Hc sr501 Düzgün Çalışmıyor

sunuYcakoT

Üye
Sensörün sinyal pinini kontrol ettiğimde, sözde 3.3 volt vermesi gerekirken 4.6 volt çıkış veriyor ve hep böyle kalıyor; hiç 0 volt vermiyor. Güç kaynağı 5 volt. Yanındaki ayarlı dirençlerle de oynadım ama bir şey fark etmedi.

Önce en baştan başlayalım, sensör kendini veya masanızı vs "görüyor" olabilir mi?
Deneme şeklinizi fotoğraflarmısınız

Ben aynı sensörden dc12v besleme ile ve led yük ile kullanıyorum. PIR sensör ayarlanan mesafe/hassasiyet canlı hareketinde sinyal ucu ile bir adet 1k direnç ile bc237 npn transistörü sürerek röle tetikleniyor.
1691851715891.png

Önce en baştan başlayalım, sensör kendini veya masanızı vs "görüyor" olabilir mi?
Deneme şeklinizi fotoğraflarmısınız
Yere yakın ve yamuk duruyor yani pek düzgün değil. Doğru pozisyon nasıl olmalı. Şuan test ettiğim için pozisyonu yamuk.

Sensör havaya doğru baksın, karşısında hiç bir şey olmasın. Hareket ettirmeyin, ölçerken elinizi görmesin.

Ekli dosyalar

• IMG_20230812_185615.jpg
    IMG_20230812_185615.jpg
    177.7 KB · Görüntüleme: 7
.. bağlı olan bütün modülleri devreden çıkarın. Sadece sr501 i test edin. Ölçü aletini sabit bağlayın ve hareket halinde ve hareket yokken çıkış voltaj değişikliğini takip edin..

Tam olarak ne yapmak istiyorsunuz? Kurduğunuz devrenin görselini paylaşın. Ayrıca sensörün arızalı olma olasılığını düşünün, yedeği varsa onunla deneyin. Dediğim gibi bu sensör dc5-12v ile çalıştığından daha yüksek voltajla besleyin. Sinyal çıkışıyla gnd arasına bağlayacağınız bir led ile deneme yapınız.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye
ARALSAN

Yeni konular

Geri