Harmonikli Sistemde Güç Hesabı

reddragon

Üye
Merhabalar,

Güç hesabı konusunda kafama bir soru takıldı. Aktif,reaktif ve görünür güç hesaplarken cos(fi)'den yola çıkabiliyoruz. Diyelim ki, motor sürücü, kompakt fluoresan gibi harmonikli akım çeken yüklerin olduğu bir sistemin çektiği toplam aktif, reaktif ve görünür gücü hesaplamak istiyoruz. Bu durumda, akımdaki harmonikleri göz önünde bulundurarak mı hesap yapıyoruz?

Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Harmonik değerler Uluslararası standartlara göre gerilim için %3 akım için %5 üzerinde ise harmonik filtrasyon tesis edilmesi gerekir. İşletmede harmonik sorunu varsa çözülmelidir.

Harmonik değerler Uluslararası standartlara göre gerilim için %3 akım için %5 üzerinde ise harmonik filtrasyon tesis edilmesi gerekir. İşletmede harmonik sorunu varsa çözülmelidir.

Cevabınız için teşekkür ederim. Ben güç ölçümünü yapacak bir cihaz yapmayı amaçlıyorum. İşletme ile ilgili değil de hesaba yönelik sormuştum daha çok.

Cevabınız için teşekkür ederim. Ben güç ölçümünü yapacak bir cihaz yapmayı amaçlıyorum. İşletme ile ilgili değil de hesaba yönelik sormuştum daha çok.

Cem yılmaz gibi bir cevap versek :D Analizör gibi hazır yapılmış cihazlar var. Bunlar başlı başına uzmanlık alanları cihazın yapımı, yazılımı. Yazılımda hem programla hem işin en ince detayına kadar hesaplamalarına hakim olmak gerekir. Zor iş vesselam.

Harmonik hesapla bulunmaz. Ölçülerek rapor edilir. Kağıt üzerinde yapılan hesaplardan çıkacak sonuçlar tamamen afakidir. Çünkü bir işletme harmonik kaynağı birsürü yük vardır ve bu harmonikler üstüste bindikçe form değiştirirler.

sn. yaşlı uzman,
hocam hesaplar doğru yapıldığı müddetçe afaki olmaz, ki ölçüm için kullandığınız cihazlar bu hesaplama yöntemlerini kullanarak ölçümü gerçekleştiriyor zaten. Ayrıca haklısınız, birçok farklı harmonik üstüste binerek sinusoidal olan akım veya gerilimleri bozarlar. Bu harmoniklerin elimine edilmesi için kaçıncı harmonikler olduğunun tespiti yapılıp bunlara uygun filtreler kullanılmalıdır.:)

sn. yaşlı uzman,
hocam hesaplar doğru yapıldığı müddetçe afaki olmaz, ki ölçüm için kullandığınız cihazlar bu hesaplama yöntemlerini kullanarak ölçümü gerçekleştiriyor zaten. Ayrıca haklısınız, birçok farklı harmonik üstüste binerek sinusoidal olan akım veya gerilimleri bozarlar. Bu harmoniklerin elimine edilmesi için kaçıncı harmonikler olduğunun tespiti yapılıp bunlara uygun filtreler kullanılmalıdır.:)
Bu işler öyle ya şu çay içtikten sonra şunu da aradan çıkartırım diye yapılacak işler değil ; mümkünse profosyonel destek almak lazım...

Bu iş ölçmeden biçmeden kağıt üzerinde hesapla olmaz. Bunu bilin yeter.

Forum istatistikleri

Konular
128,134
Kullanıcılar
449,853
Son üye
Megaronn

Yeni konular

Geri