hidrolik pres

rodeo

Üye
iyi günler arkadaşlar çalıştığım iş yerinde hidrolik presimizde sıkıntı var. Presi basınca veriyorum hiç sıkıntısız kalkıyor ama geri inmesi için beklememiz gerekiyor. Makine basıncı 0 olana kadar 15 dk kadar bekliyoruz ondan sonra kendını bırakıyor. tüm elektriklerini kesmeme ve valflere mekanık olarak müdahale etmeme rağmen bırakmıyor. Valfleri kontrol etmek için yağını boşaltıp tekrar doldurduğumda havasını alana kadar inip kalkıyor ama basınca geçince tekrar aynı sorunu vermeye başlıyor.. Yardımcı olabilir misiniz?

Keçelerini kontrol etmenizi öneririm.En son keçe değişimi ne zaman yapılmış?

ikinci el olduğu için bilgim yok ama 1 senedir bizde ve değişmedi . plakası yaklaşık 3 ton olduğu için en son alternatif olarak onun keçesini değiştirmeyi düşünüyordum. Aklınıza gelen daha kolay müdahale edebileceğim sebep var mı ?

Hidrolik sistemde pres aşağı hızlı (muhtemel ön dolum valfi) yukarı ise deha yavaş çıkar.

Amma yaptın bunu zaten biliyordum derseniz:
1-Presinizi sıkışık (basmış halde) brakın ve basınç düşmesi olup olmadığını kontrol edin.
2-Şayet basınç 2-3 dakkada hemen düşmeye başlıyorsa:
a-Keçeleriniz bozuktur.
b-Valfinizin (Yön valfi, popet değil herhalde) basınç aktaran bölümündeki orig eskimiştir(1-2-3 TL)
3-Basıncınız düşmüyor ve kalkarken yavaş kalkıyorsa o zaman ya valfinizde bir tıkanıklık veya valfinizin tank aktarım originde bir sorun (parçalanma, aaaa orig yok lan burda gibi) oluşmuş demektir.

Kolay gelsin...

Edit By-pass hattınızda tıkanmış olabilir veya presin kalkma basıncını ayarlayan basınç ayar zavazingonuz kitlenmiş olabilir. Yağ bitmiş olabilir(Ne alaka demeyin bir düşünün yağın hepsi pistonun içinde tankda yağ yok melekler ha gayret yok böyle bir şey...)

Hidrolik sistemde pres aşağı hızlı (muhtemel ön dolum valfi) yukarı ise deha yavaş çıkar.

Amma yaptın bunu zaten biliyordum derseniz:
1-Presinizi sıkışık (basmış halde) brakın ve basınç düşmesi olup olmadığını kontrol edin.
2-Şayet basınç 2-3 dakkada hemen düşmeye başlıyorsa:
a-Keçeleriniz bozuktur.
b-Valfinizin (Yön valfi, popet değil herhalde) basınç aktaran bölümündeki orig eskimiştir(1-2-3 TL)
3-Basıncınız düşmüyor ve kalkarken yavaş kalkıyorsa o zaman ya valfinizde bir tıkanıklık veya valfinizin tank aktarım originde bir sorun (parçalanma, aaaa orig yok lan burda gibi) oluşmuş demektir.

Kolay gelsin...

Edit By-pass hattınızda tıkanmış olabilir veya presin kalkma basıncını ayarlayan basınç ayar zavazingonuz kitlenmiş olabilir. Yağ bitmiş olabilir(Ne alaka demeyin bir düşünün yağın hepsi pistonun içinde tankda yağ yok melekler ha gayret yok böyle bir şey...)
Ustam çok güzel anlatım. Vermiş olduğunuz örnekler teşbihler müteşem :) bi sakıncası yoksa ben de kullanabilir miyim? Bu müthiş karakterinizi bi zahmt zipleyip baa doğru aktarır mısınız enseme "download" kablosunu taktım (bknz. Matrix filmi) bekliyorum :D Teşekkür eder hayırlı işler dilerim

Arızayı buldum yön valfimin bağlı olduğu takozun içerisindeki yay kırılmış yardımcı olan arkadaşlara çok teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
129,349
Kullanıcılar
451,820
Son üye
husrev53

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri