harmonik bozulma hakkında yardım

gtr20

Üye
arkadaşlar kompanzasyon panosundaki reaktif güç kontrol rölesindeki uyarıya baktığımda, sisteminizdeki harmonik bozulma çok fazla,cihazlarınızı korumak için harmonik filtre taktırmalısınız yazıyor. bu durumda ne yapabilirim? filte takmazsam artıları eksileri ne olur şimdiden teşekkürler

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
En büyük sorun ne olur %7 harmonik yaklaşırsa reaktif pano yanar .
Öncelikle ölçüm yaptırman lazım ondan sonra panoyu yeniden yapman gerekir .
Artık sana kalmış ister taktır ister taktırma

En büyük sorun ne olur %7 harmonik yaklaşırsa reaktif pano yanar .
Öncelikle ölçüm yaptırman lazım ondan sonra panoyu yeniden yapman gerekir .
Artık sana kalmış ister taktır ister taktırma
İbretlik bu cevabınızdan sonra bize söz düşer mi bilemem ama mağdur olan arkadaşı yanlış yönlendirmemek gerek. Teknik terimler konusunda da bir problem var sanırım :) THD-I ve THD-U olarak 2 scalaya ayrılan Harmonik distorsiyonlar enerji analizörü yardımıyla öğrenilebilir fakat % 7 lik oran reaktif pano??? yu yakmaz zannediyorum :) Akım harmoniği (THD-I) nin nominal değeri %12 dir. Gerilim harmoniğinde bu oran % 3 tür. Yapılan ölçümün vereceği veriler ışığında mevcut sisteminize HFR tatbik ederek sorunun önüne geçilebilir.

Bıe önlem alınana kadar, mevcut kondansatörleriniz sık sık bozulur. Dolayısıyle reaktıf güç sarfıyatınız artar. Nötr baranızdan akım artar. Vs Vs.
İlk önlemlerden bazıları, 500 volt kondansatör kullanmaki daha arkadaşımızın belirttiği, analizör ölçümünü yaptırarak gereklı fıltre ve önlemlerı aldırmaktır.
Tabı burada cıkacak malıyet konusunda yönetimi ikna etmenızde gerekecek..

şuan ceza oranlarına çok yaklaşmıyor %5'i geçmiyor değerler, cos 0,99-1 arası sabit duruyor. ama reaktif güç kontrol rölesi uyarı verince bir problem olup olmayacağını öğrenmek istedim sadece

Elektrik motorlarınızda aşırı ısınma ve kondansatörlerinizde sorun yoksa,fazla merak edecek bir durum olmamakla beraber,daha hassas bir ölçüm yaparak / yaptırarak,endişeli durumu ortadan kaldırmanızda yarar var.

motorlarda ve kondansatörlerde bir problem yok kondansatörlerimiz değişti daha 1 yıllık

Beyler %7 nedir bir kompanze panosunda uchat semasinda harmonik reaktor degerini gordum . Bu yuzde akim ve gerilim harmoniklerin telafi yuzdesimidir.

İbretlik bu cevabınızdan sonra bize söz düşer mi bilemem ama mağdur olan arkadaşı yanlış yönlendirmemek gerek. Teknik terimler konusunda da bir problem var sanırım :) THD-I ve THD-U olarak 2 scalaya ayrılan Harmonik distorsiyonlar enerji analizörü yardımıyla öğrenilebilir fakat % 7 lik oran reaktif pano??? yu yakmaz zannediyorum :) Akım harmoniği (THD-I) nin nominal değeri %12 dir. Gerilim harmoniğinde bu oran % 3 tür. Yapılan ölçümün vereceği veriler ışığında mevcut sisteminize HFR tatbik ederek sorunun önüne geçilebilir.

Firmayı taşıdılar kurulumunda ben vardım ve reaktif pano bir gece Nero'nun romayı yaktığı gibi yandı .
Ayrıca benden evvel 2 defa daha yanmış [emoji4]
Harmonik reaktörler %7 biz böyle tabir ediyoruz 7 harmonik en tehlikeli olanıdır. Özellikle Resistans güçü yüksek ve Punta kaynak makinası olan işletmelerde oluyor.
Ayrıca bir arkadaşın çalıştığı firmada pano yanmış ölçümde bende çıkanla aynı %7 harmonik reaktörlü pano yapıldığını söyledi.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,944
Son üye
önder sem

Yeni konular

Geri