Harmonikli Sistemde Güç Hesabı

Bu işler öyle ya şu çay içtikten sonra şunu da aradan çıkartırım diye yapılacak işler değil ; mümkünse profosyonel destek almak lazım...

işçi mühendis, sen işleri böyle mi yapıyorsun? Mühendislik böyle bir şey değil arkadaşım, bi çay içerken yapılacak hesaplarla işler olmaz. Ayrıca profesyonel destek alınması gerektiğine kesinlikle katılıyorum.

sn. yaşlı uzman, hocam pardon herşeye muhalif hocam :Dharmonik ölçen bir güç analizörü ölçümü nasıl yapıyor acaba? Hesap sadece bu işin değil her işin temeli değil mi?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Merhabalar;
THD-I ve THD-U oranını hesaplamak için bildiğiniz bir formülasyon varsa paylaşır mısınız ?
Hangi Harmoniğin etkin olduğu da önemli tabii. Tespit yönteminizi merak ettim :)

Bu iş kağıt üzerinde hesapla olmaz. Bunu bilin yeter.
işçi mühendis, sen işleri böyle mi yapıyorsun? Mühendislik böyle bir şey değil arkadaşım, bi çay içerken yapılacak hesaplarla işler olmaz. Ayrıca profesyonel destek alınması gerektiğine kesinlikle katılıyorum.

sn. yaşlı uzman, hocam pardon herşeye muhalif hocam :Dharmonik ölçen bir güç analizörü ölçümü nasıl yapıyor acaba? Hesap sadece bu işin değil her işin temeli değil mi?

Kağıt kalemle hesapla olmaz diyorum Türkçe diyorum :) Alet ölçecek sana değerleri verecek. Canlı yani :)
Filanca cihaz şukadar harmonik üretir falanca şukadar heh toplamda da bu tarzı hesapların alayı traş hemde köpüksüz :D
Hatta bazıları excelde program bile yapmış ! :confused::)

Bu iş kağıt üzerinde hesapla olmaz. Bunu bilin yeter.

Kağıt kalemle hesapla olmaz diyorum Türkçe diyorum :) Alet ölçecek sana değerleri verecek. Canlı yani :)
Filanca cihaz şukadar harmonik üretir falanca şukadar heh toplamda da bu tarzı hesapların alayı traş hemde köpüksüz :D
Hatta bazıları excelde program bile yapmış ! :confused::)
Hah, hocam şimdi anlaştık seninle. kalem kağıt alıp falanca cihaz bu kadar harmonik üretse diğeri şu kadar harmonik üretse şeklinde değil kesinlikle ölçerek öçülen sonuçları değerlendirerek hesap yapılır. Ancak benim söylemek istediğim ölçtüğünüz ve tespitini yaptığınız harmonikleri elimine ederken nasıl filtre kullanılarak elimine edileceğinin hesaplanması bence doğru olandır. Bunun hesaplanması ile ilgili Anıl Baş birtakım hesaplama formülleri istemiş. Anıl emin olmadan araştırmadan bazı şeyleri paylaşmıyorum ki yanlış birşey olmasın diye. Ondan birkaç gün içinde paylaşacağım.
İyi çalışmalar.

Hah, hocam şimdi anlaştık seninle. kalem kağıt alıp falanca cihaz bu kadar harmonik üretse diğeri şu kadar harmonik üretse şeklinde değil kesinlikle ölçerek öçülen sonuçları değerlendirerek hesap yapılır. Ancak benim söylemek istediğim ölçtüğünüz ve tespitini yaptığınız harmonikleri elimine ederken nasıl filtre kullanılarak elimine edileceğinin hesaplanması bence doğru olandır. Bunun hesaplanması ile ilgili Anıl Baş birtakım hesaplama formülleri istemiş. Anıl emin olmadan araştırmadan bazı şeyleri paylaşmıyorum ki yanlış birşey olmasın diye. Ondan birkaç gün içinde paylaşacağım.
İyi çalışmalar.

Bu bahsettiğiniz olay sistemdeki harmonilk sonuçlarının analizi akabinde harmonik filtreli kompanzasyon sistem tasarımıdır. Bununla ilgili zamanında kağıt üzerinde aldığım güzel notlar vardı bulduğumda sizlerle paylaşırım. Çocuğun adını iyi koymak lazım :)

ya ölçen alet hesaplamadanmı yapıyor bu analizi?Sadece uzun süreli analiz gerkli.Biraz akıl lütfen...

ya ölçen alet hesaplamadanmı yapıyor bu analizi?Biraz akıl lütfen...

Biz ne diyoruz sen ne diyorsun aga. Kafan mı iyi yılbaşı gecesinden mi kaldın :D

Kağıt kalemi al pano karşısına geç bara gerilimini hesapla bakalım göreyim nasıl yapıyorsun :D

Gene başlamayalım

Bencede sizden rica ediyorum yazılanları iyice okumadan lütfen yorum yapmayın.

Bazı projeciler sistem harmoniklerini kağıt üzerinde hesaplayıp tasarlıyor hatta bununla ilgili excel programlar yapıyorlar. Tesis daha kurulmadan proje aşamasında !
İllada projelendirme yaılacaksa bazı öngörüler kabullerle tasarımlar yapılabilir ama bu işin aslı böyle değildir. Çünkü harmonikler öngörülemez.

Biz ne diyoruz sen ne diyorsun aga. Kafan mı iyi yılbaşı gecesinden mi kaldın :D

Kağıt kalemi al pano karşısına geç bara gerilimini hesapla bakalım göreyim nasıl yapıyorsun :D
O dedikllerini 30 sene önce yapıp unuttum,şimdi daha ileri işlere bakıyorum....

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri