet açısından bir probleminiz olmaması lazım, yani iş ucuz değil.

Ekli dosyayı görüntüle 103237
Ekli dosyayı görüntüle 103238

Farklı güçlerde motor kullanılabiliyor:
Ekli dosyayı görüntüle 103240
sorun olmuyor cnc magazinlerde takım alıp getirip koyuyor demir levhaları kaldırıp tablaya koyuyor . lazer kesiyor spindeli 8 metreye 8 metre tezgahta gezdiriyor .. tabi yazılımda önemli sensörlerde önemli enkoderlerde önemli. bu makinelerin işlediği parçalarda hata yapma oranı 1000 de birden az

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri