hidrotermik santraller

haruns

Üye
hidrotermik santraller hakkında bilgiye ulaşabilecegim düküman arıyorum.yardım edermisiniz

Hidrotermik santral diye bir şey daha önce hiç duymadım. Hidroelektrik mi demek istiyorsunuz?

hayır hidrotermik santral.tr de pek kullanılmıyor sanırım ama bana dünyada olanlar lazım sadece şu kadar biliyorum;Hidrotermik santral, denizlerin veya geniş suların termik enerjisinden yararlanarak elektrik üreten elektrik santralı türüdür.

Hidrotermik santral, denizlerin veya geniş suların termik enerjisinden yararlanarak elektrik üreten elektrik santralı türüdür. Ekvator ve tropikal bölgelerde ve derin deniz kenarlarında, dip suları ile güneşin ısıttığı yüzey sularının sıcaklığı arasında birkaç derecelik sıcaklık farkı vardır.
Georges Claude, okyanus dibinden tropikal suların altına gelen soğuk kutup sularından yararlanarak tropikal sıcak sularla soğuk kutup suları arasında bir termik alışveriş önerdi. Sürekli olarak yenilenen bu iki kütle, tükenmeyen bir enerji kaynağı meydana getirir, fakat kullanışı çok zordur.
Alıntıdır.

Anladığım kadarıyla, deniz ve okyanuslardaki su akıntılarından faydalnılmak isteniyor bu santralin mantığında.
Ekvatordan kutuplara doğru gittikçe deniz syunun sıcaklığı azalmakta. Bu da denizlerdeki su akıntılarını doğurmakta.
Bir de jeotermal enerji santralleri var. Galiba o konu dışında kalıyor.
Bir de suların tuzluluk oranlarına göre akıntılar oluşmakta. Aramalarını yaparken doğru anahtar kelimeler kullanırsan sonuca daha çabuk ulaşırsın.

Forum istatistikleri

Konular
128,316
Kullanıcılar
450,150
Son üye
Sqnax

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri