Hobi amaçlı CNC yapımı hakkında

Merhaba

Hobi maksatlı küçük bir cnc yapmak istiyorum. bunun içinde daha önce yaptığım cnc router ın makanik aksamını kullanacağım(eksik parçaları yavaş yavaş tamamlayacağım ayna vs gibi) merak ettiğim konu 50mm lik veya bir tık büyüğü bir ayna kullanmak istersem bu durumda kullanacağım motor nasıl olmalı. yumuşak metal malzeme işlemek istiyorum aleminyum, bakır vs gibi. DC motor mu AC motor mu devir en az kaç olmalı veya ne gibi kriterler olmalı bilmiyorum. bu konuda temel oluşturacak kadar bilgi sahibi olursam sevinirim.

CNC Torna mı? CNC Freze mi? Yaomak isyiyorsunuz, elinizde isteğinize benzer foto varmı?

Merhaba. CNC Torna düşünüyorum. Resimlerdeki modeller tam düşündüğüm gibi. Ama Bunların aynaları sanırım biraz büyük gibi.

Screenshot_1.png

Ekli dosyalar

• Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    1.3 MB · Görüntüleme: 10
  • Screenshot_4.png
    Screenshot_4.png
    835.8 KB · Görüntüleme: 11
Genelde fırçasız (Brushless) DC motor kullanılıyor, 2000-4400 RPM devirde, 500W-1500W motorlar kullanılıyor.
Direkt kaplin yerine kayış aktarmalı redüktör kullamak en kolayı.
DC motor, tork ve devir ayar kolaylığı bakımından tercih ediliyor
Keza eksen motorları olarak Nema17 veya 23 stepper motor kullanırken planet redüktörlü seçmek çok önemli

Aşağıdaki torna İngiliz malı, kullanım dökümanınıda ekledim, size fikir verebilir

cn2668-70-1.jpg

Ekli dosyalar

• microcnc-assembly-userguide_1.pdf
    4 MB · Görüntüleme: 11
  • microcnc-assembly-userguide_2.pdf
    4.5 MB · Görüntüleme: 11

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye