işler yolunda değil

Sayın Kahramantürk,Başlamak yolun yarısıdır derler ve işin en zor kısmıda budur.Birbaşka işe gireyim deme çünkü oralardada başka sıkıntılarla karşılacak ve düze çıkmayacaksın.Sabırlı ol. Fabrika ve işletmelerdeki bakımcı ve satın almacıları ziyareti kesme ve küçük büyük heryeri ziyaret et.ben geçen sene gitmiştim deme. Önemli olan güven kazanmak ve kendini ispat etmektir.İkili ilişkiler çok önemlidir.Ayrıca senden daha büyük aynı işi yapan firmalarlada tanış fikir alışverişi yap işin sıkışıklığına göre sana işte verebilirler.Yazacak çok şey var.Ama çıkmam lazım.Yaşın genç.Yola devam..

sayın kahramantürk abi valla yazını okudum epey üzüldüm yapma böyle gözünü seveyim sen yaşta genç bi abimin bu şekilde bi durumda karşılaştığı bu tür bi engel karşısında pes etme konumunda olması beni çok derinden üzdü neredeyse senin yerine geçtim ruh halini paylaştım yazını okurken abi kesinlikle pes etmemelisin inanmıyorumki insan oğlunun bertaraf edemeyeceği hiç bir engel yoktur sadece azim inanç ve inat ve ölümüne mücadele engellerini bertaraf etmek için bir çok yolun varken pes etme abi özellikle gençliğine haksızlık eder o genç liğin hakkını vermemiş olursun amenna mesleğinde başarılı olduğuna inanıyorum mesleğindeki başarınla orantılı bi başarıyı ticaretindede gösterebilirsin gençsin enerjin var hizmetini pazarlamak ikili ilişkilerini güçlendirmek popülerlik kazanmak alternatif bi sanatkar değil standart bi sanatkar konumuna gelmek senin için zor olmamalı çok içlendim abi ruh halini paylaştım çok zoruma gitti ellerim titriyo şuan bu yazıyı yazarken yerimde duramıyorum abi sakın abi hiç bir şeyden vaz geçmiyceksin inşallah ve bir dahaki yıl bu zamnlar allahın izniyle bu gün okuduğum bu üzücü yazının tam aksine bir başarı hikayesi yazacaksın buraya lütfen abi gençliğinin hakkını ver ve pes etme düşüncesini kesinlikle bırak ağzından çıkarmayı kalbinden ve aklından bile geçirme hayatta kabullenemeyeceğim şeyler birincisi kaybetmek ve benim için bundan daha ağır olanı pes etmek lütfen abi lütfen hakkını ver gençliğinin.

ben tesisat ve kumanda işleri yapıyorum yaşım 25 4 yıldır dükkan çalıştırıyorum zamanında hep müşterinin dediği oldu müşterinin dediği olunca malzemanin kaliteside değişir oldu bu sefer bende takıntı oldu biraz değişiklik yaptım kendimde demek istediğim müşteri karşısında dik olacaksın biraz sıkntı oldu ama sonunda kazanan ben oldum bi işyeri aynı arkadaşa yapılan muameleyi yaptı panoyu sökerim dedim ve söktüm sonuç yine panoyu ertesigün taktım söktüğüm işçilkik parasınıda aldım ondan sonranoldu aynı firmanın aşğı yukarı 500 sortilik magaza işini verdiler yani diyorum ki 4 yıl az deil oluşmuş bir piyasan vardır bence vazgeçme arkadaşım herkesin bir nasibi vardır ben 2008 dedükkanı kapattım dayanamadım ama olmadı insanın kendi işi gibisi yoktur derim geri açtım devam ediyorum sadece sabır derim herşey düzelir inşallah hayırlı işler

Özellikle arıza çözme konusundaki teşekküre takıldım ben.Kendi fiyatınızı belirlemezseniz karşı tarafın fiyatlandırmasına razı olursunuz. Siz bedelini koymadığınız için karşı tarafın vicdanına kalmışsınız ve hep vicdansızlara denk gelmişsiniz. En kısa zamanda bedelinizi karşı tarafa beyan edin. Sıkıntıya girmeyin ve ticarette kızma olmuyor gördüğüm kadarıyla. İnşallah işleriniz düzene girer. kolay gelsin.

malesef bazı işlerde işi biz yapıyoruz FİYATI müşteri belirliyor.yok böyle bi sistem sonrasında gıcık oluyorsunuz.tepki göstersen şekil degişiyor yaarım saat önce senle kanka olan iş bittiğinde düşmanın oluyor sanki onun için en güzeli dükkandan çıkmadan BABAN olsa servis ücretini söyleyeceksin işine geliyorsa çağırsın. zaten teknik konularda onlar bize mahkum çünkü işlerini zaten herkese yaptıramıyorlar.(makine arzlrı-kompanze ayarları vs)gibi

arkadasım yazını okudum ve gercekten cok uzuldum bundan 10 15 yıl once yerlere goklere sıgdıralamayan meslek malesef su anda ayaklar altında esnaf olarak herkez kan aglıyor müşteriler içinde damara gore şerbet vericeksin ha ben dukkanımı kapatayım ozelde bir fabrikada çalısıyam dersen orada sıkıntı cok sosyal hakların yenmesi uretim durdugunda gunah keçisinin sen olman yalakalar takımı vs vs en azından kendi işinde basın agrımaz karısanın olmaz allah sabır versin hepimize ne diyim

dün memleketimde bulunan bir elektrik dükkanına gittim "potansiyometreniz varmı dedim adam o ne ki gerilimimi ayarlıyo?"dedi ve bu adam bizim bulunduğumuz ilçede hatrı sayılır işler yapmış bir esnafımız böyle insanların kısmeti çıkıyorsa sizin nasibiniz mutlaka çıkacaktır.Biraz daha sabredin 2013 yılı itibari ile yeni Avrupa birliği standartları oluşturulmaya başlanacak size ve diğer meslektaşlarıma buralardan daha çok ekmek çıkacaktır.

Hocam senin boşta kalacağına inanmıyorum.Elbet rabbim seninde rızkını verir.

inşallah işlerin düzelir.ama genel bir durgunluk var.esnafın işleri ancak karnını doyuruyor.

Allah yardımcın olsun abi,daha yaşımız genç bir şey diyemiyoruz zaten büyüklerimiz demişler...
Ama sabır ve umut,dürüstlük... Babamdan bilirim,vardır her gecenin bir sabahı ;)

Çok güzel bir konu... Hepimizin muzdarip olduğu bir konu...

Artık AB sistemine geçiyoruz... Küçük sermayeli esnaf yaşayamayacak !!! Ya birkaç meslektaş bir araya gelip, güçlerini birleştirecek ve güçlenecek, ya da hepsi batacak...

Servise üzerinde firma legoları vs olan gıcır bir araçla giderseniz farklı tepki alırsınız, kıçı kırık kartalla giderseniz farklı...
Ay sonunda faturayı yollarım, bir-iki aylık çek kesiverirsiniz diyebilmek ayrı, borcunuz 50 TL demek ayrı...
Hem işi bizzat ustanın yapmasını isterler, hem de eleman sayısına bakarlar... Ustanın kılık kıyafetine, elemanın hareketlerine bakarlar...
Yani:
1- Güçlü olunacak ve güçlü görünülecek...
2- Para hemen istenmeyecek...

Bunlar yoksa, esnaflık da yok...
Bunu 41 yaşında 2 kez dükkan kapatmış biri olarak söylüyorum... Keşke bu mesleği bilmediğim için batmış olsaydım... Her ikisinde de müşterim vermiş olduğu çekleri ödemediği için gümledim... Ciro ettiğim çekleri ödeyeceğim derken, tırnaklarımla kazandığım 3 kuruş sermaye de gitti... Bir sürü çilesi çabası...
Mesleğimi çok seviyorum... Yapmaya da devam edeceğim... Ama mümkünse güçlü bir şirkette "usta" olarak...
İyi usta olmak ayrı, iyi ticaret erbabı olmak çok ayrı...
İyi sermayen yoksa, esnaflık haram... "0"dan başlamak diye birşey yok...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,238
Kullanıcılar
450,048
Son üye
guney oral

Yeni konular

Geri